Hlavní navigace

Seniorům sex svědčí, prospívá mozku, srdci i imunitě. A většina z nich o něj stojí

28. 8. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Být sexuálně aktivní je nejen příjemné, ale také zdraví prospěšné. Kvalitní intimní život má totiž blahodárné účinky na fyzickou kondici i duševní vyrovnanost a odolnost. Dokazuje to celá řada vědeckých studií. Čemu všemu sex prospívá?

Vlivu sexu a intimností na zdraví zkoumají vědci snad všech oborů. A výsledky jejich studií jsou jednoznačné: milování nám prospívá. Má hned několik zásadních benefitů. 

Studie dokázaly, že sexuální aktivita funguje mimo jiné jako prevence proti úzkostem a depresi a může zřejmě hrát roli, i pokud jde o nemoci, jako je Alzheimerova choroba. Dalším přínosem je kladný vliv na srdce, posilování imunity a také uvolnění napětí, které může jinak skončit tenzní bolestí hlavy. A v neposlední řadě lepší spánek. 

Tady máte přehled šesti hlavních benefitů.

Autor: Depositphotos

Mozek zůstává vitální

Přestože si pětina lidí myslí, že senioři o sex nestojí, podle statistik je pravdou opak. Dvě třetiny mužů a tři čtvrtiny žen nad šedesát na milování myslí a má na něj chuť jednou až čtyřikrát za měsíc. A na 70 procent zadaných Čechů ve věku 60+ má pravidelný pohlavní styk. A dělají dobře, protože tím udržují svůj mozek v kondici. 

Několik výzkumů ukázalo, že starší dospělí, kteří si udržují aktivní sexuální život, často dosahují lepších výsledků v testech zaměřených na kognitivní (poznávací) funkce. Přesný mechanismus tohoto jevu zůstává předmětem dalších studií – ale některé výsledky naznačují, že hormony uvolňované během sexuální aktivity, jako jsou dopamin a oxytocin, mohou podporovat lepší propojení mezi mozkovými oblastmi. Ztrátou kognitivních funkcí se přitom projevují typické nemoci stáří, jako je Alzheimerova choroba nebo demence.

Autor: Yoo.cz

Sexem proti úzkosti a depresi

V situacích velkého vypětí dochází k vyplavení stresových hormonů dopaminu a kortizolu. Zrychlí se vám tep, zvýší tlak, dýcháte povrchně a svaly máte napjaté. Jde o pozůstatek prehistorických dob, kdy tento stav připravoval naše předky na útěk nebo boj v situacích ohrožení. Tedy adekvátní reakce na stres, které opět stabilizují hladinu stresových hormonů. Naším každodenním stresem jsou však situace, ve kterých si nemůžeme dovolit zaútočit ani vzít nohy na ramena. Hormony se tak v těle hromadí a udržují nás v nepříjemném napětí, které může vyústit v úzkosti a deprese. 

Právě sex je pak skvělou prevencí těchto potíží. Jak prokázala studie publikovaná v The Journal of Health and Social Behavior, sex jakožto pohybová aktivita výrazně snižuje hladinu stresových hormonů, a zároveň stimuluje produkci endorfinů, tedy hormonů štěstí.

Staré matky v 19. století: Sex po čtyřicítce byl tabu a žena na mateřství stará Přečtěte si také:

Staré matky v 19. století: Sex po čtyřicítce byl tabu a žena na mateřství stará

Jde o skvělý kardiotrénink

Výzkum Massachusetts Male Aging Study prokázal, že muži, kteří měli sex dvakrát týdně nebo častěji, měli menší riziko infarktu než ti, kteří měli sex jednou za měsíc nebo méně. 

Podle jiné studie snižuje sexuální aktivita v prvním půlroce po infarktu riziko úmrtí o 35 procent. U kardiaků jsou časté problémy s erekcí, musí se ale vyhnout přípravkům typu Viagra, pokud užívají léky s nitroglycerinem na krevní tlak. 

