Hlavní navigace

bydlení

Tisíce nájemníků přijdou o výhody, zaplatí jako ostatní

Nájemníci v takzvaných regulovaných bytech přijdou v roce 2011 o část dosavadních privilegií. Díky tomu posílí práva pronajímatelů, tedy majitelů bytů či domů. Změny se dotknou téměř 700 tisíc bytů s regulovaným nájmem. Zhruba 400 tisíc jich vlastní města a obce, zbytek pak soukromí vlastníci - často potomci těch, kdo dům postavili.

29. 12. 2010 14:16
Doba čtení: 1 minuta

Kde domov můj

FEJETON – Co dělá „doma doma“? Někdo blízký? Teplo, stůl? Pohodlné kanape? Oblíbená kavárna na rohu? Platí „kdo židli má, bydlí“? Nakonec jsem – alespoň pro sebe – odpověď našla.

24. 12. 2010 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Končí vám regulované nájemné? Radu a pomoc nabízí SON

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a předseda Sdružení nájemníků (SON) Milan Taraba se dohodli na širším zapojení terénních pracovišť SONu do právní a organizační pomocí nájemníkům, kteří bydlí v bytech, kde končí po 1. lednu 2011 režim regulace nájmu. S koncem účinnosti zákona č. 107/2006 Sb., O jednostranném zvyšování nájemného nastane pro řadu nájemníků situace, s níž mohou potřebovat výrazně pomoci. „Přestože tento termín je již více než čtyři roky znám, předešlé vlády se příliš…

25. 11. 2010 8:01
Doba čtení: 1 minuta

Žebříček 300 měst v republice. Kde se žije nejlíp?

Města v západočeském pohraničí a také ve východních Čechách se podle všeho stávají ideálním místem k životu, informuje server Aktuálně.cz. Když Aktuálně.cz před čytřmi lety zkoumalo mezi třemi sty městy České republiky to nejlepší, vyšel jako první Tachov. Nyní jsou ve stejném výzkumu před volbami komunálních politiků na prvním místě Domažlice.

30. 9. 2010 12:04
Doba čtení: 1 minuta

Nejšpinavější vzduch v ČR? Legerova ulice v Praze

Pražská Legerova ulice získala podle aktuální údajů o znečištěném ovzduší smutný primát: vloni tu byly největší koncentrace oxidu dusičitého z celé republiky. Je to důsledek husté automobilové dopravy. Legerovou ulicí, která je součástí Pražské magistrály, projedou denně desítky tisíc aut. Fórum: Mají lidé právo požadovat čistý vzduch?  Je čistý vzduch právo? Nebo je život ve znečištěné oblasti vlastně vaše volba a nikdo vám nebrání se odstěhovat? Jak to vidíte vy?

17. 8. 2010 11:30
Doba čtení: 1 minuta

Domovníci – záchrana, či postrach?

Domovnictví zmizelo. Nikdo neprudí, jenže ani nehlídá. V domech i před nimi přibylo špíny, ale nějak se to flikuje. I když už domy patří buď jedinci či Společenství vlastníků.

Doba čtení: 4 minuty

Revoluce v hypotékách? Můžete ušetřit tisícovku měsíčně

Hypotéky v Česku letos zlevňují. Už několik bank standardně nabízí sazby pod pět procent. A především díky reklamní kampani na Převratnou hypotéku od UniCredit Bank se širší veřejnost více seznamuje také s možností, jak na splátkách průměrné hypotéky ušetřit i přes tisícovku měsíčně. Zatímco průměrná úroková sazba hypoték v Česku klesla v dubnu na 5,29 procenta (podle statistiky Fincentrum Hypoindex), při využití „pohyblivé varianty“ mohou klienti získat sazbu 3,83 procenta (UniCredit) nebo 3…

7. 6. 2010 9:09
Doba čtení: 1 minuta

Jak bude vypadat Praha? Podívejte se, co vám vyroste za humny

Koncept nového územního plánu bude znovu vystaven v Infocentru rozvoje hl. m. Prahy. Po velkém ohlasu a přání Pražanů připravil Útvar rozvoje hlavního města Prahy znovu výstavu konceptu připravovaného nového územního plánu. Desítky výkresů se vrací do Informačního centra rozvoje hl. m. Prahy v Jungmannově ulici. Lidé si je mohou prohlédnout od 1. června do konce prázdnin.

1. 6. 2010 13:12
Doba čtení: 2 minuty

Zažalujeme stát kvůli čistému vzduchu, oznámila Ostrava

Rada města Ostravy chce příští týden zažalovat Českou republiku za nečinnost. Soudní cestou si chce na státu vymoci, aby obyvatelé třetího největšího města v zemi dýchali čistší vzduch.  Žalovat bude město vládu a ministerstva životního prostředí a dopravy. „Máme za sebou téměř čtyři roky jednání, čekání a slibů. Teď už nám došla trpělivost. Nemůžeme už dále spoléhat na angažovanost a odpovědnost vlády a ministerstva životního prostředí, musíme se bránit sami,“ řekl ČTK primátor Petr Kajnar.

