Hlavní navigace

šestinedělí

Magie, pověry a rituály kolem porodu: některé se drží dodnes

Narození dítěte je považováno za nejnáročnější období v životě ženy. Už od starověku si jej ženy snažily ulehčit. Co všechno se tehdy vědělo o porodu a jak lékaři přistupovali k šestinedělí a kojení?

15. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Šestinedělí aneb Co je dovoleno a zakázáno

Co zvládá zdravá šestinedělka a čeho by se měla vyvarovat? Kdy lze začít po porodu cvičit a kdy sportovat? „S plaváním a ´skákavými´ sporty počkejte až tři měsíce po porodu,“ říká gynekoložka Radka Gregorová.

29. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 5 minut

Kojení bolet nemusí

Ženy v období těhotenství a kojení musí být obezřetné na užívané léky. Mnohé vyřeší režimová opatření, někdy jsou doporučována homeopatika. V čem mohou pomoci? Ptáme se odborníků.

Doba čtení: 6 minut

Zlodějky placenty

Číňané placentu zpracovávají od 14. století. I v jiných zemích světa má využití plodového lůžka dávnou tradici. Není divu, je to zázračný orgán nabitý hormony. U nás si ženy placentu někdy musí dokonce ukrást.

Doba čtení: 5 minut

Porodníci placentu vydají. Ale kroutí u toho hlavou

Jíst po porodu svoji placentu nebo z ní připravovat koktejl s ovocem? Možná to zní šíleně, využití plodového koláče má ale mnohá pozitiva a může mít přijatelnější formu než je míchaná placenta na cibulce.

Doba čtení: 7 minut

Reakce matek jsou někdy neuvěřitelné, říká porodní asistentka

Porodní asistentky pomáhají těhotným ženám od pradávna, ať už se jim říkalo jakkoli. Nastávajícím matkám předávají zkušenosti, jsou jim fyzickou i psychickou oporou před porodem, během něj i po něm.

Doba čtení: 3 minuty

Šestinedělí bez slz, zácpy a padání vlasů

Čerstvé matky vedle radosti z dítěte trápí typické potíže spjaté s obdobím šestinedělí. Poporodní hojení, problémy s vyprazdňováním či deprese lze řešit přírodní cestou.

9. 1. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Těhotenství není nemoc, jezte normálně

Kolem těhotenství se všechno trochu přehání. Ženy řeší, co jíst, zda brát vitamíny, čemu se vyhnout. Co je ještě normální, kdy je to už šílenství a jaký jídelníček se těhotným doporučuje?

Doba čtení: 6 minut

Cvičit jde i s brzdou na kočárku

Každá žena během těhotenství přibere a téměř každé zůstane nějaké to kilo navíc i po porodu. 11 jednoduchých cviků vás dostane do formy.

18. 10. 2012 11:00
Doba čtení: 2 minuty

Šestinedělí: Jak ho přežít a nezbláznit se

Vrátily jste se z porodnice a jste unavené, pláčete a máte pocit, že nic nezvládáte? Klid, to co zažíváte, zná velmi dobře každá žena, která prochází šestinedělím. Porod dítěte přináší obrovské změny v hormonálním systému matky, není tedy divu, že je šestinedělí často velkým stresem. Jak jej zvládnout?

30. 11. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty