Hlavní navigace

Na většinu pigmentových skvrn stačí krém, ale pokud se nápadně mění, jděte k lékaři

1. 11. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos/Genrix20061.mail.ru
Po třicítce je poměrně běžné, že se začnou na pokožce objevovat pigmentové skvrny. Hyperpigmentace je často způsobena sluněním bez použití ochranných krémů, ale přispívají k ní také hormonální vlivy či stárnutí. Často jde jen o kosmetický problém, který se dá odstranit bělicím krémem nebo laserem. Pokud se ale skvrny nápadně mění, zvětšují nebo bolí, může jít o projev závažnějšího onemocnění.

Co jsou pigmentové skvrny?

Pigmentové skvrny na kůži jsou oblasti, kde je zbarvení pokožky o něco tmavší než váš odstín pleti. Na rozdíl od pih mohou dosahovat i dost velkých rozměrů. U každého člověka mají pigmentové skvrny trochu jiný odstín – mohou být poměrně světlé či našedlé, ale i hodně tmavé až černé. Vše záleží na množství kožního barviva, které ovlivňuje zbarvení kůže.

Většina pigmentových skvrn je neškodná a představuje hlavně kosmetický problém. Skvrny na kůži by měl ale člověk sledovat a zpozornět, pokud jsou citlivé na dotek, zvětšují se, mají nepravidelný tvar, nebo dokonce krvácí. V takovém případě se doporučuje vyhledat dermatologa. [1, 23]

Hidradenitida připomíná akné, ale víc bolí a těžko se léčí. Bývá třeba v podpaží Přečtěte si také:

Hidradenitida připomíná akné, ale víc bolí a těžko se léčí. Bývá třeba v podpaží

Za rozvojem pigmentových skvrn stojí porucha produkce kožního barviva, které se nazývá melanin. Tento pigment se stará o zabarvení našich vlasů, očí a kůže. Ještě mnohem důležitější je ale jeho role při ochraně před UV zářením. Proto jsou lidé s tmavší pletí výrazně odolnější vůči spálení.

Buňky produkující melanin se nazývají melanocyty. Zvýšená aktivita melanocytů vede k nadměrné produkci melaninu (hyperpigmentace), což se navenek projeví tvorbou tmavých skvrn na kůži. Někdy ale dochází k opačnému jevu, kdy je naopak tvorba melaninu nedostatečná (hypopigmentace). V takovém případě se na kůži objevují bílé pigmentové skvrny.

Vůbec nejčastěji se vyskytují pigmentové skvrny na obličeji, krku, dekoltu či na ramenou. Není ale žádnou výjimkou, že se objeví také:

 • pigmentové skvrny na nohou,
 • pigmentové skvrny na rukou,
 • pigmentové skvrny na zádech. [4, 56]

Rizikové faktory pigmentových skvrn:

 • vystavení pokožky intenzivnímu slunečnímu záření bez použití ochranných přípravků,
 • hormonální změny v těhotenství, přechodu či při užívání hormonální antikoncepce,
 • stárnutí, neboť s rostoucím věkem se zvyšuje aktivita melanocytů a zvětšuje se jejich objem,
 • záněty kůže a poranění, která způsobují vyšší produkci melaninu,
 • genetické predispozice,
 • užívání některých léků (antibiotika, nesteroidní protizánětlivé léky a antimalarika). [7, 8]

Druhy pigmentových skvrn

Mezi nejčastější typy pigmentových skvrn patří:

 • melasma,
 • stařecké a sluneční skvrny,
 • pigmentové skvrny po akné a poranění.

Melasma

Melasma, někdy označovaná jako chloasma uterinum, je hyperpigmentace vyvolaná hormonálními změnami za podpory slunečního záření. Tvoří se typicky na tvářích, nosu, bradě a nad horním rtem. Velice často se vyskytuje u těhotných žen (proto se jí také říká těhotenská maska), po porodu pak skvrny samovolně vymizí.

S melasmou se ale mohou setkat také ženy, které užívají hormonální antikoncepci, nebo ženy procházející menopauzou. [9, 10, 11]

Stařecké a sluneční skvrny

Pigmentové skvrny způsobené slunečním zářením se vyskytují hlavně na místech, která jsou nejvíce vystavena přímému slunečnímu svitu. To znamená obličej, dekolt, ramena, ruce či záda. Tomuto typu hyperpigmentace se říká také lentigo.

