Hlavní navigace

pivo

Trapistické pivo: focení mnichů při výrobě přísně zakázáno

Ze všech piv vařených pod dohledem katolické církve jsou nejvyhlášenější trapistická piva. Když se řekne klášterní pivo, člověku se vybaví obrázek temného sklepení, ve kterém za drmolení latinských formulí shrbeni nad kádí vaří chmelový mok svatí muži v kutnách. Ve skutečnosti se církevní pivovary nijak zvlášť neliší od běžných komerčních provozů.

8. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Plzeňský Prazdroj stahuje z trhu pětilitrové soudky Pilsner Urquell. Mohou vám prasknout

Pivo obsažené v dotčených soudcích není zdravotně závadné, ale kvůli činnosti kvasinek může dojít k porušení obalu a následnému vytečení či vystříknutí piva.

12. 12. 2018 13:40
Doba čtení: 1 minuta

Česká hospoda se změnila. Mohou za to ženy

Jako holka jsem chodila tátovi pro pivo. Bylo to nepříjemné. Kolem výčepu plno chlapů, samý kouř a vtipy. Dneska by tu sice dítěti už pivo do džbánku neprodali, ale čekala by ho zcela jiná hospoda.

Doba čtení: 4 minuty

Svrchně kvašené pivo už nebude ležák, ale plné pivo

Nová vyhláška, kterou připravilo ministerstvo zemědělství, přináší změny v názvosloví piva. Odlišuje například piva typu „ležák“ od nově nazvaných „plných piv“. Ale ani tato nová kategorizace piv nepostihuje nabídku na trhu.

7. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

V Česku se čím dál víc pijí piva „dvanáctky“

Soutěž „CEREVISIA SPECIALIS“, která porovnává netradiční piva produkovaná průmyslovými pivovary, odhalila trendy, které mezi konzumenty piva sílí.

12. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Alkohol a hubnutí: to nesmím ani víno?

Alkohol je obecně velmi kalorický, a tudíž jej výživoví poradci v rámci redukce tělesné hmotnosti obecně nedoporučují. Ale co když přeci jen neodoláte?

29. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Polotmavé a řezané pivo. Víte, v čem je rozdíl?

Na první pohled mohou vypadat stejně, ale jejich výroba nebo příprava se diametrálně liší.

25. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Za jak dlouho zvětrá pivo

V parném létě bychom měli pivo vypít do čtvrt hodiny. Jednou zteplalému a zoxidovanému pivu už není pomoci. Choulostivější jsou v tomto směru silnější piva, je proto vhodné užívat si jich spíše po třetinkách.

Doba čtení: 3 minuty

Alkohol ze dřeva, sóji, cizrny nebo octa. Co nás ještě čeká?

Kdysi prý domácí paliči kvasili a destilovali alkohol i z novin; vykládalo se, že takto se daly zužitkovat celé balíky Rudého práva. Tak proč nezkusit rovnou dřevo? V Asii kvasí nápoje z kůry stromů, ale i ze sóji. U nás proběhly pokusy s cizrnou. A to není zdaleka vše.

7. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Návrat ke kuchyňským pomocníkům našich babiček

Klasické ruční stroje, které dobře sloužily našim předkům, se hodí nejen tam, kde nemáme zásuvku – třeba na chalupě či doma na zahradě. Mají kouzlo, díky kterému si můžeme připadat zase jako u babičky na prázdninách.

27. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Kuchařka Gastrokroužku – spojilo je jídlo

Je tu meníčko a novinky týdne: Na trh přichází Birell bez lepku. Máj je růžový v Costa Coffee. Košík.cz nabízí raw med. Superovocná, taková je UGO zmrzlina. A vychází neobyčejná kuchařka Gastrokroužku.

6. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

GMO pivo se obejde bez chmele. Na chuti to prý není znát

Geneticky modifikované suroviny k výrobě potravin mohou vést i k ukončení pěstování chmele, který je tak důležitý pro naše tradiční pivo.

25. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Český chemik kdysi zavedl jednotku stupňovitosti piva

Přehled dění ze světa vědy: připomínáme 150 let od úmrtí významné postavy české vědy a pivovarnictví. V IKEMu provedli transplantaci vlastní ledviny. Prokázán efekt nové účinnější proton-borové terapie nádorů.

19. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Minipivovary nechávají pivo zrát v sudech po koňaku

Každý týden vzniká v ČR jeden minipivovar, aktuálně jich jsou čtyři stovky. S nimi tradiční český trh dobývají i zcela nové typy piv.

Doba čtení: 4 minuty

Svařené pivo se pije s kořením a citronem

Že osvěžující desítka má být pořádně vychlazená, je jasná věc. Ne každému pivu ale sluší tak nízká teplota. Některá piva se servírují téměř v pokojové teplotě. Dokonce existují i zimní piva, která dokáží zahřát.

6. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Pivo v plechovkách válcuje točené. Proč, když není lepší?

Točené je točené, o tom s žádným pivařem nelze vést spory, přesto je v některých částech naší vlasti na vzestupu pivo v plechu a pivo lahvové. Proč tomu tak je a co se s tím dá dělat?

Doba čtení: 3 minuty

Proč pivní velmoc Čechy vaří z amerického chmele

Českou republiku mnohdy považujeme za pivní středobod světa. Nedáme dopustit ani na tuzemský chmel, však se mu kdysi říkalo zelené zlato. Jenže piva typu ale či IPA dodávají české minipivovary s chmely americkými, a to i když si tím výrobu prodražují.

Doba čtení: 6 minut

Koukejte hospodskému pod ruce. Čepuje pivo správně?

Největším nepřítelem piva je kyslík. Zamezení kontaktu s ním je také jedním z hlavních technologických oříšků pro pivovary. To samé platí pro čepování piva i pro jeho degustaci.

26. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Bezlepkové pivo má být k nerozeznání od klasiky

Nabídka piv pro celiaky či osoby na bezlepkové dietě se u nás stále rozšiřuje. Na trhu jsou už čtyři druhy bezlepkových piv. Vyrábí je Žatecký pivovar, Bernard a nově Ferdinand.

Doba čtení: 3 minuty

České pivovary experimentují se stylem IPA

Nejoblíbenějším typem piv jsou u nás stále „desítka“ a ležák českého typu, ovšem pravidelně se objevují snahy zkusit to i s něčím jiným. Po pšenici, radleru a cideru přichází do módy zřejmě IPA.

Doba čtení: 6 minut

V Anglii frčí mikrohospody

Zatímco v Česku rostou mikropivovary, Anglií už otřásá jiný trend. Angličané si v posledních letech oblíbili mikrohospody. Kromě toho, že se v nich točí piva z mikropivovarů, jsou to skutečně také prostorově velmi titěrné hospůdky.

Doba čtení: 5 minut

Proč rozhodně nepít alkohol venku na mrazu

Jednoho panáčka na zahřátí a druhého, aby mu tam nebylo smutno… Raději to s tím alkoholem v těchto třeskutých mrazech nepřehánějte. Jeden panák vás možná zahřeje, ale druhý a další rozšíří cévy a vy tak snáze prochladnete.

9. 1. 2017 15:55
Doba čtení: 2 minuty

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Rostoucí boj o tuzemský pivní trh generuje první padlé. Kromě tradiční desítky upadá zájem o „moderní“ pivní nápoje, zejména radlery.

Doba čtení: 4 minuty

Ručně dělané pivo do Tesca? Proč ne, říká majitel pivovaru

Se slovenským pivem vstupuje na český trh, navíc pod hlavičkou Tesca. Nebojíme se, říká majitel Karpatu Andrej Sabovčík.

30. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nejlepší české ležáky: podle odborníků Radegast, Litovel a Staropramen

Radegast, Litovel a Staropramen, to jsou vítězové prestižní kategorie světlých ležáků v soutěži České pivo 2016. Podívejte se, kdo se umístil v dalších kategoriích.

21. 9. 2016 10:13
Doba čtení: 2 minuty

Budou na kolech jezdit opilí cyklisté legálně? Nejspíš ano

Zdeněk Škromach se může radovat, Senát schválil jeho návrh zákona, který by cyklistům umožnil konzumaci alkoholu. Ale je to dobře? Hlasujte v naší anketě.

Doba čtení: 1 minuta

V Žatci mají vychytávku na pesticidy v pivu

Na Žatecku, kde se pěstuje náš nejslavnější chmel, si pořídili vysoce citlivý přístroj na pesticidy. Kvalita chmele pro výrobu piva tak bude pod kontrolou jako nikde jinde na světě.

17. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Plzeň uvádí „olympijské“ pivo

Pilsner Urquell připravil limitovanou edici olympijských plechovek s plzeňským pivem. Hlavními postavami jsou naši reprezentanti.

2. 8. 2016 13:35
Doba čtení: 1 minuta

Paní výčepní: Holka, co mluví chlapům do piva

Představte si, že máte hospodu a nějaké to svoje ego. Najednou vám do ní vleze mladá žena a začne vás školit, co děláte špatně. Přesně tohle dělá Veronika Mikésková.

Doba čtení: 13 minut

Unikátní fotografie: Sládek sbírá pivní pěny

Pivní pěna je obraz kvality piva – i svého druhu umělecké dílo. Sládek Ladislav Veselý mnohdy jen podle pěny pozná sílu a typ piva – a ty nejlepší pěny fotografuje.

Doba čtení: 1 minuta