Hlavní navigace

Jogurty

Sdílet


Autor: Isifa.cz

Co je jogurt?

Jogurt je kysaný mléčný výrobek jež vzniká kysáním mléka, smetany, podmáslí nebo jejich směsí pomocí dvou mikroorganismů – Streptococcus salivarius (thermopilus) a Lactobacillus delbrueckii (bulgaricus), tyto mikroorganismy jsou příčinou přeměny mléka na jogurt.

Prapředek dnešního jogurtu pravděpodobně vznikl kdesi na Blízkém Východě ve vaku z kozí kůže, v němž se přepravovalo mléko. Prostě v tom teple za přítomnosti vhodných bakterií zkvasil a majitel vaku usoudil, že výsledný produkt je chutnější než mléko. Podle dochovaných nálezů se usuzuje, že se tak mohlo stát zhruba tři tisíce let před Kristem.

K nám se tato potravina dostala z Bulharska, které bylo až do konce 19. století pod nadvládou Turků. Z tureckého jazyka také pochází slovo yogurt, výraz pro zkvašené mléko.

Jogurt má na organismus zklidňující účinek, podporuje trávení a tím zabraňuje dlouhodobému pobytu nežádoucích mikroorganismů ve střevech – např. působí na zmírnění zácpy. Díky přítomnosti bifidobakterie a Lactobacillu acidophilus reguluje hladinu cholesterolu v krvi a působí tak antiskleroticky.

 Jogurty jsou vhodné i pro osoby trpící nesnášenlivostí na laktózu – tito lidé neumí zpracovávat mléčný cukr (laktózu), jelikož jejich tělo neprodukuje potřebný enzym (laktázu), který by cukr rozkládal. Jogurty ale díky živým kulturám tento enzym (laktázu) obsahují.

Čeho si všímat?

1. Obsah tuku v jogurtu

Jogurty dělíme na:

  • nízkotučný
  • odtučněný
  • se sníženým obsahem tuku
  • smetanový

Minimální obsah tuku v %

  • Jogurt bílý nízkotučný nebo odtučněný méně než 0,5 včetně
  • Jogurt bílý se sníženým obsahem tuku méně než 3,0
  • Jogurt bílý více než 3,0 včetně
  • Jogurt bílý smetanový více než 10,0 včetně

2. Zda je výrobek skutečně „jogurt“

podle zákona je jogurt pouze výrobek, který neprošel žádnou tepelnou úpravou a neobsahuje konzervační látky, k přeměně z mléka na jogurt došlo působením živých mikroorganismů a ke konzervaci díky kyselině mléčné. Pravý jogurt vždy musí obsahovat mléčné kultury a živé organismy.

„Jogurt bez živých bakterií“ není jogurt, může být jogurtovým dezertem, jogurtovou pěnou či jogurtovým nápojem, vždy ale musím obsahovat minimálně 50 % jogurtové složky.

3. Datum spotřeby

4. Datum výroby

5. Skladování

Jogurty musí být v obchodě skladovány v chladicím boxu. Optimální teplota pro uchovávání jogurtu je 2 °C až 8 °C.

6. Vyduté víčko

U kelímků s jogurty je vyduté víčko varováním. Může značit, že výrobek je buď starý, nebo je kontaminován kvasinkami nebo koliformními bakteriemi, které vytvářejí oxid uhličitý, a ten vypoulí víčko. Takové výrobky jsou chuťově nedobré, mají kvasniční příchuť a nemají žádné z léčebných účinků běžného jogurtu.

Na co si dát pozor?

Jogurty jsou u nás vyráběny převážně pomocí základní jogurtové kultury, liší se ale od sebe tučností, délkou zrání a ochucením. To vše by mělo být uvedeno na obalu.

Zahraniční jogurty jsou často termizovány zahřátím na 65 °C – tímto procesem dochází k prodloužení trvanlivosti. Zároveň jsou ale zničeny mnohé léčebné účinky jogurty, protože mikroorganismy jogurtové kultury tokové teploty nepřežijí.

Zejména do zahraničních jogurtů jsou také přidávána různá aditiva, barviva či konzervační látky, které mají „zlepšit“ vzhled a chuť jogurtu.

Jogurty s vyšším obsahem cukru jsou také v důsledku tvorby kvasinek v jogurtu hůř stravitelné. Pro léčebné účely jsou tedy nejvhodnější neochucené bílé jogurty.

GALERIE: Jaké ovoce se skutečně dává do jogurtů

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).