Hlavní navigace

Berete hormonální antikoncepci? Pak se celulitidy nezbavíte, říká lymfolog

2. 8. 2012

Sdílet

 Autor: archív Pavla Tichého
ROZHOVOR – Civilizační nemoc dnešní doby? Celulitida. Je úzce spojena s lymfatickým systémem, a jak říká lymfolog Pavel Tichý, informovanost veřejnosti v této oblasti je mizivá.

Čím víc se celulitidy chceme zbavit, tím více se často zhoršuje. Řada lidí pod vlivem médií dělá chyby, které lymfatickému systému nejenom neprospívají, ale bohužel jej ještě poškozují.

Většina z nás vidí v zrcadle vlastní celulitidu pouze jako kosmetickou vadu – viditelná celulitida je však již známkou toho, že náš lymfatický systém je přetížen a evidentně svoji práci nezvládá.

Lymfatický systém je tvořen soustavou lymfatických cév, lymfatických uzlin a lymfatickými orgány (slezina, brzlík). Jeho funkce spočívá v drenáži mezibuněčných prostor, z nichž transportuje do cévního řečiště bílkoviny, lipidy, cholesterol, vitaminy rozpustné v tucích, některé ionty a steroidní hormony.


Autor: archiv Pavla Tichého

Pavel Tichý: Celulitida je projevem přetíženého lymfatického systému

Ke vzniku celulitidy pak přispívá nejenom špatná funkce tohoto systému, ale rovněž genetické dispozice, horší žilní návrat krve z nohou a nižší kvalita vazivové tkáně. Asi nejvíce komplikující faktor však v celulitidě představují ženské pohlavní hormony, tvrdí lymfolog Pavel Tichý. Užívání hormonální antikoncepce a jiných hormonálních přípravků podle něj ovlivňuje klíčové příčiny jejího vzniku, způsobuje nevratné degenerativní změny vaziva i výraznou a rychlou progresi celého problému.

Říkáte, že hormonální antikoncepce je klíčovým faktorem celulitidy. Je její masové užívání důvodem, proč je celulitida tak velký problém až dnes?

Ano, bohužel je to tak. Všimněte si, že celulitida postihuje stále mladší ročníky – dlouhodobé užívání antikoncepce dejme tomu od patnácti let se musí na kvalitě vaziva podepsat. Dříve sice ženy měly celulitidu také, ale spěly k ní mnoho let a objevovala se jim většinou až ve středním věku. Dnešní dívky však díky antikoncepci v podstatě „předběhly“ své matky a stav jejich podkoží ve dvaceti letech tak často odpovídá stavu padesátileté ženy. To vám ostatně potvrdí každá manažerka modelingové agentury – pokud má jít o předvádění plavek nebo prádla, je dnes téměř nemožné sehnat slečnu bez celulitidy, a to i mezi těmi nejmladšími.

Čtěte rozhovor: Gynekologové ochotně píší recepty. Lékařka Helena Máslová před tím varuje. 

Jak přesně antikoncepce působí na vznik celulitidy? Poznáte na ženě, zda ji bere nebo ne?

Hormonální antikoncepce zvyšuje objem plazmatických bílkovin v séru, přispívá k povolování vazivové tkáně a též k poškození žilního systému. Podstatou degenerativních změn podkoží při užívání hormonální antikoncepce je tak nepříznivý zásah do kolagenního režimu podkožního vaziva. Důsledkem je zmnožování, zbytnění a postupné tuhnutí vláknité složky pojivové tkáně. Dochází ke zhuštění kolagenních vazivových struktur a následně též ke změně metabolismu tukových buněk a jejich růstu.

Na podkoží ženy pak samozřejmě na pohmat snadno poznám, zda antikoncepci užívá nebo ne – splést se tady člověk může jen výjimečně a to tehdy, jde-li o ženu velmi mladou anebo s opravdu mimořádně dobrými genetickými dispozicemi. Zdravé fyziologické podkoží je totiž bohužel u žen, které berou nebo braly delší dobu antikoncepci, naprosto výjimkou.

Mluvíte o dlouhodobém užívání – řada žen ale určitou dobu hormony z různých důvodů bere nebo brala. Můžete nějak obecně říci, jaká doba užívání hormonů je již riziková a způsobuje nevratné změny? Například dva roky, pět let, deset let?

