Hlavní navigace

Mužský přechod je obdobou přechodu u žen

22. 10. 2012

Sdílet

 Autor: SXC
Období, kdy mužům ubývá sil, se nejčastěji označuje jako andropauza. O žádnou pauzu se ale nejedná. Mužský přechod sice nepřichází tak rychle jako ženský, ale příznaky má hodně podobné.

Každému z nás léta přibývají a i muži v průběhu svého života dospějí, ať už chtějí, nebo nechtějí, do období, kdy jejich výkon začíná klesat a ubývá jim sil a energie. Odborně se tento stav označuje různými termíny, které jsou laikovi většinou méně srozumitelné, ale v podstatě se jedná o mužský přechod, který je jakousi obdobou přechodu u žen.

Menopauza znamená konec menstruace. Co andropauza?

Nejčastěji je znám pod označením andropauza, i když toto zrovna není úplně nejvhodnější, protože se o žádnou pauzu v podstatě nejedná. U žen je situace trochu jiná. Termínem menopauza označujeme poslední menstruaci v životě ženy, tedy konkrétně její začátek. Zda byla opravdu poslední, se navíc dozvíme až s ročním zpožděním, pokud žena již žádnou další nedostane.

A protože téměř všechny ženské pohlavní hormony se tvoří v buňkách kolem dozrávajícího vajíčka, dochází tak k prudkým změnám hormonálních hladin, tzv. klimakterického syndromu. Jeho hlavními příznaky jsou například návaly horka, potu, zvýšená únava, ospalost, nedostatek energie, nervozita, podrážděnost, sklon spíše k depresivní náladě či úzkostem, atd.

Mužský přechod sice nepřichází tak rychle jako ženský, ale příznaky má velice podobné. U mužů se hormonální tvorba nezastavuje, je zachovaná až do poměrně vysokého věku, dochází však k jejímu pozvolnému poklesu. Navíc příznaky mužského přechodu, jejich výskyt a intenzita jsou velice individuální.

Vsaďte na správnou životosprávu a prevenci

Tak se například může stát, že někteří muži s příznaky andropauzy mají sice ještě hladiny mužských pohlavních hormonů v normě, ale u dolní hranice. A protože předtím byli zvyklí na hladiny mnohem vyšší, jejich tělu to chybí a reagují na vzniklou situaci po svém. Kromě již výše vyjmenovaných příznaků se často přidává i pokles sexuální výkonnosti, sexuálního apetitu, případně i poruchy erekce.

Čtěte téma: Zhubnout znamená zlepšit prožívání sexu

Výskyt příznaků tzv. mužského klimakteria (neboli andropauzy) bývá taky ovlivněn různými faktory- nejdůležitějšími z nich jsou genetické faktory, kouření, obezita, dieta, alkohol, různé stresové situace, pohybová aktivita, a taky sezónní variabilita.

S přibývajícím věkem se i v mužském těle odehrává i celá řada dalších změn, které nejsou na první pohled patrné. Zvyšuje se riziko aterosklerózy, infarktu, centrální mozkové příhody, vzniku cukrovky, obezity, atd. a s nimi spojených komplikací.

V tomto období navíc stoupá i riziko onemocnění prostaty. Proto by muži rozhodně neměli zanedbávat pravidelné preventivní prohlídky. S prostatou by měli pravidelně začít chodit k vyšetření již po čtyřicítce.

Přečtěte si: Kdy mají muži strach?

V některých případech si muži mohou pomoct sami úpravou životosprávy s dietním opatřením, vhodnou pohybovou aktivitou, pobytem na čerstvém vzduchu, ale i užíváním různých doplňků stravy, například Sarapis pro muže, Kurbiskern, atd.

poporodni_deprese

Mužský přechod, stejně jako ženský, je naprosto fyziologickým jevem. Určitě není namístě tvářit se, jakoby neexistoval. Čím dříve si přiznáme, že i naše tělo má své limity, tím více si ušetříme různých nepříjemností a život komplikujících stavů. 

Klimakterium – hlavní příznaky:

Ženské klimakterium (tzv. menopauza)

  • návaly horka
  • pocení
  • zvýšená únava
  • ospalost
  • nedostatek energie
  • nervozita, podrážděnost, sklon spíše k depresivní náladě či úzkostem, atd.

Mužské klimakterium (tzv. andropauza)

  • podobné příznaky, ale velmi individuální
  • dále pokles sexuální výkonnosti, sexuálního apetitu, případně i poruchy erekce

Čtěte téma: Mají muži čůrat vsedě? O prkénko přece nejde

Autor článku

MUDr. Pavel Turčan, odborný ženský lékař a sexuolog. Působí v olomouckém Centru MEDIOL, v ordinaci sexuologie a andrologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).