Hlavní navigace

Odstraňovat zubní kámen octem nebo MMS může jen blázen

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Zubní kámen hyzdí zuby, a hlavně přispívá k jejich kažení. Chceme se ho proto zbavit, ideálně doma, protože na dentální hygieně to stojí moc peněz. Lijeme si do úst ocet, sodu i MMS. Prostě blázníme.

Zubní kámen, to je prevít, ten vám rozbil zuby… dal by se parafrázovat reklamní slogan na čistič myčky. On totiž vodní kámen ničí, co nemá, tedy pračku, podobně jako zubní kámen vaše zuby. A protože nevzhledný nános na zubech je problémem kdekoho, je také internet plný všemožných domácích receptů, které vám zaručeně pomohou. V mnoha případech vám pomohou rovnou od celých zubů.

Ty nejrozšířenější tipy z internetu jsme nechali okomentovat zubními lékaři. A ti se nestačili divit, co všechno lidé místo pravidelné a poctivé zubní péče podstupují.

Zubní kámen zhoršují minerálky

Zubní kámen se vytvoří ze zubního plaku, na kterém se ukládají minerální látky ze slin a zbytků potravin. Vytváří se na okrajích dásní a pod jejich okraji, a to u naprosté většiny populace (90–95 %). Pokud se vám zubní kámen tvoří hodně a vašim přátelům jejich čisté zuby můžete jen závidět, vězte, že na vině může být váš pitný režim: „Situaci zhoršuje časté pití minerálních vod, zejména některých (typicky karlovarské),“ upozorňuje prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Hodně ale záleží i na tom, jaké je složení vaší stravy a jak moc se věnujete důkladnému čištění zubů. „Dále jsou rozdíly mezi lidmi na základě složení sliny a přijímané stravy,“ upřesňuje Roman Šmucler.

To potvrzuje i zubní lékař Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská: „Pokud je ve slině přítomno hodně iontů vápníku, tak v kombinaci s nedokonalou hygienou je to předpoklad pro rychlou tvorbu zubního kamene. S kvalitou sliny toho moc nenaděláme, je to skutečně individuální a jen málo ovlivnitelné, například stravou. Tudíž hlavní bude opět řádná hygiena. Pokud budete každý den dobře zuby čistit, tak kámen nemá šanci,“ upřesňuje stomatolog a dodává: „Mimochodem kámen vzniká vychytáním vápníku ze sliny do zubního plaku, a to znamená, že pokud není plak, není ani kámen.“ 

Galerie: „Mučicí nástroje“ zubaře

Jinými slovy, stačí si dobře čistit zuby, a to zubním kartáčkem a vhodnou velikostí mezizubního kartáčku, a není třeba se zubního kamene bát. Jenže pokud jste v situaci, kdy už zubní kámen máte, pak by to chtělo radu, jak se ho zbavit a začít znovu, poctivě a pravidelně s péčí o svůj chrup. Internet je připraven vám pomoci, má řadu rad, čím drhnout zuby, co pít a v puse převalovat, aby se zubní kámen rozpustil, ale většinu z nich si raději dvakrát rozmyslete.

Nejoblíbenější rady, jak se zbavit zubního kamene

Citron nebo ocet

Internet: „Přiložte polovinu plátku citronu na plochu zubů, zavřete ústa a nechte několik minut působit. Zubní kámen se rozpustí.“

Obdobně prý působí i v ústech několik minut převalovaný ocet. „Tyto činnosti jsou z mého pohledu přímo škodlivé, můžeme si při nich zdravotně ublížit. Zuby nejsou rychlovarná konvice, abychom je čistili kyselinou citronovou nebo octovou, protože si poleptáme i sklovinu,“ varuje před takovým jednáním Ondřej Šrámek. Ještě ostřejší slova volil Roman Šmucler: „To je nejlepší způsob, jak přijít o zubní sklovinu. Je to venkovský recept na bělení. Citron a pak vyčistit. Zuby vypadají bělejší, ale pak ‚odejde‘ sklovina. Dnes absurdní postup. Pro odstranění zubního kamene nesmysl.“

