Hlavní navigace

Když nitroděložní tělísko, tak jaké?

28. 11. 2014

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Antikoncepce, to nejsou jen prášky. Ženy objevují nitroděložní antikoncepci a uživatelek pilulek ubývá. Jaké jsou výhody a nevýhody nitroděložního tělíska a které vybrat?

Podle ženské lékařky Vandy Hořejší tkví budoucnost v dlouhodobé antikoncepci. Průzkumy ukazují, že osmačtyřicet procent žen si zapomene vzít pilulku minimálně jednou za tři měsíce a na to konto přiznávají, že sex se pak pro ně stává stresující záležitostí. Čtyři pětiny uživatelek tak zvažují antikoncepční metodu, která by nevyžadovala pravidelné užívání.

„Ubývá žen, které užívají pilulky a naopak přibývá těch s nitroděložní antikoncepcí,“ říká gynekoložka Hořejší. Podle agentury Ipsos některou z netradičních forem antikoncepce, jako například vaginální kroužek, antikoncepční náplasti nebo nitroděložní tělísko za svůj život osobně vyzkoušela každá pátá žena.

Když tělísko, tak jaké?

Na trhu jsou k dostání nehormonální nitroděložní tělíska nebo hormonální.

Nehormonální tělísko funguje jako mechanická zábrana. Jeho součástí je měděný drátek, který uvolňuje ionty, a spermie, které by se případně přes tělísko dostaly, zneškodní. Uvítají ho zejména ty ženy, jejichž tělo špatně snáší přísun hormonů.

Naopak znatelnou nevýhodu nehormonálního tělíska může znamenat nástup silnější menstruace. Pokud je krvácení silnější už od přírody, lékař by měl sáhnout spíš po hormonálním systému, kde je šance, že menstruace zcela vymizí. „Menstruace neodpadá ve sto procentech, ale snižuje se její intenzita i délka krvácení. Objeví se třeba jen krátké špinění. U těch v uvozovkách šťastných zmizí úplně,“ říká lékařka Vanda Hořejší.

Hormonální nitroděložní systém obsahuje malé množství syntetického hormonu progestinu, který v těle zabraňuje spermiím prostoupit přes děložní hrdlo do dělohy a oplodnit vajíčko.

Jde o malé pružné tělísko z umělé hmoty ve tvaru písmene T, které může do dělohy zavést pouze ženský lékař. Trvá to několik minut a podle lékařky je zavedení bezbolestné a jen zcela výjimečně organismus tělísko nepřijme. „Vždy se může něco přihodit, ale zatím jsem se s tím nesetkala a nevidím ani teoretický důvod, aby k tomu došlo. Riziko komplikací je minimální,“ říká gynekoložka. „Svou roli hraje také to, když si něco přejete, lépe to snášíte, než kdyby vás do toho někdo nutil. Když se dáma pro tuto metodu rozhodne, je přesvědčená, že pro sebe dělá dobře a také díky tomu se šance výskytu problému snižuje,“ dodává.

S čím se však setkává, některé ženy nechtějí mít ve svém těle cizí těleso. „Ten mýtus stále převládá. Na druhou stranu, žádná metoda není stoprocentně určena pro každou pacientku,“ vysvětluje Hořejší.

Na tři nebo na pět let

Nitroděložní hormonální systém by ženu neměl nijak omezovat, určitě by ho neměla cítit, stejně tak její partner při pohlavním styku. Každý měsíc by si měla sama zkontrolovat, zda je tělísko stále na svém místě. U ženského lékaře stačí roční preventivní prohlídka. Odpadá tedy časté chození pro recept.

Spolehlivost nitroděložního tělíska je prakticky nejvyšší z dostupných antikoncepčních metod. K dispozici je ve variantě na tři nebo pět let, lze si ho však nechat vyjmout dříve, pokud se rozhodnete mít potomka. Pak se vrací normální menstruační krvácení a již následující měsíc je možné otěhotnět. Nicméně díky několikaletému působení jsou nitroděložní tělíska vhodná zejména pro ženy, které těhotenství v dohledné době neplánují. Využívat je mohou bezdětné ženy od osmnácti let i ty, které již rodily.

Cena nitroděložního hormonálního systému na tři roky se pohybuje kolem pěti tisíc korun, u pětiletého to je zhruba šest sedm tisíc korun.

„Obecně vychází využívání nitroděložního hormonálního systému levněji než perorální antikoncepce. Zatímco nitroděložní hormonální systém vyjde v průměru na sto korun měsíčně, u pilulek je cena zhruba o padesát korun každý měsíc vyšší. Vzhledem k tomu, že u hormonálních tělísek zpravidla nastupuje nekrvácení, lze odečíst také náklady za hygienické potřeby,“ popisuje Vanda Hořejší. Pokud přece jen slabá menstruace nastoupí, lze i s nitroděložním hormonálním systémem používat tampony.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Psaní se věnuje už od střední školy. Jako redaktorka pracovala v regionálních přílohách MF DNES Praha a střední Čechy. Nyní je na volné noze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).