Hlavní navigace

rodina

Mýty v rodině – jedna z cest k psychosomatickému onemocnění

Stará řečtina znala slova psyché i soma. Dnes mluvíme o psychosomatice – vlivu psychických funkcí na organismus. Psychosomatická medicína dávno potvrdila vztah mezi tělesným stavem a psychickými i emocionálními složkami. K tomu je nutno přidat sociální souvislosti. Tam samozřejmě patří i vlivy a nároky prostředí.

Doba čtení: 5 minut

Narodil se chlapeček, jen mu chybí zvoneček aneb Kde se berou „sexuální“ komplexy

V určité fázi vývoje máme některý z komplexů všichni… A ti, kdo to popírají, jsou zakomplexovaní nejvíc. Mezi třetím až čtvrtým rokem dítě zaměřuje svá sexuální přání na rodiče opačného pohlaví a musí překonat Oidipovský, kastrační a Elektřin komplex.

Doba čtení: 5 minut

Nepříjemné vzpomínky: cenou za lži a mlčení je nemoc

Vzpomínky jsou představy oživující minulý zážitek. Bývají doprovázeny citovým zabarvením, jež pramení jak z aktuálního kontextu oné situace, tak i z podmínek, kdy se aktuálně vybavují.

4. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Vhodné potraviny pro obézní děti

Odborníci připravili základní doporučení pro léčbu dětské obezity určené dětem a jejich rodičům. Týkají se nejen nakupování, vaření či složení jídelníčku. Pomoci mohou i zdánlivé maličkosti.

30. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Čeká vaše dítě nová škola? Co byste měli vědět

Optimisté tvrdí, že změna je život. Pesimisté prohlašují, že každá změna zákonitě směřuje k horšímu. Realisté s odvoláním na psychologické výzkumy konstatují, že každá – tedy i vytoužená – změna přináší určitou zátěž.

Doba čtení: 5 minut

Dítě jako příčina žárlivosti a nemoci v rodině

V žádném přehledu příčin rozpadu manželství není uvedena žárlivost na děti. Přesto je překvapivě častá a vztah devastující. Vede k mnoha problémům včetně psychosomatických onemocnění.

27. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Neexistuje věkový rozdíl, který by zabránil dětské žárlivosti

V dětském věku je přinejmenším špetka sourozenecké žárlivosti normální. Obvykle je možné změnit pocit ohrožení dítěte na ochranitelské postoje. Pokud ho za projevy žárlivosti vůči sourozenci trestáte, vše jen zhoršujete.

1. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Neurolog o známkách na vysvědčení: Chyby mozku prospívají

„Známky na vysvědčení nejsou tím nejdůležitějším,“ vzkazuje dětem i rodičům lékař Martin Jan Stránský. Chybami se člověk učí. Není důležité, jak se děti dokázaly učivo nabiflovat, podstatné je, jak jej chápou a jak o něm umí diskutovat.

27. 6. 2018 12:04
Doba čtení: 3 minuty

Přehnané nároky, které na sebe kladou maminky, jsou cesta do pekel

„Nedávno jsem si koupil jeden ženský časopis a zhrozil jsem se. Co stránka, to nějaký tip nebo požadavek,“ říká vysokoškolský pedagog Marek Herman. Maminky podle něj často zaměňují mateřství za „uvařeno – uklizeno – zařízeno“.

27. 4. 2018 10:53
Doba čtení: 4 minuty

Nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady. Píseň pro autistickou sestru je silná

Tereza Zajícová je sestra autistické Dorotky z celovečerního dokumentu Děti úplňku, který vloni uvedla Česká televize. O životě s těžkým autistou napsala a nazpívala písničku: „Nemůžeme ti pomoci, nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady,“ zpívá sestře.

3. 4. 2018 16:21
Doba čtení: 2 minuty

Incest: Tabu nad jiné

Když se „mísí“ příbuzní, genetika dostává zabrat. Nejvíce při incestu tzv. prvního řádu, tedy v úzké rodině. Nastává tak porušení incestního tabu, „démon sex“ má být právě v rámci rodiny socializován. Nejčastějším incestním chováním je jednání otce vůči dceři.

Doba čtení: 7 minut

Prvorození, smůla, nejste o nic chytřejší než vaši sourozenci

Masivní studie vyvrací tvrzení předchozích menších testů. Pořadí narození nemá žádný významný vliv na osobnost nebo IQ.

Doba čtení: 4 minuty

Zůstaňte i po rozvodu rodiči, vaše dítě bude zdravější

Rozvod by neměl být bojem, vyhrát nemůže nikdo. Tím méně dítě. Malé děti mohou trpět pomočováním, nočními můrami, začít koktat. I u starších se často zhorší zdravotní stav, děti trpí psychosomatickými obtížemi, bolestmi hlavy.

Doba čtení: 5 minut

Nejvystresovanější národ světa

Američané jsou vystresovaní a na vině je z velké míry nerovnováha mezi pracovním a soukromým životem, domnívá se americká psycholožka. Co s tím může dělat jedinec a co společnost?

