Heřmánek zesvětlí vlasy, meduňka uklidní bušící srdce, měsíček pomůže trávení

Sdílet

Kamkoliv se vypravíte do přírody, můžete narazit na heřmánek nebo kopřivu. Obě bylinky patří mezi oblíbené léčivky. Na většině českých zahrádek nesmí chybět ani máta, meduňka nebo levandule. Nadšenci do bylinkářství pěstují také měsíček, řepík, šalvěj nebo mateřídoušku. Z exotických bylinek se velké oblibě těší echinacea, ginkgo biloba, aloe vera nebo kurkuma.

Bylinkářství patří mezi nejoblíbenější postupy alternativní medicíny. Mnoho léčivých bylin obsahuje účinné látky, které se z nich extrahují a slouží k výrobě léků. S bylinkami se také můžete setkat běžně v tinkturách, čajových směsích, tabletách a jiných doplňcích stravy.

Co se dozvíte v článku
  1. Jaké jsou v Česku oblíbené léčivé rostliny?
  2. Vybrané léčivé byliny a jejich účinky
  3. Léčivé byliny oblíbené ve světě

Mohou pomoct s pestrou škálou zdravotních neduhů, ale i u bylinek je důležité sledovat, jaké mají kontraindikace. Například těhotné ženy nemohou užívat celou řadu oblíbených bylinek, protože mohou ovlivňovat nenarozený plod nebo způsobit komplikace v podobě krvácení a předčasného porodu.

Jaké jsou v Česku oblíbené léčivé rostliny?

V České republice je používání léčivých bylinek velice oblíbené. Navíc zde panují ideální podmínky pro růst mnoha desítek léčivých rostlin, které lze najít nejen na pultech obchodů se zdravou výživou, ale i na každé druhé zahrádce.

Mnohé z bylinek najdete také při procházce v přírodě. Použití konkrétních bylin se mezi jednotlivými rodinami může lišit, nicméně mezi nejvyužívanější patří heřmánek, máta, řebříček, šalvěj, levandule, mateřídouška či řepík.

Léčivé byliny: seznam těch nejpoužívanějších

  • heřmánek pravý (Matricaria chamomilla),
  • měsíček lékařský (Calendula officinalis),
  • máta peprná (Mentha piperita),
  • meduňka lékařská (Melissa officinalis),
  • řebříček obecný (Achillea millefolium),
  • řepík lékařský (Agrimonia eupatoria),
  • šalvěj lékařská (Salvia officinalis),
  • kopřiva dvoudomá (Urtica dioica),
  • levandule lékařská (Lavandula angustifolia),
  • mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum).

Vybrané léčivé byliny a jejich účinky

Heřmánek pravý

Z heřmánku pravého se nejčastěji vaří čaj. Ten je známý svými uklidňujícími účinky, proto se doporučuje při úzkostech a potížích se spaním. Obsahuje ale i protizánětlivé látky, které mohou ulevit od příznaků nachlazení. Heřmánkový čaj se doporučuje pít také při potížích se zažíváním.

Mimo jiné se hodí k zevnímu použití. Heřmánkový odvar urychluje hojení a zmírňuje podráždění pokožky. Oblíbený je dále v péči o blond vlasy. Pravidelné používání heřmánkového výluhu k závěrečnému oplachu vlasů platí za oblíbenou babskou radu, jak si přirozeně zesvětlit tón vlasů.

Pěstování bylinek

Ukažte, že se vyznáte v bylinkách a koření. Poznejte je podle fotek

Čerstvé bylinky si můžeme běžně koupit v supermarketech, ať už řezané nebo přímo v květináči. Mnozí z nás si je rovnou sami pěstujeme. Kolik z nich ale spolehlivě poznáte podle fotografií?

Měsíček lékařský

Na první pohled jde o hodně nápadnou bylinku, která se vyznačuje svítivě oranžovými květy. Extrakty z měsíčku a esenciální olej se přidávají do mastí a kosmetických přípravků. Měsíček totiž zklidňuje podrážděnou pleť, zmírňuje bolesti a pomáhá při chronických kožních chorobách, jako jsou ekzém nebo lupénka.

Pravidelným promazáváním se může stav pokožky o něco zlepšit, protože výtažky z měsíčků změkčují zrohovatělé vrstvy kůže. Z květů měsíčků si můžete uvařit také čaj, který se doporučuje pít při potížích s trávením. Měsíček zlepšuje funkci jater, podporuje tvorbu žluči a zklidňuje podrážděné trávicí ústrojí.

