Hlavní navigace

Nečekejte na metličky a křečové žíly. Řešte to, že máte pocit těžkých nohou a budí vás křeče

25. 3. 2024

Sdílet

Těšili jste se na jaro a teď, když se začíná oteplovat, vás trápí otékající těžké a navíc bolavé nohy? Dost možná se hlásí problémy se žilami. Jak se připravit, abyste jaro i horké léto zvládali s minimem obtíží? Více choďte, využijte účinku kompresních punčoch, masírujte si správně nohy, a hlavně: navštivte lékaře. Tohle se samo nevyřeší.

Proč nás nohy a žíly více bolí, když se oteplí? Nebo v horku? V takovém prostředí se žíly dočasně rozšiřují, v nohách proto cítíme pnutí a také nám otékají. Žíly jsou přeplněné krví, která už měla být částečně na cestě k srdci. 

Stejné projevy se dostaví, když necháte nohy delší dobu ve statické poloze. To nejhorší, co tedy můžete svým žilám udělat, je nepohybovat nohama a mít je v teple. Neblahý, ale přirozený vliv horka na žíly nezměníte. Pomocí režimových opatření a léků můžete však zapracovat na tom, aby krev nezůstávala v žilách a vracela se k srdci tak, jak má. 

Nohám se uleví a také zmírníte případný rozvoj chronického žilního onemocnění, kterým trpí až 60 procent české populace. Většina pacientů má chronické žilní onemocnění často spojené až s metličkami a křečovými žilami, ale právě oteklé nohy, pocity těžkosti a bolesti nebo i noční křeče jsou prvními příznaky této nemoci, říká specialistka na žilní onemocnění angioložka Petra Zimolová z Fakultní nemocnice v pražském Motole. 

Máte v rodině křečové žíly?

Nohám svědčí pohyb

Při dlouhodobém nedostatku pohybu krev stagnuje v žilách a trvale tlačí na žilní stěny. Takto vznikají metličky nebo křečové žíly. Není třeba se hned vrhat do nového sportu, bohatě postačí každodenní chůze. Třeba půlhodinová procházka přírodou. Skvělým doplňkem je pravidelná jóga, pilates, plavání nebo projížďka na kole.

Masírujte si nohy

Nohám ulevíte i pravidelnou masáží nohou. Jak na to? Začněte od chodidel a jemnými krouživými pohyby prsty, klouby nebo dlaněmi postupujte vždy směrem nahoru ke stehnům. Nikdy v opačném směru. Pro větší pohodlí využijte i různých masážních pomůcek. Mohou to být různé válečky s jemnými hrbolky, které nahradí pohyby prstů a kloubů. Rukojetí si prodloužíte vlastní ruku a nebudete se muset tolik ohýbat a natahovat.

Hoďte nohy nahoru

Velice příjemné režimové opatření je polohování nohou. Při něm si sednete nebo lehnete, zvednete nohy, aby byly nad úrovní srdce, a opřete je třeba o zeď nebo opěradlo gauče. Důležité je podložit si nohy nějakým měkkým polštářkem, abyste například ostrou hranou desky stolu nezamezili proudění krve. Takto relaxujte libovolně dlouhou chvíli, dokud neucítíte, že krev městnaná v žilách nestekla sama gravitací k srdci a pnutí v nohách ustupuje.

Galerie: Cviky proti křečovým žilám: jednoduché a rychlé

Využijte kompresních podkolenek

Kompresní punčochy nebo podkolenky jsou skvělou prevencí. Krev se díky nim lépe dostane k srdci. Toto kompresní prádlo můžete nosit celoročně, skvělou službu dělá právě v teple, kdy nohy přirozeně otékají, nebo ve chvílích, kdy budete celý den sedět nebo stát na jednom místě. Nasazování chce zkraje trochu praxe, ale trpělivost se vyplatí. Kompresní prádlo pořídíte ve zdravotnických potřebách v různých barvách a kompresních třídách dle vytvářeného tlaku. Stačí najít to, které odpovídá vašim potřebám.

Žilní onemocnění v rodině?

Režimová opatření jsou skvělá. Důležitým pilířem léčby je ale medikace, proto, pokud si všimnete, že míváte v teple s nohama potíže, navštivte praktického lékaře. Předtím se ale poptejte v rodině, zda někdo nemá stejné problémy, případně neměl metličky a křečové žíly. 

Vznik chronického žilního onemocnění je značně podmíněný i dědičnou dispozicí k oslabení žilních stěn. Venofarmaka, léky na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu, vám předepíše praktický lékař nebo specialista na žíly. Léky na chronické žilní onemocnění je nutné brát trvale. Nemoc je mnohdy celoživotní, proto je s ní i s léčbou a s dodržováním režimových opatření třeba počítat dlouhodobě, uzavírá lékařka Petra Zimolová.

Více praktických rad najdete na webu Žilní poradny

Zdroj: Karetová et al. Doporučený diagnostický a terapeutický postup pro všeobecné praktické lékaře: Chronické žilní onemocnění – Novelizace 2021. SVL ČLS JEP Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, 2021

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Jako redaktorka se specializací na zdravotnictví prošla deníky Lidové noviny a Mladá fronta DNES. Už několik let se věnuje on-line žurnalistice jako autorka i editorka, psala například o mýtech a dezinformacích pro Seznam Zprávy. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).