28. 1. 2015 0:00
Doba čtení: 8 minut

Vítejte ve světě pracujících zombie

Kombinace nezdravého pracovního a soukromého života může způsobit devastující zdravotní následky. Proč jsou Američané přepracovaní a neužívají si života? A jak jste na tom vy?

Doba čtení: 6 minut

Nedostatek úplně první lásky: prapříčina problémů

Chovat, nechovat? Mazlit, nemazlit? Nechávat vybrečet? Dobrý vztah mezi rodičem a dítětem usnadňuje zařazení do společnosti, zvyšuje jeho odolnost vůči onemocněním a zlepšuje kondici.

13. 1. 2015 0:00
Doba čtení: 7 minut

Dítě pod kontrolou. Vhodné od tří let

Falešné hračky testovaly v obchodě reakce nakupujících. Sada Control Toys reaguje na nezvladatelné chování některých dětí. Ve skutečnosti jde o „hračky“ určené pro brazilský televizní pořad Super Nanny TV show.

3. 11. 2014 9:00

Dětičky, nechlastejte

Když vás na tiskovku o pití pozvou do kavárny jménem Sahara, a když o úskalích alkoholu mají mluvit sami lihovarníci, nelze odolat. Tím veškerá legrace končí. Naše děti totiž pijí. Dost a brzy.

Doba čtení: 5 minut

Partner na alkoholu závislý: On není zlý. Když nepije

Prahnete po tom, aby vás blízcí příbuzní budoucího manžela či druha přijali s otevřenou náručí? V případě alkoholika to je poměrně snadné. Rodina vidí ve snoubence spásu.

Doba čtení: 4 minuty

Jaká matka, taková Katka… děti kopírují (i) stravovací návyky rodičů

Mnoho rodičů si v dnešní době ani nestihne uvědomit, jak velký vliv na děti mají jejích vlastní stravovací návyky. Vařte s dětmi – vyplatí se to.

Doba čtení: 5 minut

Senior v domě? Co je ještě v normě

Mladým je horko, starším zima, mladí jsou hluční, staří chtějí svůj klid. Pohled sice zjednodušený, leč v mnohém pravdivý. Soužití se ještě komplikuje s chorobami včetně psychických.

Doba čtení: 4 minuty

Jsi úplný blbec, nebo co? Věty, které škodí zdraví

Nesmyslné požadavky (i na sebe sama) mají snad víc obětí než válečná vřava. Tisíc kulí jako v Sarajevu střílíme do svých blízkých – a s nejlepšími úmysly.

Doba čtení: 4 minuty

Proč je chyba, aby si děti dělaly úkoly večer

Dítě má jít do školy dostatečně vyspané, to platí jednoznačně. Počet prospaných hodin ale není všechno. Záleží jak na kvalitě spánku, tak i na jeho čase.

Doba čtení: 5 minut

Incest: Tatínkova hodná holčička

Incest, česky krvesmilstvo, je pohlavní styk mezi blízkými příbuznými. Nejčastěji to bývá incestní chování otce vůči dceři nebo sexuální kontakt mezi sourozenci.

Doba čtení: 6 minut

Kojení do dvou let povinně. To je nápad!

Hloupý, ovšem. A naštěstí ne náš. Doufejme, že tento návrh ze zahraničí se nestane inspirací pro české zákonodárce.

Doba čtení: 1 minuta

Syndrom zavrženého rodiče má dvě špatná řešení

Nikdo by se nedivil, kdyby těžce týrané děti z kuřimské kauzy matku zavrhly. Nestalo se. Tolerance nepopouzených dětí bývá značná. Dítěti zmanipulovanému jedním rodičem vůči druhému naopak stačí tragikomické důvody.

Doba čtení: 5 minut

Rodiče, vřed lidstva

Téma týraných rodičů se v odborné literatuře objevilo teprve na počátku sedmdesátých let minulého století. Tj. takřka až o sto let později, než se začalo hovořit o týraných dětech.

Doba čtení: 5 minut

Mentální anorexie: nemoc blahobytné společnosti

Anorexie je výhradně nemoc dívek, jde o projev špatného vztahu k matce, může za ni nadměrný tlak na štíhlost… Tyto zjednodušující mýty odvracejí pozornost od podstaty problému.

Doba čtení: 4 minuty

Jídlo je první mezilidský vztah

Když mistr Kondelík každý týden manželce pravil: „Ta polévka je prostě delikátní,“ nebylo to zdaleka pouhé ocenění pokrmu. Bylo to i sdělení, že svět je v pořádku a vše funguje, jak má.

Doba čtení: 5 minut

Nejčastější mýty o kojení

„V porodnici mi řekli, že mám blbá prsa, že kojit nebudu.“ Jeden z nesmyslů, který může „zazdít“ kojení. Přitom kojit může prakticky každá žena, jen se musí vyvarovat tradovaných omylů.

Doba čtení: 5 minut