Hlavní navigace

Hormonální antikoncepce

Metody k zabránění oplodnění v různých formách, například jako pilulky, podkožní implantáty, injekce, náplasti, nitroděložní tělíska nebo vaginální kroužky. Antikoncepce má zabránit setkání a spojení vajíčka se spermií. Existuje několik metod s různou spolehlivostí (používá se tzv. Pearlův index), výhodami a nevýhodami.

Podrobnosti najdete ve speciálu věnovanému hormonálním i nehormonálním metodám: Vyberte si správnou antikoncepci.

Nehormonální antikoncepce není jen módním trendem

Hormonální pilulky se kdysi zdály být perfektním řešením všech nechtěných těhotenství, ukazuje se však čím dál více, že tomu tak není. Jak se přiblížit k vytouženým sto procentům spolehlivé ochrany bez vedlejších účinků?

16. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 7 minut

Projevy oční migrény vás mohou vyděsit

Podle odhadů trpí pravidelnými bolestmi hlavy až milion Čechů. Migréna může ale postihnout i zrak. Lékaři vysvětlují, jak se oční migréna projevuje, co ji spouští a zda může trvale poškodit zrak.

20. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Antikoncepce ovlivní stav pleti a akné

Je antikoncepce vhodná na akné? Užívání hormonálních pilulek skutečně ovlivňuje – mimo jiné – pokožku. Proč po ní pleť často vypadá lépe?

13. 8. 2018 13:39
Doba čtení: 2 minuty

Neplodnost po vysazení antikoncepce? K čemu vedou hormonální pilulky

Jsou volbou bezmála poloviny žen v reprodukčním věku. Hormonální antikoncepci bereme běžně deset nebo patnáct let v kuse. A málokterá žena vůbec tuší, že tahle metoda je primárně určena jen na dočasné užití. Ve chvíli, kdy pak chce otěhotnět, nastává problém.

14. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Antikoncepční pilulky? Potíže mohou způsobit po vysazení

Neochvějně si drží první místo v oblíbenosti antikoncepčních metod, užívají ji šestnáctileté dívky i padesátileté dámy. Hormonální antikoncepce v pilulkách má ale i své stinné stránky, a to nejen během užívání.

Doba čtení: 4 minuty

7 výhod dlouhodobé antikoncepce

Dlouhodobá antikoncepce je pohodlnou alternativou pilulek. Na užívání není třeba myslet každý den a je opravdu účinná.

8. 4. 2015 11:47
Doba čtení: 2 minuty

Třezalka a (ne)spolehlivost hormonální antikoncepce

I s bylinami je třeba nakládat jako s léčivy. Prášky na vysoký tlak se také nebudete ládovat jako figurkami z vánoční kolekce. Vše má své. Například třezalka je „podezřelá“ z vlivu na úspěšnost antikoncepce.

Doba čtení: 5 minut

Když nitroděložní tělísko, tak jaké?

Antikoncepce, to nejsou jen prášky. Ženy objevují nitroděložní antikoncepci a uživatelek pilulek ubývá. Jaké jsou výhody a nevýhody nitroděložního tělíska a které vybrat?

Doba čtení: 3 minuty

Hormonální antikoncepce se píše jak na běžícím pásu

Jen málo žen diskutuje se svým gynekologem. Ti automaticky předepisují hormonální pilulky. Přitom výběr antikoncepce ovlivňuje řada faktorů.

Doba čtení: 5 minut

Menstruace v těhotenství? Na co se ženy ptají…

Můžu mít menstruaci a být těhotná? Kdy mám přestat brát antikoncepci, když chci dítě? Stačí zdravá výživa, nebo jsou nutné vitamínové doplňky? Lékař odpovídá na časté dotazy.

10. 7. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Autismus – vakcíny, nebo hormony?

Nová steroidní hypotéza o možných příčinách autismu je poznatkem významným. Oslabuje dosavadní argumentaci o možné souvislosti autismu s očkováním?

Doba čtení: 7 minut

Hormonální antikoncepce a následky bezstarostné jízdy

Hormonální antikoncepce je úžasný vědecký objev. Daň, kterou za ni platíme, je a bude hodně vysoká.

Doba čtení: 3 minuty

Antikoncepce „po“ není moc spolehlivá

Následky letní lásky na pár nocí mohou být doživotní. Existují sice pilulky „po“, které tomu mají zabránit, spolehnout se na ně však nedá. 50% pravděpodobnost rovná se nule, říká lékař.

Doba čtení: 6 minut

Hormonální antikoncepce po čtyřicítce: vadí nevadí

Hormony po čtyřicátém věku podle některých lékařů zvyšují riziko vážných zdravotních potíží žen. Stárnou a blíží se jim klimakterium, což si ale dnešní čtyřicátnice nerady připouštějí.

8. 4. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

Metličky na nohou podporuje užívání antikoncepce

ROZHOVOR – Metličky, drobné křečové žíly, se týkají v drtivé většině žen. Absolutní prevence neexistuje a, jak říká primář OTA SCHÜTZ, vrátí se vždy, i po sebelepším zákroku.

Doba čtení: 9 minut

Nehormonální antikoncepce má různé podoby

Pod pojmem antikoncepce si většina představí hormonální pilulku. Vedle hormonální antikoncepce, o jejíchž rizicích se vedou diskuze, existují různé typy antikoncepce nehormonální.

13. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Jsou sacharidy zabijákem zdraví?

Řekneme-li, že bůček je zdravější než pohanka a že kvůli tzv. racionální výživě rostou mužům prsa, budete si možná ťukat na čelo. Přesto má tento pohled na výživu čím dál víc příznivců.

Doba čtení: 9 minut

Berete hormonální antikoncepci? Pak se celulitidy nezbavíte, říká lymfolog

ROZHOVOR – Civilizační nemoc dnešní doby? Celulitida. Je úzce spojena s lymfatickým systémem, a jak říká lymfolog Pavel Tichý, informovanost veřejnosti v této oblasti je mizivá.

Doba čtení: 7 minut

Antikoncepce bez hormonů? Nitroděložní tělísko GyneFix

Nechcete otěhotnět, ale ani užívat hormonální antikoncepci? Zkuste nitroděložní tělísko. Z měděných kroužků se uvolňují ionty, které ničí spermie a fungují tak jako prevence otěhotnění.

21. 5. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Gynekologie pro teenagerky: poprvé se bojí všechny

Slečny od patnácti let mohou navštěvovat gynekologa samy, bez rodičů. Ti se ani nemusí dozvědět, že jejich dcera třeba bere antikoncepci. Co by dívky měly vědět před první návštěvou?

Doba čtení: 3 minuty

Premenstruační syndrom otráví ženám až osm let života. Není to nutné

Výkyvy nálad, podrážděnost a citlivost prsou několik dní před menstruací postihují řadu žen. Často si ani neuvědomují důvod. Zkuste si v testu, zda se vás taky netýká!

Doba čtení: 2 minuty