19. 5. 2010 15:59
Doba čtení: 1 minuta

Čeká nás exodus z paneláků. Za 10 let statisíce rodin

V době, kdy vesnice zvlášť v okolí velkých měst zápasí s problémem masivně se rozrůstajících satelitů, vydali sociologové varovnou prognózu – trend nekončí. Čím dál více Čechů bude chtít bydlet v rodinném domku, a pokud se ekonomice bude dařit, do roku 2020 přesídlí do vlastních rodinných domků bezmála pět set tisíc domácností.

11. 5. 2010 9:24
Doba čtení: 1 minuta

Česká vesnice očima dětí

Hlasujte do 17. května o nejhezčí obrázek v soutěži „Česká vesnice očima dětí“. Soutěž „Česká vesnice očima dětí“, kterou letos premiérově pořádá Ministerstvo pro místní rozvoj, je součástí celostátní soutěže Vesnice roku, ve které mohou obce z celé republiky získat finanční dotace pro svůj rozvoj.

11. 5. 2010 9:16
Doba čtení: 1 minuta

Co vám v Praze vadí? Pošlete to on-line magistrátu!

Magistrát hlavního města Prahy spustil internetové stránky Praha podle vás, kde můžete upozornit na potřebu opravy nebo navrhnout vylepšení konkrétního místa v Praze.  Internetové stránky jsou součástí online aktivit pražského magistrátu, které si kladou za cíl interaktivně komunikovat s občany a zrychlit reakci na jejich podněty.

4. 5. 2010 14:09
Doba čtení: 1 minuta

Vzpoura lidí ze satelitů: Další stovky sousedů nechceme

Černé prognózy expertů se naplňují. Hit posledních 15 let, satelitní města, se mnohde proměnily z bydlení snů na bydlení, které v sobě spojuje nevýhody města i vesnice. A lidé toho začínají mít dost. Příkladem může být středočeská Jesenice. V devadesátých letech ideální místo k žití v přírodě a přitom čtvrthodiny cesty od Prahy.

29. 4. 2010 10:20
Doba čtení: 1 minuta

Chcete peníze pro vaši obec?

Na přihlášení do soutěže o titul Vesnice roku 2010 zbývá již jen několik dnů.  Cílem už 16. ročníku soutěže je podpořit rozvoj venkova, aktivitu místních obyvatel a ukázat pestrost regionů České republiky. Pro vítěze je připraveno formou dotací přes 32 milionů korun. Do soutěže se mohou zapojit všechny obce, které mají maximálně 5 250 obyvatel včetně svých místních částí a mají zpracován vlastní program obnovy.

27. 4. 2010 10:26
Doba čtení: 1 minuta

Nemovitost levně? V exekuční dražbě…

Neštěstí jednoho může být štěstím pro druhého. Byty a domy po lidech, kteří nezvládli splácet hypotéku, lze koupit až o třetinu levněji. Zvýšené počty exekucí nahrávají zejména zájemcům o koupi nemovitosti. Za dražbu nic neplatíte a nemovitost můžete získat i za dvě třetiny odhadní ceny. Úvěrový boom je za námi. Zbyla z něj spousta dluhů, které nemá kdo splácet a dražby se hemží nabídkami nemovitostí zabavených v exekuci. Nejčastěji kvůli nesplácenému úvěru a nehrazenému pojištění.

27. 4. 2010 9:14
Doba čtení: 2 minuty

Je správná doba ke koupi bytu?

Před rokem byly aktuální diskuse o tom, zda budou ceny bytů stagnovat nebo dále padat. Dnes se ukazuje, že ceny dále padaly. Kdo prodal před rokem, neprohloupil.  Existuje důvod pro hypotézu, že ceny budou i dále padat? Je možné, že když ceny v Česku čtyři roky rostly, budou následující čtyři roky padat, jako tomu bylo v jiných zemích? Mnohé dění ovlivňující situaci na realitních trzích hovoří ve prospěch toho, že tomu tak skutečně bude.

21. 4. 2010 10:46
Doba čtení: 3 minuty

Byty pro seniory v Praze

Další žadatelé o bydlení pro seniory se dočkají nového domova. Rada hlavního města dnes schválila přidělení 75 bytů pro starší občany, kteří se ocitli v problematické sociální situaci. V těchto bytech město zaručuje nájemné 60 korun za metr čtvereční. Žadatele vybrala komise na základě předem stanovených kritérií. Mezi ně patří například dovršení minimální věkové hranice 65 let, sociální situace (osamělost) nebo finanční náročnost současného bydlení. Zájemce také dokládá pravidelný měsíční…

14. 4. 2010 15:10
Doba čtení: 1 minuta

Ideální adresa v Česku

V české hymně se mluví o naší kotlině jako o „ráji na pohled“. Jak se ale u nás žije? A hlavně, kde se žije nejlépe? Hodně záleží na tom, z jakého úhlu se na věc podíváte. Zajímá vás čisté ovzduší, šance najít dobrou práci, nebo mateřská školka přes ulici? Přečtěte si, jak je na tom vaše město.

Doba čtení: 3 minuty