To se bohužel nedá takto říci, jelikož každý z nás má různé dispozice a každý má ten svůj „hormonální koktejl“ namíchaný jinak. Pokud někdo bere antikoncepci a navíc má v rodině geneticky danou například horší funkci žilního systému, dojde u něj k vývoji celulitidy rychleji než u někoho jiného.

Hrají tedy geny v této problematice velkou roli? A jak je možné, že moje babička má celulitidu a nikdy hormony neužívala?

Geny samozřejmě roli hrají – už samotná příslušnost k ženskému pohlaví je velmi výraznou predispozicí pro vznik celulitidy. Jde však vždy o proces dlouhodobý, který začíná již v pubertě aktivací ženských hormonů a je zhoršován dlouhobě zvýšenými hladinami estrogenu – to znamená nejenom při užívání antikoncepce, ale například i během těhotenství. Estrogeny nepříznivě působí na stav a funkci periferního žilně-lymfatického systému, na kolagenní režim a kvalitu podkožního vaziva. Zvyšují ukládání tuku, zejména do tzv. „energetických konzerv“ (hýždě, boky, stehna), zvyšují zadržování vody v těle, blokují funkce některých důležitých vitaminů a minerálů. Tyto negativní faktory se navzájem ovlivňují a vznik a progresi celulitidy výrazně urychlují. Dalším důležitým genetickým faktorem je sklon k poruchám krevního oběhu – náchylnost ke křečovým žilám, „těžkým nohám“, otokům, to všechno jsou příznaky zhoršeného žilního systému, což zatěžuje i lymfatický systém a tím rovněž k celulitidě přispívá.

Katalog nemocí: Celulitida (zánět buněčné tkáně)

A co tedy s tím? Je zdravý životní styl recept na celulitidu? Dá se zredukovat cvičením?

Nedá, to je právě jeden z velkých omylů, kterými nás vytrvale masírují konvenční média. Neustále se mluví o tom, že tok lymfy je třeba rozpohybovat „svalovou pumpou“ a že čím více budeme cvičit, tím lépe. Přitom lymfatický systém leží těsně pod kůží, tedy nad svaly. Nadměrná fyzická zátěž naopak zvyšuje zátež lymfatického systému a tím celý problém ještě zhoršuje – v ordinaci neustále potkávám ženy, které si doslova v slzách stěžují, že čím více cvičí, tím více je jejich celulitida vidět. Koneckonců i řada špičkových sportovkyň má výraznou celulitidu – a to dřou opravdu celý den a mají kolem sebe tým trenérů a poradců na výživu.

Takže pohyb mi v boji s celulitidou vůbec nepomůže?

Sám o sobě určitě ne, navíc špatně zvolený sport může stav celulitidy ještě zhoršit. Nevhodné jsou všechny silové aktivity prováděné s velkou námahou, jako je posilovna nebo spinning, a rovněž sporty, při nichž dochází k prudkým a rychlým dopadům, nárazům a změnám směru – tenis, squash, volejbal. Dobrou aktivitou je naopak plavání a vůbec nejlepší je naprosto obyčejná chůze. Obecně, pokud chtějí ženy zlepšit stav celulitidy, musí se zaměřit spíše na cvičení s vláčnými a plynulými pohyby.

Jaký je vliv stravy na celulitidu? Je možné díky přísné dietě a populární „detoxikaci“ celulitidu zmírnit?


Autor: archiv Pavla Tichého

Manuální lymfodrenáž je velmi náročná na metodiku i způsob provedení

Výživa se na tvorbě celulitidy podílí jenom minimálně. Troufám si říci, že pokud má žena v pořádku hormonální a lymfatický systém, nemá problémy s žilami, nebere antikoncepci a nemá špatné genetické dispozice, může se tláskat sladkostmi od rána do večera a celulitidu mít nebude. Ano, bude mít spoustu jiných zdravotních problémů vyplývajících ze špatné stravy, ale celulitidu ne. Na druhé straně je bohužel pravda, že dnešní prostředí už je hormony zasažené natolik, že můžeme hovořit v podstatě o „hormonální kontaminaci“. Byl prokázán účinek více než tisíce chemických látek, které se vedle metabolitů z antikoncepce dostávají do vod, do ovzduší a potravin a které mají estrogenní účinky na lidský organismus. Tato situace způsobuje nejenom u dívek dřívější nástup puberty a rychlý rozvoj celulitidy, ale také zapříčiňuje sníženou plodnost mužů.

