Hlavní navigace

Deprese

Deprese je duševní stav charakterizovaný nadměrným smutkem. Jde o velmi závažný a mnohdy až život ohrožující stav psychiky. Projevuje se dlouhodobě pokleslými náladami. Nemocný často pociťuje úzkost a osamocenost, pocity bezcennosti nebo viny, malou sebedůvěru, únavu, zhoršené soustředění, má problémy s pozorností.

Píše se o depresích až moc, nebo stále málo?

„Dřív byli lidé smutní, dnes hned mají depresi.“ Tento názor ukazuje pramalé porozumění zdravých vůči nemocným. Mezi špatnou pohodou a depresí je samozřejmě třeba rozlišovat, stejně jako si uvědomit, že antidepresiva tu nejsou od toho, aby řešila problémy uživatelů. Jejich úkolem je pomoci člověku k tomu, aby byl vůbec schopen své problémy řešit.

18. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 6 minut

Stres nás chránil před medvědem. Dnes vede k syndromu vyhoření

Psycholog a expert na problematiku stresu a vyhoření prof. Ptáček hned úvodem překvapí. „Obhajuje“ totiž stres. Respektive přibližuje jeho původní význam a vysvětluje, co se změnilo a proč se z našeho ochránce stal nepřítel. Co můžeme udělat, abychom vlivem stresu nevyhořeli? A hlavně jak nesklouznout od syndromu vyhoření až do depresí?

Doba čtení: 6 minut

Novoroční melancholie

„S novým rokem s novým štěstím“ je doslovný překlad ruského novoročního blahopřání. Na rozdíl od onoho přání prožívá řada lidí něco jiného. Jde o psychický dyskomfort. Projevuje se podrážděním, zvýšenou citlivostí na stres a vztahovačností. Celek lze nazvat melancholií.

Doba čtení: 5 minut

Kdy antidepresiva pomáhají a kdy už škodí?

Antidepresiva užívá stále více lidí, najdeme mezi nimi těhotné či kojící ženy, ale i děti. Zda jim tyto léky mohou škodit, nebo je musí brát celoživotně, to prozradí lékař z Psychiatrické nemocnice Bohnice.

5. 12. 2018 16:30
Doba čtení: 3 minuty

Podzimní melancholie – mýtus, nebo realita?

V podzimních měsících si lidé stěžují na únavu, smutek, špatnou náladu… Souvisí to s počasím? Světlem, respektive tmou? S koncem léta, prázdnin, dovolených, pohody? A jak si můžeme trochu pomoci?

Doba čtení: 6 minut

Dřív, než si vezmete život, zavolejte mi…

Tak začínal inzerát uveřejněný reverendem Chadem Varahem v britských novinách 7. listopadu 1953. V krizi nabádal telefonovat na vůbec první linku naděje do kostela sv. Štěpána v Londýně.

Doba čtení: 4 minuty

Co nemůžeme ovládnout vůlí

Morálka ani zákonnost lidské společnosti se bez existence svobodné vůle neobejdou. Pokud bychom byli jen hříčkou přírody či jiných vlivů, stěží bychom mohli být za své činy zodpovědní. Svobodné vůli však dávají na frak některá onemocnění. Ovlivňují naše konání a jejich projevy se snažíme vůlí ovládat marně.

22. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Ketamin rychle zbavuje deprese. Bude na předpis?

Ketamin je známý jako party droga, proto je spojován s termíny jako „nelegální“, „zakázaný“ a „drogová závislost“. Nová americká studie ale potvrdila dlouholeté výzkumy britských vědců o tom, že ketamin, navíc podávaný ve formě nosního spreje, má skvělé výsledky při léčbě těžké deprese, a dokonce sebevražedných sklonů.

8. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Pozor na infarkt duše

Lidská psychika nedokáže být „mnohoobročníkem“. Jenže co omezit? Chceme být dobrým partnerem a rodičem, úspěšným v práci i v hektické zábavě. Vydělávat a žít naplno. Mít vše hned a platit potom.

4. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Podceňované souvislosti: Nezdravé potraviny a rozvoj deprese

Může dieta založená na nezdravých potravinách zvýšit riziko deprese? Prof. Ruprich upozorňuje na možné souvislosti.

Doba čtení: 1 minuta

Nemoc a pesimismus: Čekáte-li to nejhorší, stane se

Lidé mají tendenci naplnit předpovědi dle svého očekávání. Pesimisté si tak mnohé trampoty přivodí, nebo alespoň prohloubí sami. Včetně zdravotních následků.

19. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Truchlíte? Není jasné, zda pomůže odžít smutek

Není tomu tak dávno, kdy slušný člověk po úmrtí partnera chodil nejméně rok oděn v černém. Zármutku nelze uniknout, je lepší jej odžít, tvrdí jedni. Druzí naopak kritizují tuto „teorii odžití“.

Doba čtení: 6 minut

Když vaše „špatná nálada“ trvá déle než čtrnáct dní, jednejte, říká psycholožka

Deprese není jen špatná nálada, je to něco, co vás omezuje do té míry, že nejste schopni normálně fungovat. Jedním ze spouštěčů deprese je přitom stres. „Dostáváme signál, že je třeba něco změnit,“ popisuje Andrea Mládková.

