Hlavní navigace

Start na maratonu jako dárek? Spíš ublíží. Se sportem ve středním věku poradí podiatr

18. 5. 2021

Sdílet

 Autor: Vitalia.cz / Karel Choc
Který sport je pro mě vhodný, když „zase začínám“ třeba po deseti letech? Jaké boty budou nejlepší na běhání? A jak si vlastně sportem neublížit, když dvacet už mi bylo dávno? Mnoho odpovědí dá komplexní vyšetření a podiatr – odborník v oboru, o kterém je momentálně čím dál více slyšet.

Plantoskop nebo podobarograf – tyhle dva přístroje s tajemnými názvy a konzultace zjistí o vašem těle spoustu informací. V podiatrické ordinaci kliniky EUC v Ústí nad Labem to vše používá rehabilitační lékařka Lucie Horáková. Co všechno se dá zjistit při prohlídce a jak to využít pro sport a fyzickou kondici?

Co se dozvíte v článku
 1. Začátky sportování po letech
 2. Co zjišťuje podiatr
 3. Na každém z nás se „něco najde“
 4. Plantoskop nohu „odkope“
 5. Co odhalí chůze po speciálním chodníku

Začátky sportování po letech

Nad otázkou, zda sportujeme spíš špatně, se Lucie Horáková pousměje: 

„Typické je, že v období, které spousta lidí nazývá krizí středního věku, si vzájemně darujeme třeba start na maratonu. Samozřejmě je dobře, že se mnozí z nás po letech, kdy na sport nebylo moc času, snaží zlepšit fyzickou kondici. Ale právě proto je dobré zjistit, jak jsme na tom a která aktivita je pro nás vhodná.“

Asi není žádné překvapení, že maraton by nějakou blízkou metou být neměl. Tělo už totiž tolik neposlouchá, a zdaleka nejen u těch, kdo nežijí zdravě.

„Ve středním věku už se projevuje například to, že každou ruku používáme jinak, což je dané tím, zda jsme praváci, nebo leváci,“ popisuje Lucie Horáková. „I každá lopatka je jinak zapojena, jinak hybná je hrudní páteř, vliv má fakt, zda v práci sedíme, nebo naopak hodně chodíme.“

Galerie: Jak probíhá vyšetření na podiatrii

Co zjišťuje podiatr

 • Analýza zdravotní anamnézy a změření některých tělesných parametrů.
 • Vyšetření celého pohybového systému od hlavy až k patě (ve spodním prádle).
 • Dle uvážení vyšetření na plantoskopu a podobarografu.
 • Lékař poté vysvětlí, co zjistil, a domluví se s pacientem na nejvhodnější terapii.

Na každém z nás se „něco najde“

Následkem toho, že nikdo nežije v dokonalé rovnováze, je, že tělo tak dobře nefunguje ani při sportu. Mění pohybové stereotypy, aby „vyrovnalo“ zátěže, výsledkem jsou třeba bolesti nebo prostý fakt, že sport, který jsme dělali před lety, nám najednou „nesedí“. A právě tady pomůže vyšetření a rady lékaře či doplňková terapie.

„Pokud chce někdo začít sportovat ve středním věku, obvykle logicky zjistí, že klesá fyzická kondice, třeba ho bolí klouby. Neví, jaký sport nebo pohybová aktivita a v jaké intenzitě jsou pro něj vhodné. Proto je ideální vyšetření celého těla,“ shrnuje lékařka.

Po něm se lze domluvit na druhu sportu či typu pohybové aktivity, která vás bude bavit a zároveň si nebudete v dobré snaze ubližovat.

„Málokdo je na tom fyzicky tak dobře, aby mohl dělat všechno a neškodil si. Tělo totiž zatěžujeme obvykle asymetricky, na každém z nás se ‚něco najde‘,“ vysvětluje Lucie Horáková. 

