Hlavní navigace

Muž se stává otcem. Proč přichází zklamání?

26. 7. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Porod, první kontakt s miminkem, šestinedělí a bouřlivé emocionální výkyvy. To všechno k rodičovství patří, ale snad by bylo možné, aby i otec věděl, jak svou roli zvládnout bez výhružek rozvodu.

Čím jiným začít než porodem. Dnem D, kterého se některé ženy obávají, ale muži se většinou netrpělivě těší, až se budou moci zapojit. Mnohé předporodní kurzy jsou zaměřené na páry. Ty si zde mohou vyslechnout, co je čeká a nemine; část pro muže instruuje nastávající tatínky, co v průběhu porodu dělat a jak své ženě ulevit. Jistě je porod především o miminku a rodičce, ale pokud je přítomen i partner, měl by předem vědět, co se bude dít.

Muž slabší povahy nemusí porod zvládnout

Ve skutečnosti to pak vypadá trochu jinak. Žena oznámí nastupující kontrakce a muž, ve snaze pomoci, začne zmateně pobíhat a hledat esenciální olej na masáž kříže. Rodička svůj úkol zvládá, je to pro ni přirozené, ale otce nepřipravila příroda ani žádný z absolvovaných kurzů. Neví, jak si poradit s emocemi, s náročnou situací ani s bezmocí, kterou v tu chvíli pociťuje.

Muž slabší povahy nemusí porod zvládnout. Odejde, omdlí, dostane se do stavu, kdy nevnímá nic kolem sebe a podobně. Takovou chvíli může zpětně vnímat jako selhání a postupně může dojít ke vzniku poporodních depresí.

Poporodní deprese u mužů

Podle studie z roku 2017 publikované v časopise Scandinavian Journal of Psychology trpí poporodními depresemi dokonce sedm až deset procent mužů (u žen je počet dvojnásobný). Některé důvody jsou stejné jako v případě žen, a to zejména velká životní změna, která z nějakého důvodu nemusí splňovat původní představy.

Domnívám se, že většina nastávajících rodičů netušila, jak zásadní převrat je po narození miminka čeká, zejména když jde o první dítě, a jak bude péče o něj náročná. Častým důvodem bývá také únava, kterou – ještě coby nastávající rodiče – někdy bagatelizují.

Galerie: Historie porodnictví – málokteré dítě přežilo

Riziko poporodních depresí je zvýšeno také tím, že muži kvůli zaměstnání netráví s dítětem tolik času. Přirozeně mu nerozumí tolik jako matka a mohou mít pocit, že svoji roli nezvládají.

Spoustu novopečených tatínků zaskočí, že jsou najednou odsunuti na druhou kolej. A právě tato skutečnost je v jejich případě nejčastější příčinou poporodních depresí. V průběhu těhotenství v podstatě pouze přihlížejí, jak se zvětšuje břicho jejich partnerky, takže s miminkem nemají tak pevný vztah. Těší se na den porodu, na den, kdy budou rodina. Jenže po něm je všechno jinak. V žebříčku ženy nestojí na prvním místě, jako tomu bývalo doposud. Nyní je to miminko, bolavá prsa, kojení, počet mokrých plenek, hlad, … muž.

Prevence poporodních depresí u muže prakticky neexistuje. Výše popisované skutečnosti jsou v podstatě nevyhnutelné. Pokud trvají dlouho, mohou spolu s osobnostními vlastnostmi zapříčinit vážnou změnu psychického stavu.

Ani léčba není snadná. U žen je poporodní deprese daleko více prozkoumána, a navíc je pod lékařským dohledem (preventivní prohlídky na gynekologii, časté návštěvy pediatra), ale muž mnohdy nikam nedochází a jeho úzkostné stavy pro něj nebývají důvodem lékaře navštívit.

Šestinedělí: když muž pozná novou ženu

Celé období šestinedělí, a zvláště pokud se jedná o první dítě, je doprovázeno hormonální nerovnováhou ženy. Jistě na to má nárok, nicméně opět je tu muž, který najednou svou partnerku nezná a neví, jak se k ní chovat. Nebývá výjimkou, že veškeré jeho počínání je chybné, nedostačující a v některých případech je „chybný a nedostačující“ muž samotný. Malá rada pro muže – nesnažte se nic iniciovat, nedopadá to dobře.

Stejně jako únavu mohou někteří nadcházející rodiče v těhotenství bagatelizovat i hormonální výkyvy po porodu. A to je chyba. Pokud bylo mezi partnery před narozením dítěte něco v nepořádku, problémy se nyní ještě umocní.

Předporodní kurzy pro nastávající otce?

Samotných kurzů je celá řada. Některé probíhají v porodnici, jiné v učebnách s porodní asistentkou, ale jsou i jiné, alternativní, které slibují (a možná i splní) neobyčejně krásný zážitek. Do jisté míry všechny počítají i s mužem, jakožto otcem dítěte, ale nepřipraví ho na to nejhorší – že na jeho místo nastoupí někdo jiný, že v očích své ženy už nebude tak dokonalý, že příchod miminka bude tak velká změna a zasáhne každou část jejich dosavadního života.

Na něco z toho zkrátka připravit nejde, musí si tím projít každý rodič, ale muži by měli dopředu vědět minimálně to, že se jejich žena změní k nepoznání. A takový manuál, jak v poklidu zvládnout šestinedělí, by byl k nezaplacení.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Mgr. Alena Teclová

Vystudovala resocializační pedagogiku na Univerzitě v Pardubicích. Pracuje jako externí redaktorka několika časopisů. Aktivně se zajímá o alternativní léčbu, zdravý životní styl a kontaktní rodičovství.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).