Hlavní navigace

nakupování

Test nákupních tašek: je lepší papírová, látková, igelitka, nebo polyester?

Obchody už nesmí dávat zdarma k nákupu igelitové tašky. To, v čem si nákup domů odneseme, je čistě v naší režii. Ministerstvo životního prostředí zadalo studii s cílem zjistit, která taška zatěžuje životní prostředí co nejméně.

Doba čtení: 7 minut

Nákup na trhu: kysané zelí podle babiččina receptu i vánoční marmelády

Na skutečně farmářských trzích lze koupit potraviny, které se ve velkých kamenných obchodech nedají sehnat, a jimiž tak lze obohatit předvánoční i vánoční „velkoobchodní“ jídelníček.

5. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Otevírací doba na Vánoce 2018: oproti loňsku nás čekají změny

Někteří obchodníci s potravinami prodlouží prodejní dobu už od 13. prosince, na Vánoce budou mít ale zavřeno. Jinde bude delší otevírací doba až těsně před Štědrým dnem, a to i do 23 hodin.

3. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Morava z první ruky: novinářka založila mapu lokálních výrobců

Když se novinářka a spisovatelka Adéla Knapová přestěhovala z Prahy zpět na Moravu, zjistila, že i na malé jihomoravské vesnici je problém sehnat lokální potraviny. Rozhodla se proto s pomocí svého muže Radka vytvořit katalog drobných zemědělců a malých producentů kvalitních potravin.

26. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Ochranka v obchodech nemá právo nahlížet vám do tašek

„Ukažte mi tašku,“ vyhrknul na mě jakýsi člověk v černém, když jsem opustila supermarket vchodem, nikoli přes kasy. Rezolutně jsem odmítla. Řekl, že je security a že chce vidět moji tašku. „No a? Neukážu,“ trvala jsem na svém. Na co má a nemá ochranka v obchodech právo? Ptali jsme se právníka.

Doba čtení: 5 minut

Bezobalová domácnost v praxi

Zajímá vás, jak se nakupuje v bezobalovém obchodě? Natočila jsem pro vás video, které vás má do některého nalákat. Dneska už totiž jen třídit odpad nestačí, je nutné mu předcházet již při nákupu.

Doba čtení: 4 minuty

Nákupní dilema: Bio, nebio? Lokální, nebo z dovozu?

Když projdu potraviny u nás doma v lednici nebo ve špajzu, tak zhruba z 80 % se jedná o biopotraviny. Proč?

Doba čtení: 5 minut

Ahold testuje aplikaci, která v obchodě najde zboží, jež hledáte

Nemůžete v obchodě najít mouku, protože ji obchodník zase přesunul jinam? Možná vám v dohledné době orientaci usnadní nová aplikace „Find my product“. Jak její název naznačuje, najde v obchodě to, co hledáte. Testuje ji provozovatel obchodů Albert.

11. 9. 2018 16:00
Doba čtení: 2 minuty

Otevřela prodejnu bez obalů: Země je jediný domov, který máme, říká majitelka Kredence

Usměvavá a ochotná prodavačka Silvie Kladivová si loni na podzim ve Frenštátě pod Radhoštěm otevřela vlastní bezobalovou prodejnu s názvem Kredenc. Věří v sílu dobrých rozhodnutí…

Doba čtení: 5 minut

Klikni+Vyzvedni – jak funguje online služba od Tesca

Tesco nabízí už několik let na našem trhu zatím unikátní službu Klikni+Vyzvedni. Není zdaleka tak známá jako online nákup potravin u této společnosti. V čem tkví její výhody a úskalí?

30. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Trable v supermarketu: Nekradu, a přesto pískám

Uíuíuíuí, bezpečnostní rám supermarketu piští, seč mu síly stačí, aby upozornil na zloděje. Oči všech zákazníků čekajících ve frontě se upřou – na zloděje. Ochranka přibíhá chytit – zloděje. Mě.

Doba čtení: 2 minuty

S igelitkami zadarmo je ámen. Kolik kde zaplatíte?

Doby, kdy byly igelitové tašky téměř všude zdarma, jsou ty tam. Od začátku roku 2018 platí nový zákon o obalech, který obchodníkům nařizuje igelitové tašky zpoplatnit.

3. 1. 2018 13:00
Doba čtení: 4 minuty

Nákupy bez igelitek: v supermarketu a teď i na farmářském trhu

Igelitkám při nákupech zvoní hrana. Ekologickému nakupování se věnují jak malé organizace, tak k němu přistupují i nadnárodní řetězce. V Praze nyní otvírá první farmářský trh bez igelitek.

8. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Iceland nenabízí jen mražené potraviny, nakoupíte tu i pečivo

Před měsícem se v Praze otevřela již šestá prodejna britského řetězce Iceland. Byli jsme se podívat, co všechno Iceland nabízí a za jaké ceny.

19. 10. 2016 11:00
Doba čtení: 1 minuta

Scan&Go: Zahrajte si v Globusu na pokladní

V Globusu už nemusíte stát v dlouhých frontách, stačí si u vstupu vzít skener a veškeré zboží si před vložením do vozíku naskenovat. Jak přesně funguje služba Scan&Go? Proč se vyplatí ji využívat?