Samozřejmostí by pak před novým začátkem pravidelné fyzické aktivity mělo být preventivní vyšetření u praktického lékaře, které Lucie Horáková důrazně doporučuje. 

Plantoskop nohu „odkope“

Ve zkratce by se dalo říct, že v ordinaci podiatrie půjde kromě rozhovoru a anamnézy především o to, jak stojíte a chodíte. Důležité je oboje a z toho plynou další doporučení a rady – třeba v případě rekreačních běžců to mohou být vložky do bot. Lucie Horáková už ale pohledem na každého pacienta vidí hodně a dopředu tuší, co pak „na chodníku“ (podobarografu) a plantoskopu najde.

„Třeba u běžců vítám, když s sebou vezmou boty, to nám také pomáhá. Po analýze jsem schopná poradit typově, jaké boty běžec potřebuje, ale nevidím dovnitř do konstrukce, takže určitě radím další konzultaci ve specializovaných prodejnách,“ vysvětluje Lucie Horáková.

Tzv. plantoskop, na který si stoupnete, ukazuje přesně zatížení – zda stojíte na obou nohách stejně, jak je rozložená váha atd. To vše lékařka vysvětluje později u výsledků v počítači. Předtím už ale pohledem odhalí mnohé – posunutou lopatku, rozdíl v klenbě na pravé a levé noze, propad kotníku, počínající artrózu kloubů. U pacienta vleže na zádech pak zhodnotí kyčle, kolena, odhalí například přetížení svalu na lýtku a další věci.

Možnosti léčebných postupů při potížích

 • výběr a předpis vhodných ortopedických vložek, ortéz a dalších výrobků k ochraně či korekci vad kloubů,
 • předpis rehabilitace – nejčastěji kombinace nejvhodnější formy fyzikální terapie a série individuálních cvičebních „sezení“ u fyzioterapeuta,
 • obstřiky měkkých tkání a drobných kloubů – kortikoidy, anestetika nebo regeneraci podporující kolagen v místní aplikaci,
 • aplikace analgetických injekcí,
 • tejpování,
 • akupunktura,
 • doporučení při výběru zdravotně vhodné obuvi,
 • edukace pacientů s cukrovkou ve speciální péči o jejich dolní končetiny.

Zdroj: EUC klinika

Co odhalí chůze po speciálním chodníku

Podobarograf je jakýsi chodník, na který si pacient nejdříve rovně stoupne a následně se po něm několikrát projde tam a zpět.

Chůze sice není běh, ale valná většina věcí je zřejmá už při chůzi, následně je lidé dělají i při běhu,“ vysvětluje Lucie Horáková, co všechno se dá odhalit podle několika kroků. Třeba nerovnoměrná zátěž nohou a míra toho, jak se tělo vyrovnává s asymetriemi, které vznikají věkem a životním stylem. Teprve tam, kde není jasno, může k diagnostice přistoupit i vyšetření na běžeckém pásu.

Všechna vyšetření se pak „dostávají ke slovu“ v podrobném rozhovoru s lékařkou. A to i v případě, kdy vás nic nebolí a nemáte žádné potíže. Jak konkrétně se Lucie Horáková ptá, přibližuje sama:

„Zajímá mě, zda užíváte léky, měli jste úraz, kdy a jak jste v minulosti sportovali, zda v práci více sedíte, či chodíte. Jaké boty máte na doma a jaké na sport, zda žena nosí lodičky, jestli vás bolí záda…“

Společně s lékařkou pak pacient řeší, jakému sportu by se rád věnoval, a ona mu přesně vysvětlí, jak postupovat, jaké má limity, co pro něj třeba není vhodné vůbec a co naopak ano, ale na co dát pozor. Samozřejmostí je pak terapie v případech, kdy je to potřebné. Třeba akupunktura, tejpování nebo vložky do bot na míru. 

Odborná spolupráce:

MUDr. Lucie Horáková

Podiatr, rehabilitační lékař a lékař Centra sportovní medicíny, EUC Klinika Ústí nad Labem

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).