Výskyt těchto skvrn se rapidně zvyšuje s rostoucím věkem, a proto jsou nejrozšířenější u lidí nad 50 let. Na stařecké skvrny přitom trpí více lidé s tmavším fototypem, protože mají přirozeně více pigmentu. [12, 13]

Pigmentové skvrny po akné a poranění

U problematické a aknózní pleti jsou sklony k tvorbě pigmentových skvrn podstatně vyšší. Záněty totiž způsobují zvýšenou produkci melaninu, takže se na pokožce objevují růžové, červené nebo nahnědlé skvrny. I když tento stav nezpůsobuje sluneční záření, může zbarvení již vytvořených skvrn ještě zvýraznit. [14, 15]

Tip lékaře: Co se skvrnami od slunce v dekoltu Přečtěte si také:

Tip lékaře: Co se skvrnami od slunce v dekoltu

Odstranění pigmentových skvrn

Pigmentovým skvrnám je důležité předcházet, protože jejich odstranění může být běh na dlouhou trať. Dermatologové doporučují o pokožku pečovat vhodnými kosmetickými přípravky, při pobytu na slunci používat ochranné krémy s SPF a nechodit do solárií. Pokud už se ale s nevzhlednými flíčky potýkáte, můžete zkusit hned několik metod. [16, 17]

Bělení pigmentových skvrn

Součástí kosmetické rutiny by měl být krém na pigmentové skvrny nebo přípravek zaměřený na sjednocení tónu pleti. Tyto přípravky je nutné používat dlouhodobě, aby se dostavil požadovaný efekt. Bělicí krém na pigmentové skvrny obsahuje velice často retinol, který je považován za nejúčinnější látku k odstraňování hyperpigmentace. Kromě retinolu obsahují tyto krémy také:

 • kyselinu azelaovou,
 • vitamín C,
 • retinaldehyd,
 • kyselinu glykolovou,
 • kyselinu hyaluronovou. [18, 19]

Chráníte svoji pokožku před sluncem?

Profesionální odstranění pigmentových skvrn

V některých případech kosmetické přípravky zkrátka nestačí. Pokud se potýkáte s tmavými a rozsáhlými pigmentovými skvrnami, mohou být řešením moderní metody. Oblíbenou a osvědčenou metodou je odstranění pigmentových skvrn laserem. Laserové paprsky se přesně zaměřují na místa s hyperpigmentací. Kromě laseru se často používá také intenzivní pulzní světlo (IPL), kdy dochází k zahřátí melaninu na vysokou teplotu a jeho následnému odbourání z organismu.

Podstoupit můžete také:

 • kryoterapii, kdy se ošetřuje pleť tekutým dusíkem,
 • chemický peeling, kdy se nanáší kyselina na pigmentové skvrny. [20, 21, 22]

Babské rady na pigmentové skvrny

Dobrou zprávou je, že se někdy dát zvládnout odstranění pigmentových skvrn doma bez použití chemických přípravků a profesionálních metod. Zejména světlejší skvrny se dají postupně zesvětlit použitím přírodních produktů, které máte doma v kuchyni:

 • citronová šťáva,
 • kurkuma,
 • jablečný ocet,
 • výtažek ze zeleného čaje,
 • podmáslí,
 • mandlový olej.

Nemůžete zde ale očekávat, že se tímto způsobem zbavíte skvrn přes noc. Proto volí většina žen rychlejší cestu v podobě speciálních krémů a kosmetických ošetření. [23, 24]

Zdroje: cdc.gov, clevelandclinic.org, everydayhealth.com, healthline.com, verywellhealth.com, mayoclinichealthsystem.org, skincancer-specialists.com, webmd.com, nih.gov, medicalnewstoday.com, pharmanews.cz, solen.cz, dermatologiepropraxi.cz

Proč vznikají pigmentové skvrny?
Pigmentové skvrny se objevují v případě, kdy dochází v pokožce k nadměrné produkci kožního barviva (melaninu). Tato nerovnováha je způsobena zvýšenou aktivitou melanocytů. Vyvolat ji může pobyt na přímém sluníčku bez ochranných krémů, hormonální změny, záněty kůže, stárnutí či poranění pokožky.
Jaká je vhodná prevence proti pigmentovým skvrnám?
Vzniku pigmentových skvrn se dá předcházet důslednou ochranou před slunečním zářením. Vhodné je vyhýbat se přímému polednímu slunci a nosit při pobytu na slunci sluneční brýle a pokrývku hlavy. Zapomínat byste neměli ani na krém s ochranným faktorem. Vhodné nejsou ani návštěvy solária, pokožka se tím zbytečně zatěžuje.
Co dělat, když se objeví pigmentové skvrny v těhotenství?
Během těhotenství trápí mnoho žen pigmentové skvrny na obličeji (melasma). Důvodem jsou v tomto případě významné hormonální změny, které ovlivňují aktivitu melanocytů. V naprosté většině případů ale skvrny po porodu samy vymizí. Během těhotenství je možné používat opalovací krémy s ochranným faktorem, protože sluníčko může těhotenskou masku ještě zhoršovat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).