Hlavní navigace

Tuberkulózy je u nás méně, u cizinců však TBC přibývá

20. 3. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Loni se v ČR objevilo na pět set případů tuberkulózy. Je to o něco méně než v předchozím roce, roste však výskyt TBC u cizinců. V Praze dokonce představují polovinu ze všech nemocných.

TBC lékaři připomínají v rámci Světového dne boje proti tuberkulóze, který je 24. března. Letos je to sto pětatřicet let, kdy německý lékař Robert Koch odhalil bacil Mycobacterium tuberculosis, jenž tuberkulózu způsobuje.

Tuberkulóza je infekční onemocnění, které se přenáší z člověka na člověka. Pro nemoc je typický déletrvající kašel s vykašláváním hlenů, zhoršený dech, teplota a pocení, celková slabost a váhový úbytek, bolesti na hrudníku nebo vykašlávání krve.

Tuberkulóza na ústupu, problém jsou cizinci

K dispozici jsou zatím předběžná data za rok 2016, podle Jiřího Wallenfelse, vedoucího Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou, se celková čísla za všechny tuberkulózně nemocné nebudou výrazně lišit od údajů za rok 2015.

TBC v ČR v roce 2016

  • Podle předběžných údajů loni tuberkulózou onemocnělo 337 mužů a 159 žen.
  • Na nemoc zemřelo 19 lidí.
  • Kromě Prahy je nad celorepublikovým průměrem kraj Plzeňský, Ústecký, Liberecký a Pardubický.
  • Průměrný věk nemocných je 51 let.
  • U dětí (do 15 let) se TBC objevila v 9 případech.
  • Podíl TBC u osob narozených mimo ČR činí 29 % (146), z toho narozeni na Ukrajině (41), na Slovensku (21), ve Vietnamu (20), v Rumunsku (18).
  • V Praze činí podíl TBC u osob narozených mimo ČR 50 % (51, z toho 25 Ukrajinců).

Zdroj: Epidemiologická situace TBC v ČR v roce 2016, MUDr. Jiří Wallenfels (předběžná data k 18. 3. 2017 z národního Registru TBC)

Počet lidí s TBC v tuzemsku meziročně klesl, a to o dvacet dva osob. Plicní lékaři se však potýkají s tuberkulózními pacienty, kteří nejsou pojištěni a jejichž léčba stojí statisíce korun. Jde o cizince, mezi nimiž počet onemocnění stoupá. „Řešíme rostoucí počet nepojištěných cizinců, kteří přijíždějí do České republiky z východní Evropy za prací, většinou ilegální. Léčba TBC stojí od šedesáti tisíc až po tři sta tisíc korun, podle komplikovanosti onemocnění. Tyto náklady řeší nemocnice, které podle zákona a vyhlášky musí tuberkulózní pacienty léčit a izolovat od okolí. Náklady na léčbu těchto pacientů v českých zařízeních přesahují tři miliony korun ročně,“ říká prof. Martina Vašáková, přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze. Situaci s nepojištěnými cizinci, u kterých se v ČR zjistí tuberkulóza, řeší v současnosti plicní lékaři s ministerstvem zdravotnictví.

V České republice se proti tuberkulóze povinně očkovalo, od roku 2010 bylo povinné přeočkování zrušeno, protože počet onemocnění v tuzemsku rapidně klesl. Podle prof. Vítězslava Kolka, předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti a České aliance proti chronickým respiračním onemocněním, patří Česká republika k zemím s nejnižším výskytem této infekce na světě. „Důvodem je systematická práce českých pneumologů, kteří provádějí diagnostiku, léčbu i protiepidemická opatření. V současnosti máme dostatek očkovací látky pro rizikové děti, léků i diagnostických testů. Nesmíme polevit. Je třeba se soustředit na problematické skupiny obyvatel, například ze zemí s vysokým výskytem TBC, vyšetřovat osoby žádající o azyl, ale i bezdomovce a specifické skupiny se sníženou imunitou,“ říká prof. Kolek a uvádí, že léky jsou dostupné bez doplatků a lůžek pro nemocné je dostatek.

Zdroj: TZ Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním www.caro-gard.cz, Odborná společnost plicních lékařů www.pneumologie.cz

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).