Hlavní navigace

tuberkulóza

Sexualita konce století se bude podobat té dnešní jako mobil Bellovu telefonu

Kybersex namísto sexu v páru. Jak zlepšit kvalitu života při alergii na lepek nebo Crohnově chorobě? Regenerativní medicína – léčba lidskými buňkami… a další novinky ze světa vědy.

Doba čtení: 6 minut

Buďte v pohodě, ochráníte si mozek

Novinky kolem Alzheimerovy nemoci a další dění z akademického světa: Duševní pohoda chrání určité oblasti mozku. Rakovina krve: kdy vynechat chemoterapii? Západonilská horečka – tak už jsme se dočkali. Vědci šlechtí barevné obilí. Jak vzniká jed v mořských řasách? Otrávit se můžete při konzumaci mušlí nebo korýšů, kteří pojídají řasy. Tuberkulóza stále mezi námi – šance na šetrnější léčbu.

17. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Musí být nemocní tuberkulózou izolováni v nemocnici? Lékaři chtějí změnu

Většina evropských zemí nechápe, jak můžeme v ČR někoho držet jako ve vězení i již při pouhém podezření na TBC. Podle odborníků toto opatření ve většině případů skutečně nemá smysl.

23. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

Tuberkulózy je u nás méně, u cizinců však TBC přibývá

Loni se v ČR objevilo na pět set případů tuberkulózy. Je to o něco méně než v předchozím roce, roste však výskyt TBC u cizinců. V Praze dokonce představují polovinu ze všech nemocných.

20. 3. 2017 11:37
Doba čtení: 2 minuty

Ministr zdravotnictví: Česko bude před infekcí střežit expertní tým

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček bude sestavovat tým složený z expertů na infekční nemoci, bezpečnostní otázky i na problematiku migrace. Důvod? Uprchlická krize.

Doba čtení: 2 minuty

Nejvíc případů tuberkulózy je v Praze

Zítra uplyne přesně 133 let od chvíle, kdy německý lékař Robert Koch odhalil bacil způsobující nemoc nazvanou tuberkulóza (TBC). Jaká je současná situace onemocnění touto chorobou v ČR?

Doba čtení: 3 minuty

Další veřejné tajemství: Zvěřina v restauracích má pochybný původ

Bude načerno prodávaná zvěřina pokračováním kauzy metanol? Stejně jako u pančovaného alkoholu o tom všichni vědí a nikdo to neřeší. Maso není pod kontrolou, ani paraziti v něm.

Doba čtení: 4 minuty

Nevěřte mýtům! Ohmatané madlo v tramvaji vás chorobou nenakazí

Znám pár lidí, kteří se bojí dotknout madla v tramvaji, protože mají panickou hrůzu z přenosu infekcí. Mají pravdu? Nebo je to jen neopodstatněný strach? Hygienici znají odpověď.

Doba čtení: 4 minuty

V Evropě přibývá TBC, jeden nemocný nakazí dalších 15 lidí

Světová zdravotnická organizace varuje před narůstáním případů nebezpečné tuberkulózy v evropských zemích. Dobrá zpráva pro nás – v České republice je její výskyt velmi nízký.

Doba čtení: 3 minuty

Je očkování proti tuberkulóze zbytečné?

Povinné přeočkování proti TBC bylo v Česku zrušeno. Prý je málo efektivní a má mnoho vedlejších účinků. Neměla by se zrušit povinnost očkovat úplně? Je tuberkulóza stále hrozbou nebo jen strašákem minulosti? Může se nakazit i vaše dítě?

Doba čtení: 4 minuty

U žáka pražské ZŠ byla potvrzena tuberkulóza

U žáka pražské základní školy byla potvrzena tuberkulóza. Informovala o tom televize Nova. Žák je nyní hospitalizován nemocnici. Podrobit se vyšetření museli i jeho spolužáci, kteří nyní čekají na výsledky. Škola podle televize Nova zatím žádné oficiální informace neposkytla. „Ano, tento chlapec s tuberkulózou je hospitalizován a bude adekvátně léčen,“ řekla televizi Nova mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová. Chlapec z deváté třídy probudil podle informací televize Nova silným kašlem…

1. 4. 2009 12:48
Doba čtení: 1 minuta