Výplach úst MMS

Internet: „Ve vodě rozpusťte deset kapek MMS aktivovaných padesáti kapkami kyseliny citronové.“ 

Mineral Miracle Supplement (MMS) – jde o dvousložkový výrobek skládající se z chloritanu sodného a kyseliny citronové nebo chloritanu sodného a hydrogensíranu sodného. Výsledkem reakce mezi těmito látkami je vznik nebezpečné látky dioxid chloru (oxid chloričitý). Používá se k dezinfekci vzduchových potrubí, topných a klimatizačních zařízení a prostorů pro zvířata (stěny, podlahy a další povrchy).

Jestli je vhodné MMS na odstranění zubního kamene? „Možná na čištění záchodů a mytí podlahy, tedy pokud je hodně odolná…,“ sarkasticky komentuje takovou očistu zubů Roman Šmucler.

Jedlá soda nebo jedlá soda a sůl

Internet: „Navlhčete si kartáček vodou a vložte ho do sáčku se sodou bikarbona, následně si jím vyčistěte zuby, jako kdybyste použili zubní pastu.“ 

„Bývalo velmi populární – zuby se opravdu hodně vyčistí, ale je to dáno abrazí (pozn. red. mechanické obroušení), která je částečně poškodí. Nedoporučuji, a když už to někdo dělá, tak jednou za dlouhý čas. Je to předchůdce zubních past, dávný…,“ říká Roman Šmucler. Našli jsme i kombinaci sody se solí, ani to není lepší varianta. Podle Ondřeje Šrámka si místo efektivního čistění spíše odřeme dásně, když pomineme tu příšernou pachuť v ústech.

Zubní škrabka

Internet: „Pořiďte si domů škrabku, jako má váš zubař, dá se normálně sehnat na internetu, před zrcadlem to všechno pěkně oškrábete a ještě ušetříte za zubní hygienu.“

„Škrabka se jmenuje scaler, koupit ji určitě lze, ale je dost ostrá a při nevhodné manipulaci s ní si můžeme ve sklovině vytvořit vrypy, do kterých se následně bude zubní kámen usazovat mnohem snadněji, takže opět nedoporučuji,“ říká zubní lékař z Dentální kliniky Hradčanská. A stejný názor sdílí i prezident Stomatologické komory: „Koupit si ji můžete a je dobrá na drobné opravy v domácnosti, ale do úst si ji nestrkejte, bylo by to nebezpečné…“

Galerie: Nová móda – bělí si zuby aktivním uhlím

Jak tedy zatočit se zubním kamenem?

Bez zubaře nebo zubní hygienistky si prostě neporadíte. „Ruční odstranění kamene je klíčové, byť časově náročné,“ uvádí Roman Šmucler. Nejčastěji používají ruční přístroje (scaler, kyretu), nebo ultrazvukové (vector), ale i jiné mechanické přístroje. „Chemicky leptáním se kámen nečistí. Na dočištění se používá tryskání sody bikarbony, tedy zase mechanicky, ale mnohem účinněji než drhnutí sodou a kartáčkem,“ popisuje Ondřej Šrámek. „V některých případech je výborným pomocníkem ultrazvuk, ale nelze ho použít vždy,“ doplňuje Roman Šmucler.

Odborná spolupráce:

Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Zubní lékař se specializací na laserovou a estetickou medicínu. Mnoho let působí na Stomatologické klinice 1. LF UK Praha. Je majitelem největšího centra laserové a estetické medicíny Asklepion. Od září 2017 je prezidentem České stomatologické komory.


MDDr. Ondřej Šrámek

Zubní lékař Dentální kliniky Hradčanská, věnuje se praktickému zubnímu lékařství.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).