Hlavní navigace

V pytli s kmínem vydrží brambory i půl roku

29. 1. 2020

Sdílet

 Autor: Nikol Klapková, Terpenix
Speciální pytel na brambory má tři vrstvy. V jedné je vložený malý sáček s přírodními výtažky z kmínové silice. Tak obal zpomaluje klíčení brambor. Zembag brání také zelenání, vysychání, hnilobě a plísni.

Jednou z potravin, s nimiž se nejvíce plýtvá, jsou brambory. Podle statistik tvoří brambory dokonce čtyřicet procent z veškeré zeleniny, kterou spotřebitelé vyhazují, protože se jim v jejich domácnostech zkazí.

To se ale může změnit. Na trhu je speciální obal, ve kterém brambory dlouho vydrží.

Brambory vydrží pět měsíců i více

Zembag je třívrstevný pytel z jutoviny s hliníkovou fólií, v němž lze brambory, i při pokojové teplotě, uchovat pět měsíců. Ale nejspíš i déle, záleží samozřejmě na tom, jak často a na jak dlouhou dobu se Zembag otevírá.

Specifický obal na brambory vyvinuli výzkumníci ze spin-off společnosti České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) a vyrábí se v chráněné dílně Daneta. Koupí Zembagu tak lidé podporují také zemědělský a potravinářský výzkum a handicapované občany, především ale samozřejmě snižují plýtvání s potravinami a šetří peníze. 

Trik je v materiálu a kmínové silici

Zembag především zabraňuje klíčení brambor a také k nim zamezuje přístupu světla, takže představuje i prevenci proti zelenání brambor.

Klíčení přitom brání vložka kmínové silice, která se postupně odpařuje. Tím také udržuje v tomto obalu optimální vlhkost, takže brambory nevysychají. Zhruba po pěti měsících je nutné ji vyměnit (stojí 45 korun) a Zembag je nadále funkční – používat jej lze tedy prakticky nekonečně dlouhou dobu. Zmiňovaná fólie pak zabraňuje přístupu světla.

Doporučení pro skladování a přípravu brambor

  • Brambory by měly být skladovány na chladném, tmavém a suchém místě.
  • Staré, vysušené, zelené nebo silně naklíčené brambory, stejně jako bramborové slupky, nejsou vhodné ke konzumaci.
  • Zelené části a takzvaná „očka“ by měly být z brambor pečlivě odstraněny.
  • Pokud spotřebitelé chtějí konzumovat brambory se slupkou, jsou k tomuto účelu vhodné pouze čerstvé a nepoškozené brambory. 
  • Pokrmy z brambor by neměly být konzumovány, pokud mají hořkou chuť. 
  • Zejména malé děti by neměly konzumovat brambory ve slupce. 
  • Spotřebitelé by neměli dále používat vodu, ve které byly brambory vařeny. 
  • Tuk pro smažení bramborových výrobků by měl být pravidelně vyměňován.

Více v článku: Jaké brambory nejíst? Staré, vysušené, zelené nebo silně naklíčené

Zdroj: Informační centrum bezpečnosti potravin, překlad článku z německého originálu BfR Ivo Doskočil, ČZU

V současné době si mohou zájemci koupit Zembag na pět kilogramů brambor (jsou k tomu potřeba dvě vložky s kmínovou silicí), nebo na deset kilogramů (potřeba jsou čtyři vložky); vyvíjí se ještě varianta na patnáct kilogramů, ta však zatím na trhu není.

Sáčky proti plýtvání

Existují ale také prodyšné barevné obaly na uchovávání dalších druhů zeleniny, bez hliníkové fólie a bez kmínové silice, vhodné například na cibuli, česnek nebo jablka, které mohou spoluvytvářet kuchyňský design.

Zembag si lze koupit prostřednictvím e-shopu. Zatím se prodalo zhruba 10 000 kusů těchto obalů, takže zájem je. Kmínové silice se přitom používají i v zahraničí (například v Holandsku), silicemi ve formě roztoku a mlhy se ošetřují brambory v průmyslových skladech. Cíl je stejný – zabránit klíčení brambor, a tedy plýtvání.

Galerie: Vady brambor – můžeme je ještě sníst?

Použitím Zembagu lze teoreticky překlenout celé období od sklizně (a nákupu) pozdních konzumních brambor od podzimu do začátku jara, kdy se na trhu objevují první rané brambory (ty se ovšem pro skladování v sáčku nehodí). To bychom ale moc brambor v tomto období nekonzumovali, což by byla škoda. Zvláště, když potlačení klíčení také uchovává nutriční vlastnosti brambor. Do klíčků totiž brambory koncentrují kromě rizikových alkaloidů také vitamíny a minerály, takže pokud člověk konzumuje brambory, z nichž předtím odstranil klíčky (což je velmi častá praxe), o mnohé z brambor přichází.

Již zmiňovaným důvodem je nicméně také podpora vědy a výzkumu. ČZU je přitom jedna z mála univerzit u nás, která se snaží přivydělat si na svůj provoz komerčními aktivitami, mezi něž patří i vývoj a prodej obalů Zembag. Léta se v naší zemi diskutuje o potřebě zvýšit online výsledky výzkumu do praxe. K tomu jsou ideální právě spin-off společnosti, v nichž mají univerzity svůj majetkový podíl, a tedy i přímý vliv na jejich činnost.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).