„Může dojít k interakcím, které negativně ovlivňují kardiovaskulární systém, až k srdeční zástavě. Pokud chce kardiak svoji erekci podpořit, určitě by měl vyhledat lékařskou pomoc,“ varuje doktor Marek Broul, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a urolog Urologického oddělení nemocnice Litoměřice. 

Sedm procent žen nikdy nezažije orgasmus, některým v tom brání zdraví nebo fyzický handicap Přečtěte si také:

Sedm procent žen nikdy nezažije orgasmus, některým v tom brání zdraví nebo fyzický handicap

Ti, kdo nemohou nebo nechtějí povzbuzovat erekci pomocí léků, mohou využít kombinaci vakuové pumpy a erekčních kroužků. „Pumpa kolem penisu vytvoří podtlak, čímž dojde k prokrvení a aktivaci topořivých tělísek. Nasazení erekčního kroužku zajistí udržení erekce,“ vysvětluje Michal Večeřa z českého sexshopu YOO.cz.

Nahradí prášky proti bolesti

Bolestmi hlavy nejméně jednou za rok trpí podle Světové zdravotnické organizace až polovina lidí. Častá a velmi nepříjemná je tenzní bolest, která je důsledkem nahromadění psychického napětí. Sex jakožto prostředek uvolnění a relaxace pomáhá těmto bolestem předcházet. Pro 70 % lidí je také jejich řešením, jak zjistila studie univerzity v německém Münsteru. To je podíl pacientů, kteří v rámci výzkumu uvedli, že jim sex poskytl částečnou nebo úplnou úlevu od bolesti hlavy a migrény. 

Vědci uvádějí, že jde pravděpodobně o efekt endorfinů vyplavených při orgasmu. Fungují nejen jako hormony štěstí, ale jsou také mozku vlastními léky proti bolesti s podobným mechanismem působení jako opioidy. Podle americké Asociace pro migrénové poruchy dokonce tiší bolest rychleji než injekční podání morfia.

Jste na tom se sexuálním apetitem podobně jako váš partner, partnerka?

Posiluje imunitu 

Sex dokonce pomáhá chránit i před nachlazením. Na Wilkes University totiž zjistili, že lidé oddávající se sexu dvakrát týdně mají dvakrát vyšší množství protilátkového imunoglobulinu A (IgA) než méně sexuálně aktivní páry. To znamená, že jsou méně náchylní k nachlazení a chřipce. IgA je totiž první obrannou linií proti mikroorganismům, na které se váže na našich sliznicích a umožňuje tak jejich odstranění z těla prostřednictvím hlenu. 

Zároveň má pravidelný sex také pozitivní dopad na tepovou frekvenci, krevní tlak a oběhový systém celkově. A právě jeho dobrá kondice je nezbytná pro kvalitně fungující obranyschopnost.

Bude se vám lépe spát

Že se po milování báječně usíná, víme všichni i bez vědců. Ale proč to nepotvrdit: studie publikovaná v magazínu Front Public Health zjistila, že polovina lidí vnímá orgasmus jako prostředek k lepšímu spánku. To se podle autorů studie děje proto, že se po sexu vyplavují hormony jako oxytocin a prolaktin, které vyvolávají uvolnění a pocit bezpečí. Tedy faktory, které zásadně přispívají ke schopnosti usnout a setrvat v hlubokém osvěžujícím spánku. 

Sexuoložka: Libido nefunguje, když žena přemýšlí víc jako matka, manažerka domácnosti nebo uklízečka Přečtěte si také:

Sexuoložka: Libido nefunguje, když žena přemýšlí víc jako matka, manažerka domácnosti nebo uklízečka

U žen navíc sex způsobuje zvýšení hladiny estrogenu, který podporuje důležitou REM fázi spánku. 

Kvalita spánku pak zase přímo ovlivňuje náš sexuální život. Spánková deprivace u žen je podle Sleep Foundation spojená se sníženou sexuální touhou a vzrušením. Nespavost, jakožto nejčastější porucha spánku, je také vysokým rizikovým faktorem pro vznik poruch erekce u mužů. Vlastně tedy platí, že čím více sexu, tím lepší spánek, a také naopak.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).