Hlavní navigace

Léčí inkontinenci na speciálním křesle. Pacienti si ale připlatí tisíce

12. 2. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Inkontinence může velmi významně omezit život člověka v mnoha směrech. Většinou se naštěstí dá léčit cvičením svalů pánevního dna nebo při větších obtížích operací. V nemocnici v Brandýse nad Labem nabízejí ještě další možnost – terapii na speciálním křesle Emsella. Pomáhá často už po prvním sezení, zapotřebí je ale více návštěv. Nevýhodou je cena. Pojišťovny tuto léčbu nehradí a pacienti za ni zaplatí tisíce korun.

„Inkontinence je velice limitující. Nepostihuje jenom seniory či invalidní pacienty, ale i mladší generace. S únikem moči se setká téměř každá žena, která porodila přirozenou cestou. Zhoršování potíží bývá postupné. Pacienti by proto měli vyhledat odbornou pomoc co nejdříve a nečekat, že to samo přejde. V řadě případů se ukáže, že užívání hygienických pomůcek je zbytečné a posilování svalů pánevního dna pouhými cviky nestačí,“ upřesňuje doktorka Milena Mrňová, specialistka urologické ambulance nemocnice Brandýs nad Labem.

Co se dozvíte v článku
  1. Nejčastější je stresová inkontinence
  2. Když je to urgentní problém
  3. I muži mají problémy
  4. Tisíce kontrakcí při jednom sezení
  5. Nevýhodou je cena
  6. Křeslo má i další účinky
  7. Kdo na terapii nesmí?

Nejčastější je stresová inkontinence

Nejčastějším typem inkontinence u žen je tzv. stresová inkontinence způsobená ochabováním svalů pánevního dna. K nechtěnému úniku moči dochází například při kýchnutí, kašli či smíchu, v dalším stadiu pak při zvýšené námaze, jako je vstávání, chůze do schodů, běh či skákání.

Nejčastějšími příčinami bývá menopauza, těžké či vícečetné porody nebo časté infekce močových cest. Se stresovou inkontinencí se podle průzkumů setká až 40 procent žen, bez ohledu na věk.

Únik moči trápí každou třetí ženu. Dá se přitom léčit. Jaké jsou možnosti? Přečtěte si také:

Únik moči trápí každou třetí ženu. Dá se přitom léčit. Jaké jsou možnosti?

Když je to urgentní problém

Naproti tomu v souvislosti s urgentní inkontinencí hovoříme o tzv. hyperaktivním močovém měchýři a jde o neodkladné nucení k močení. Močový měchýř se vyprazdňuje, i když je méně naplněný. Tato inkontinence se zpravidla pojí s odtokem většího množství moči následkem křečovitých stahů svalstva močového měchýře.

I muži mají problémy

U mužů se inkontinence projevuje nejčastěji po operaci prostaty, při problémech s hyperaktivním močovým měchýřem nebo po úrazech spojených například s poraněním míchy či mozku. Po čtyřicítce se tento problém týká až čtvrtiny mužů. Neblahý vliv má i obezita či nezdravý životní styl.

Tisíce kontrakcí při jednom sezení

„Stresovou inkontinenci lze vyřešit úplně, nebo její následky značně zmírnit. Posilování svalů pánevního dna a zpevnění břišní stěny pouhou fyzioterapií nemusí pacientům stačit nebo vyhovovat. Efekt se může dostavit až v řádu měsíců. Proto jsme do naší ambulance pořídili křeslo Emsella, které cíleně stimuluje hluboké svaly pánevního dna. Výsledky jsou patrné již po prvních sezeních. Při jednom sezení na tomto křesle dochází k tisícům kontrakcí,“ uvádí Milena Mrňová.

Autor: Nemocnice Brandýs nad Labem

Terapii na křesle Emsella absolvují pacienti ve speciální místnosti nově zrekonstruované urologické ambulance brandýské nemocnice po konzultaci s odborníkem. Díky působení elektromagnetické stimulace svalů jde o zcela bezbolestné ošetření, při kterém pacient pociťuje pouze jemné brnění a kontrakce svalů pánevního dna. Trvá přibližně půl hodiny a probíhá v běžném oblečení.

V Olomouci začali léčit inkontinenci neurostimulací. Pomáhá při úniku moči i stolice Přečtěte si také:

V Olomouci začali léčit inkontinenci neurostimulací. Pomáhá při úniku moči i stolice

Nevýhodou je cena

„Nespornou výhodou je, že tato terapie je skutečně šetrná a po návštěvě není nutné se jakkoli omezovat v běžném denním režimu. Zatím terapii absolvovalo několik desítek pacientů, u kterých jsme zaznamenali výrazné zlepšení. Ošetření je také vhodnou přípravou pro operativní řešení těžších případů inkontinence. V rámci osvěty o inkontinenci chceme terapii na křesle Emsella zpřístupnit co nejširšímu spektru pacientů. Nabízíme proto do konce března speciální slevu na celou terapii a první dvě sezení zdarma. Stačí se objednat online na webových stránkách nemocnice,“ dodává doktorka Mrňová.

Bez slevy vyjde terapie o doporučených osmi sezeních pro ženy na 12 tisíc korun, speciální nabídka cenu sníží na 7650 korun. Podmínkou je, že si pacient zarezervuje termín první návštěvy do konce března.

Urolog: Brusinky infekci močového měchýře neléčí, dejte si je radši ke svíčkové Přečtěte si také:

Urolog: Brusinky infekci močového měchýře neléčí, dejte si je radši ke svíčkové

Křeslo má i další účinky

Speciální křeslo Emsella pomáhá i k celkovému zpevnění středu těla. Podle dostupných studií potvrzují pacienti také výrazný posun ve zlepšení flexibility a úlevu od oblasti zad.

Křeslo pomáhá léčit inkontinenci

Autor: Nemocnice Brandýs nad Labem

Posilování svalů pánevního dna má ale i další pozitivní účinky – usnadňuje dosažení orgasmu (díky lepší elasticitě ochablých svalů a prokrvení vaginální sliznice u žen) nebo při řešení sexuálních dysfunkcí u mužů – například zlepšení kontroly ejakulace či zkvalitnění erekce, což ochablé svaly pánevního dna limitují.

Kdo na terapii nesmí?

Vzhledem k elektromagnetickému působení má toto ošetření také svá omezení. Nelze ho aplikovat například u pacientů s kardiostimulátory, kovovými implantáty, v těhotenství nebo při onkologických onemocněních.

Galerie: Zavedení neurostimulátoru pro léčbu inkontinence

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).