Hlavní navigace

Nejlepší triky pro zklidnění dětí

 Autor: Depositphotos.com
Začátek školního roku a s ním spojený nástup do školek a škol je pro děti obdobím, kdy jsou vystaveny velké zátěži, což může vést k emočnímu přetížení a s ním spojeným obtížím. Masáže a bylinky pomohou dětem k uvolnění.
Simona Procházková 12. 10. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Třezalka tečkovaná

Je považovaná za úplnou „topstar“ mezi rostlinnými léky na léčbu nervozity, neklidu, úzkosti, nespavosti. Její účinné látky vnášejí harmonii do hospodaření organismu s hormony a dokážou cíleně zablokovat receptory „skleslé nálady“. Tato léčivka je vhodná již pro malé děti (od dvou let).

Třezalka tečkovaná - „topstar“ na léčbu nervozity, neklidu, úzkosti, nespavosti
Autor: Wikipedia.org /

Třezalka tečkovaná – „topstar“ na léčbu nervozity, neklidu, úzkosti, nespavosti

Parádní rozveselující čaj od pánů bylinkářů Janči a Zentricha

 • Potřebujeme: 1 lžičku třezalky, půl lžičky dobromysli, 1 lžičku vrbky úzkolisté, půl lžičky květů vřesu, půl lžičky květů měsíčku, 3 dl vroucí vody
 • Postup: Bylinky smícháme, zalijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do termosky. Čaj vaříme denně čerstvý, doba užívání je dle věku (viz níže), poté je vhodné udělat čtrnáctidenní pauzu a čaj se může popíjet nanovo.

Výhodou tohoto čaje je, že uvolňuje, rozveseluje, ale neutlumuje.

Tip: U dětí je nižší dávkování, tak se uvařeným čajem, který zbude, mohou rozveselovat i rodiče.

Dávkování:

 • dětem od 2 do 4 let dáváme 2× denně 1 čajovou lžičku čaje – po dobu 14 dní
 • dětem od 4 do 6 let dáváme 3× denně 1 čajovou lžičku čaje – po dobu 14 dní
 • dětem od 6 do 10 let dáváme 2× denně 1 polévkovou lžíci čaje – po dobu 14 dní
 • dětem do 10 – 16 let dáváme 4× denně polévkovou lžíci čaje – po dobu 14 dní
 • dospívajícím od 16 let do 18 let podáváme 2× denně 2 dl čaje – po dobu 30 dní
 • dospělým pak 2× denně 3 dl čaje po dobu 40 dnů

Bylinkové koupele navozují spánek

Jestliže se u dítěte projeví sklíčené nálady se zesíleným neklidem nebo pokud má dítě problémy s usínáním či celkovým spánkem, je vhodná večerní bylinková koupel.

Lipová koupel

 • Potřebujeme: 1 hrst lipových květů, 1,5 litru vroucí vody
 • Postup: Lipové květy zalijeme vroucí vodou a vše necháme 3 hodiny louhovat. Poté přecedíme a vlijeme do teplé vody ve vaně. Koupel by neměla přesáhnout 38 stupňů Celsia a délku 20 minut.

Uklidňující levandulovo-šalvějová koupel

 • Potřebujeme: půl hrsti levandule, půl hrsti šalvěje, 1,5 litru vroucí vody
 • Postup: Léčivky smícháme, zalijeme vroucí vodou a vše necháme 3 hodiny louhovat. Poté přecedíme a vlijeme do teplé vody ve vaně. Koupel by neměla přesáhnout 38 stupňů Celsia a délku 20 minut.

Koupel na dobrou noc

 • Potřebujeme: 2 lžíce oleje nebo smetany, 2 kapky 100% přírodního éterického oleje z levandule, 1 kapku éterického oleje z meduňky, 2 kapky éterického oleje z ylang-ylangu
 • Postup: Přísady smícháme dohromady, vzniklou směs přidáme do teplé vody ve vaně. Koupel by neměla přesáhnout 38 stupňů Celsia a délku 20 minut.

Tip: Léčivé koupele můžeme libovolně střídat a provádíme je třikrát až pětkrát týdně.

Večerní rituály navozují pocity bezpečí a klidu

Společné čtení je k nezaplacení

Když budeme každý večer ležet s dítětem v posteli a číst mu pohádky či příběhy, poskytneme mu tak pocit bezpečí, náklonnosti, lásky, klidu a nejen to, rozvíjíme i jeho slovní zásobu, dáme prostor fantazii… Stačí dvacet minut.

Večerní masáž nohou

Dotyky mají zásadní životní význam – znamenají kontakt. Dodávají pocit bezpečí, lásky, tepla. Dotyky projevujeme city, hlazením přinášíme úlevu, uvolnění i uzdravení. Jestliže propojíme jemnou masáž s účinky čistých vonných olejů, získáme tak hlubokou ozdravnou metodu, která se může stát výborným každodenním pomocníkem při řešení spousty problémů u dětí, ale i dospělých.

Uvolňující masážní olejíček

 • Potřebujeme: 1 lžíci mandlového oleje (můžeme použít i sezamový, olivový), 2 kapky 100% přírodního éterického oleje z levandule
 • Postup: Všechny uvedené přísady smícháme dohromady a můžeme použít k masáži.
 • Tip: Místo 100% přírodního éterického oleje z levandule můžeme použít i 100% přírodní éterický olej z ylang-ylangu, mandarinky, pomeranče či grapefruitu.

Jak na masáž?

Na ruce si naneseme trošku oleje a jemně palcem a ukazováčkem tiskneme úžlabí dětského prstu a jemnými krouživými pohyby ho promasírujeme dospodu až ke špičce, toto postupně provádíme u všech prstů. Poté se několika prsty procházíme po chodidle směrem od paty k prstům. Dále přejdeme od prstů ke kotníkům a jemnými krouživými pohyby pečlivě promasírujeme nárt. Nakonec našimi prsty provedeme jemné kroužky kolem kotníku. A nyní můžeme přejít na druhou nohu. Masáž jedné nohy by měla trvat cca čtyři minuty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).