Doba čtení: 3 minuty

Velké obaly jsou trik

Bezdůvodně velké obaly jsou často marketingovým trikem, klamou nakupující a zbytečně zatěžují životní prostředí. Navíc jsou mnohdy protizákonné.

Doba čtení: 2 minuty

Tesco, Aukro, Lidl, ve vás jsem se zhlídl

Manické nakupování je jako droga. Variant „shoppování“ je mnoho. Společný jmenovatel je v nesmyslnosti nákupu zbytných věcí a v následných finančních problémech.

Doba čtení: 4 minuty

Jak se neseknout a poznat dobrou pálenku

Znalci slivovic, hruškovic, meruňkovic a dalších -ic, tedy ovocných destilátů, odpovídají po řadu let na otázku, jak poznat kvalitní pálenku, poměrně jednoduše…

Doba čtení: 3 minuty

Pi píp, tady jsem a jsem ve slevě!

Takhle nějak by se vám měly hlásit vaše oblíbené potraviny. Nová aplikace FoodLoop chce postupně proniknout do všech evropských supermarketů a upozorňovat zákazníky na výhodný nákup jídla, kterému se blíží konec trvanlivosti.

Doba čtení: 3 minuty

iTesco: Jak to chodí v zákulisí prodeje potravin online? Je to Davis Cup

Nakupovat oblečení, sekačky i televizi přes internet je už dnes běžné, ale jídlo? I tak se ušetří čas a peníze. Nebo byste zvládli nasbírat 70 položek jednoho nákupu během půlhodiny?

Doba čtení: 5 minut

Lidé nakupují potraviny podle hloubky kapsy, ukázal průzkum

Nejnovější průzkum o nákupních zvyklostech ukázal na naši slabinu. Potraviny kvalitní nakupovat chceme, zajímáme o jejich kvalitu, ale v obchodě stejně sáhneme po blafu. Proč?

Doba čtení: 4 minuty

Nákupu potravin přes internet zatím moc nevěříme

Kdyby nám před lety někdo tvrdil, že si jídlo kupuje přes internet, ťukali bychom si asi na čelo. Dnes už to tak nemyslitelné není, ale potraviny stále ještě kupujeme převážně jinde.

4. 10. 2012 13:35
Doba čtení: 2 minuty

Velká balení jsou méně výhodná než malá. Je to na hlavu?

Podle zákona je to sice košer, ale zavání to trikem na zákazníky. Pokud koupíte víc, budete po zásluze potrestáni. Porovnávali jsme ceny, třeba na kile čokolády proděláte 112 korun.

Doba čtení: 8 minut

Spotřebujte do, použitelnost, trvanlivost... Co znamenají data na obalu potravin?

Taky se v krámě vždy podíváte, jaké datum je vyznačeno na obalu? A víte, co ten údaj vlastně znamená? Které potraviny nemusí mít označení žádné a v čem se nejčastěji chybuje?

25. 10. 2011 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Dětské botičky - špatná volba ovlivní způsob chůze na celý život

Nevhodně zvolená obuv deformuje prsty, vede k otokům a puchýřům a může mít i dlouhodobé následky. Kdy je čas na první boty pro dítě a jak je vybírat?

Doba čtení: 5 minut

Mobily v rukou dětí: přednosti a úskalí

Třetině dětí pořizují rodiče mobilní telefon už v první třídě s hlavním úmyslem – kontrolovat. Jenže sami tak často ztratí kontrolu, a to nejen nad svým účtem.

Doba čtení: 5 minut

Kaufland stahuje trvanlivé mléko. Bylo zkyslé

Pokud máte doma mléko z Kauflandu, zkontrolujte si, jestli nejde o zkaženou šarži. Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zjistili, že některé kusy balení trvanlivého mléka K-Classic Milblu 1,5% prodávané společností Kaufland obsahují zkyslé mléko. Tyto výrobky mají DMT (doba minimální trvanlivosti)  25. 11. 2011 a 1. 12. 2011. Společnost Kaufland oznámila, že dnes stáhla obě uvedené šarže z prodeje ze všech svých prodejen.

20. 9. 2011 15:45
Doba čtení: 1 minuta

Důvěřujete prodejcům na farmářských trzích? U kontrolorů neuspěla třetina z nich

Domácká atmosféra je jedním ze základů úspěchu trhu. Výsledky kontroly však nedopadly dobře – někteří prodejci šidí na váze, inspektoři zjistili i nevyhovující zboží a další pochybení.

9. 9. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Laik nemá moc šancí poznat, jaký česnek kupuje

Český česnek byl v minulých letech z trhu vytlačen „takyčesnekem“ z Číny – je sice o dost levnější, ale nevoní, nechutná, neléčí… Ale jak rozlišit kvalitní česnek od „mrtvého“?

Doba čtení: 5 minut

Kolik stojí školák? Minimálně pět a půl tisíce

Na úvodní otázku se nabízejí hned dvě jednoduché odpovědi: Hodně. A jak který. Obě dvě jsou správné. „Už na září s desítkou počítám,“ píše jedna z diskutujících maminek na internetu.

Doba čtení: 9 minut