Hlavní navigace

Inspekce varuje před nebezpečnými přípravky MMS a CDS: Neléčí, škodí

24. 7. 2015

Sdílet

 Autor: MZCr.cz
Další státní orgán opakovaně varuje před nebezpečnými přípravky. Lidé věří tomu, že jsou léčivé, jejich konzumace je však velmi riziková pro lidské zdraví.

Prostřednictvím webových stránek a sociálních sítí jsou spotřebitelům v českém jazyce nabízeny výrobky pod označením Mineral Miracle Supplement (MMS) a Chlorine Dioxide Solution (CDS2). Informace spojované s těmito výrobky na internetu v řadě případů hovoří o zdravotní prospěšnosti jejich konzumace, případně léčivých účincích na širokou škálu chorob včetně rakoviny.

Na konkrétní případ, kdy se navíc jednalo o malé dítě, upozornil server Vitalia.cz nedávno: Nevěř nikomu a ničemu. Jen magorům a CDS věř bezvýhradně

Jde o dezinfekci vody a bělidlo

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nyní důrazně upozorňuje všechny spotřebitele, že látky, které uvedené výrobky obsahují, jsou v potravinářství zakázané a nepoužívají se ani v nízkých koncentracích. „Podle odborníků by potraviny obsahující látky obsažené v MMS a CDS2 byly považovány za nebezpečné pro lidské zdraví,“ uvedl Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí SZPI.

Před konzumací a používáním k léčbě uvedených chemikálií již opakovaně varovali hlavní hygienik, ministerstvo zdravotnictví i lékaři, více zde.

„Látky v uvedených přípravcích se používají například k dezinfekci vody v bazénech nebo bělení textilu. Prodejci přípravky nenabízejí jako doplňky stravy nebo léčiva – kde by v obou případech podléhala přísné regulaci – ale jako chemické látky. Tím, že v prostředí internetu jsou tyto produkty spojovány s informací o jejich údajných zdravotních účincích, mohou někteří spotřebitelé nabýt mylného dojmu, že jde o preparáty účinné a bezpečné,“ říká Pavel Kopřiva. Varování před těmito chemikáliemi SZPI zveřejnila poprvé již v roce 2010.

Zdroj: TZ SZPI

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).