Máta peprná

Mátové silice obsahují mentol, což je látka, která v těle aktivuje receptory chladu. Proto má na náš organismus ochlazující a osvěžující efekt. Máta se z tohoto důvodu dává do nápojů, zmrzlin a jiných pochoutek, kterými se ochlazujeme během horkých letních dní.

Platí ale také za výborný prostředek na uvolnění ucpaného nosu. Masti a krémy obsahující mentol mají analgetické účinky, takže se aplikují na bolavé svaly a klouby. Z čerstvých nebo usušených lístků máty si můžete uvařit čaj. Nejenže krásně voní a dobře chutná, ale rovněž zklidňuje podrážděný žaludek a zmírňuje křeče provázející nadýmání.

Meduňka lékařská

Meduňka je známá především jako bylinka s významnými sedativními účinky. Meduňkový čaj se proto doporučuje především na uklidnění a uvolnění před spaním. Uvolňuje křečovité zatnutí těla a zmírňuje bušení srdce. Tyto potíže se často objevují u lidí, kteří jsou přetížení a potýkají se s chronickým stresem. Může být ale nápomocná i při nadýmání a jiných zažívacích potížích.

Kopřiva dvoudomá

Ačkoliv ji mnoho lidí vnímá jako plevel, kopřiva dvoudomá má významné léčivé účinky. Často se užívá ve formě odvaru z listů, který má močopudné účinky. Pomáhá obnovovat funkci vylučovací soustavy a podporuje tvorbu moči. Díky tomu dochází k odvodu škodlivých látek z těla.

Dále platí za bylinku se silnými protizánětlivými a antirevmatickými účinky. Výtažky z kopřiv se používají i zevně. Dokážou totiž zklidnit podrážděnou pleť a podpořit růst vlasů. Najdete ji proto v mnoha kosmetických a vlasových přípravcích.

Levandule lékařská

Jen málokterá bylina je tak krásná a voňavá jako levandule. Její vůně je opravdu uvolňující a uklidňující. Najdete ji proto v mnoha kosmetických přípravcích, sprchových gelech nebo pěnách do koupele.

Levandule se ale může pochlubit navíc i antiseptickými a protizánětlivými účinky. Hodí se proto k ošetření problematické pleti a podporuje hojení ran. Patří mezi sedativní byliny, takže ji často najdete v čajích na dobré spaní. Pravidelné pití levandulového čaje může ulevit od úzkostí, nespavosti a podobných problémů.

Léčíte se doma bylinkami?

Léčivé byliny oblíbené ve světě

Vyjma výše uvedených léčivek, které jsou populární nejen v české kotlině, ale i v mnoha jiných státech, můžete na trhu s léčivými rostlinami narazit na mnoho exotických druhů.

Zmínit musíme třeba třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea), která patří mezi původní rostliny Severní Ameriky. Indiáni ji používali na léčbu rýmy, hojení ran a proti hadímu uštknutí. Dnes patří mezi nejoblíbenější složky v rostlinných doplňcích stravy na posílení imunity a jako prevence proti respiračním onemocněním.

Z bylinek, které podporují zdraví nervové soustavy, se těší velké oblibě jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba). Údajně působí vazodilatačně, takže se doporučuje jako prevence proti náhlé mozkové příhodě a infarktu myokardu. Byly také prováděny klinické studie, z nichž některé potvrzují, že jinan zlepšuje stav pacientů s lehkou až střední demencí a zpomaluje progresi Alzheimerovy nemoci.

Velice zajímavou bylinkou, která se často používá ve východní medicíně a ájurvédě, je kurkuma. Jedná se o oddenek kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa), který se suší a mele na jemný prášek. Kromě toho, že dodává pokrmům jedinečnou chuť a krásnou zlatou barvu, se kurkuma pyšní pestrou škálou pozitivních účinků na lidské zdraví.

Za tyto vlastnosti vděčí účinné látce zvané kurkumin. Kurkuma podporuje tvorbu žluči, takže zlepšuje trávení. Zároveň jde o velice silný přírodní antioxidant, který se používá k posílení imunity. Zmírňuje zánětlivé procesy v těle a posiluje játra.

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).