23. 2. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Deprese a antidepresiva: Nebudu brát léky, nechci být narkoman

Existuje málem fobie z užívání léků u osob, jež jsou ohroženy ledasčím, nikoliv však drogovou závislostí. Soudí: To musím zvládnout sám! Idea je to sice obdivuhodná, leč ne vždy reálná.

23. 1. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

3 přírodní antidepresiva: třezalka, mučenka a šafrán

S ubýváním denního světla a přicházejícím chladem přibývá v podzimním období lidí trpících sklíčeností, nervozitou, vyčerpaností, potížemi se spánkem… Příroda nám však ve své dokonalosti nabízí bylinky, které nám pomohou nastolit klid a rozveselit mysl.

12. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Peklo v duši: Deprese je černý pes…

„Deprese je černý pes, který tě zalehne.“ Citátem Winstona Churchilla začíná kapitola z knihy Peklo v duši – deprese a mánie, z níž vám přinášíme ukázku.

5. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

Test: Co když je to deprese?

Tak jako zkoumáme svou osobu při pohledu do zrcadla a snažíme se zhodnotit reálný vzhled nás samých, stejně můžeme nahlédnout i naši osobnost, když pohlédneme do svého vnitřního zrcadla. Ne vždy však může být tento pohled příjemný. Zahlédnout naši osobnost nám může pomoci například i test.

Doba čtení: 5 minut

Jak v Česku nezmagořit a utéct hrobníkovi z lopaty

Od doby, kdy mezi civilizační choroby spadly deprese, už Vltavou proteklo dost vody na to, aby se něco pohnulo v léčebném managementu celku civilizačních nemocí.

6. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 16 minut

Děti s mánií mají zrychlenou řeč a zvýšenou sexualitu

Bipolární porucha, mánie, syndrom ADHD, hyperaktivita. Poruchy dospělých se mohou týkat i dětí. Odlišit je od sebe nebývá snadné. Jaký je mezi nimi rozdíl a co může rodiče varovat?

18. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Homeopatika a „depky“: Jsou i psychologové vzdělaní v homeopatii

Trápí vás stres, obavy, úzkost? Bojíte se zkoušky nebo operace? „Homeopatika je možné užívat i preventivně, v situacích, kdy očekáváme problém,“ říká lékařka. Pomohou i na propady nálady.

Doba čtení: 2 minuty

Velká studie o stresu a depresi: Moc předjímáme

Stresu se v dnešním civilizovaném světě nevyhne nikdo. Záleží však, jak se s ním vypořádá. Nový rozsáhlý průzkum, první svého druhu u nás, naznačuje, co je nezbytné a jak jsme na tom.

16. 6. 2015 0:00
Doba čtení: 10 minut

Deprese je léčitelná

Depresi sami nevyléčíte. Pokud jde o „pravou“ depresi, nikoli o blbou náladu, samoléčitelství a domácí pokusy stav jen zhorší. Péče druhých depresi dokonce posiluje.

Doba čtení: 6 minut

Na Nový rok je nejvíc sebevražd. Jak poznat, co se blíží

Vánoční svátky jsou podle statistik obdobím výrazně podprůměrné sebevražednosti. Platí to ještě i pro poslední den roku, Silvestr. 1. ledna už je to přesně naopak.

Doba čtení: 5 minut

Mladistvých s nemocnou psychikou přibývá

Rodiče mají problém připustit si realitu a dětských psychiatrů je nedostatek. Jaké jsou nejčastější problémy a co se s nimi dá dělat?

Doba čtení: 6 minut

Případ „lékaře-mučitele“ dělá z lidí s manií nebezpečné cvoky

Přečtete-li tento článek, „maniak“ nejste. Pozornost k maniodepresivní psychóze upoutal smutný případ lékaře, který je podezřelý z týrání svých dětských pacientů. Jak se ale manický syndrom skutečně projevuje?

Doba čtení: 3 minuty

Nová aplikace umí vyrobit příjemné sny

Kdo by nechtěl ovládat vlastní sny? Moderní technologie to do určité míry umožňují. Alespoň to tvrdí Richard Wiseman, který zveřejnil výsledky rozsáhlé, přes dva roky probíhající studie.

Doba čtení: 4 minuty

3 plus 1 tip proti stresu

Naše civilizace nutí potlačovat projevy žalu. Sebeovládání je leckdy sice imponující, ale ne zdravé. Pomůže vymluvit se, vybrečet se, vykřičet se, i udělat si malou radost.

8. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Senior v domě? Co je ještě v normě

Mladým je horko, starším zima, mladí jsou hluční, staří chtějí svůj klid. Pohled sice zjednodušený, leč v mnohém pravdivý. Soužití se ještě komplikuje s chorobami včetně psychických.

Doba čtení: 4 minuty

Dystymie je něco jako lehčí deprese

Dystymie je méně známá porucha z rodiny „dys…“ Pokud bychom postiženého přirovnali k autu, má dystymie vliv srovnatelný se špatně zataženou ruční brzdou.

20. 3. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Syndrom zavrženého rodiče má dvě špatná řešení

Nikdo by se nedivil, kdyby těžce týrané děti z kuřimské kauzy matku zavrhly. Nestalo se. Tolerance nepopouzených dětí bývá značná. Dítěti zmanipulovanému jedním rodičem vůči druhému naopak stačí tragikomické důvody.

Doba čtení: 5 minut