Lze tedy nějakým způsobem lymfatický systém rozproudit a celulitidu odstranit?

Jedinou procedurou, která dokáže přímo ovlivnit proudění lymfy, je odborná manuální lymfodrenáž, která v maximální možné míře podporuje zdravý stav podkoží. K manuální lymfodrenáži neexistuje žádná alternativa – tzv. přístrojová lymfodrenáž má význam pouze PO manuální lymfodrenáži, kdy již byly lymfatické cesty důkladně ručně uvolněny. Po lymfodrenáži je vhodným doplňkem kompresní prádlo, dále je užitečné doplnit vitamíny C a E, fytohormony a v případě genetické zátěže rovněž nasadit přípravky na podporu žilního systému (venofarmaka).

Čtěte dále: Lymfodrenáž neslouží jen k léčbě celulitidy

Spolu s epidemií celulitidy se však zároveň ve fitness centrech vynořila řada cvičebních nebo masážních přístrojů, které mají napomáhat lymfatickému systému a odstraňování celulitidy – vacushape, powerplate, rolletic a další. Je na tom něco pravdy?

Bohužel žádný z uvedených přístrojů celulitidu neodstraní. Tyto přístrojové metody nedokážou samy o sobě nikdy dostatečně odstranit stagnující proteiny a další makromolekulární látky z postižených tkání, stejně jako výrazně neurychlí jejich odtok lymfatickými cestami. Ošetřené partie se sice dočasně odvodní (proto vám terapeutka po takové hodině naměří symbolický centimetrový „úbytek“), o žádnou lymfodrenáž však nejde a stav lymfatického řečiště a transport makromolekulárních látek se často ještě zhorší. Řada žen má po takovém „ošetření“ nohy plné modřin – to je známkou, že došlo k poškození žilního systému. Dovedete si představit, co to musí udělat s povrchovým lymfatickým řečištěm, které sice modřiny netvoří, ale které leží těsně pod kůží? Z dlouhodobého hlediska tyto přístroje způsobují lymfatickému systému nevratné škody.

Manuální lymfodrenáž je tedy jedinou spolehlivou metodou, jak ale poznám zkušeného lymfoterapeuta? 

Hledejte profesionála – lymfoterapeuta se zdravotnickým vzděláním a prokazatelnou praxí. Manuální lymfodrenáž je velmi náročná na metodiku i způsob provedení, špatně provedená může váš stav nejen zhoršit, ale může způsobit i vážné zdravotní komplikace. V Německu se například školí lymfoterapeut minimálně půl roku, kdy pracuje výhradně na specializovaném pracovišti pod odborným dohledem.

Opravdu půl roku? To je neskutečné, že v ČR může člověk získat „papír“ na lymfodrenáž za víkend.

Ano, půl roku je minimální doba, za kterou je možné se tuto techniku dokonale naučit – za kratší dobu se to prostě nedá zvládnout. Odborná manuální lymfodrenáž by měla být vždy celotělová, má naprosto přesně daný postup i délku trvání a není možné se od tohoto postupu nijak odchylovat. Je to opravdu náročná procedura a rozhodně by měla zůstat doménou zdravotníků-lymfologů a lymfoterapeutů.

Čtěte také: Hormonální jóga nahrazuje léčbu hormony

MUC. Pavel Tichý

  • lymfolog a lymfoterapeut se specializací na problematiku celulitidy (lipohypertrofie)
  • člen Lymfologické společnosti a České lékařské společnosti JEP
  • 14 let praxe v oboru, aktivní účast na Lymfologických kongresech
  • v současnosti privátní ordinace v Praze i Brně, kontaktní telefon 603 767 840
  • celulitida.wz.cz

Autor článku

Studentka VŠE, zapálená tenistka, běžkyně, milovnice koček, vaření a dobrého jídla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).