Hlavní navigace

Plešatění je přirozené. Dá se ale něco dělat s pleší?

18. 7. 2012

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Muži, kteří se nechtějí smířit s holou hlavou, jsou ideálním cílem pro prodejce zázračných přípravků nebo esteticko-chirurgických zákroků. Cena za vlasy je vysoká a efekt? Jak kdy.

Jedna věc jsou vlasy padající, druhá pak to, když už na hlavě nebo alespoň na její významné části neroste nic. Zatímco padání vlasů se někdy může podařit zpomalit, s pleší už se toho bohužel moc udělat nedá. Pokud jsou ale ložiska zatím malá, můžete ještě zkusit probudit vlasové váčky zpět k životu. Ale pozor, léčba má vedlejší účinky.


Autor: Isifa.cz

Léčba plešatosti může mít nepříjemné vedlejší účinky, třeba potíže s erekcí

Zatímco před nějakými patnácti dvaceti lety muže pleš prostě děsila a snažili se ji maskovat vlasy umně obtočenými kolem hlavy jak premiér Čalfa dobré paměti, dnes ji berou až na výjimky pragmaticky. Když počet vlasů na hlavě klesne pod mez, kdy se ještě dá mluvit o souvislé kštici, jdou nakrátko nebo dokonce dohola. A sluší jim to.

Přesto se ale najdou tací, co tenhle účes nechtějí a rádi by měli zase zpátky svoje vlasy. Na ně pak přesně cílí různé nabídky zázračných přípravků nebo esteticko-chirurgických zákroků, které tvrdí, že vlasy zachovají nebo navrátí. Jenže – funguje to? A za kolik?

Je to přirozené, u mužů časté, u žen vzácné

Předně je třeba zopakovat, že za běžným mužským vypadáváním vlasů neboli androgenní, někdy též androgenetickou alopecií není třeba hledat žádnou patologii. Je to prostě daň za to, že mají mužský pohlavní hormon testosteron. A jedinou skutečně viditelnou a účinnou léčbou je transplantace vlasových cibulek.

Pleš se ale někdy může vytvořit i ženám, například kvůli hormonálním změnám po klimakteriu, nicméně ztráta vlasů podobné té mužské je u nich hodně vzácná, zatímco u bělochů postihuje 10 až 15 procent mužů. U černochů je to sotva pár mužů ze sta a u Asiatů je pleš extrémně vzácná.

Jsou plešatější muži mužnější? Ani ne

Mimochodem, za úbytek vlasů sice může testosteron, ale to, že čím plešatější muž, tím více ho má a tím mužnější tedy je, je pouze legenda. Pravda to být nemusí, jak mi už kdysi vysvětlil dermatolog Petr Arenberger z pražské nemocnice na Vinohradech. Ztrátu vlasů totiž nezpůsobuje přímo vysoká hladina testosteronu.

„Za plešatost mohou receptory ve vlasových folikulech, které jsou citlivé na dihydrotestosteron (DHT). Ten se vytváří reakcí testosteronu s enzymem zvaným 5-alfa reduktáza,“ vysvětluje lékař na webových stránkách centra Zdravé vlasy. Jinými slovy, o padání vlasů vlastně rozhoduje produkce enzymu 5-alfa reduktáza, nikoli testosteron, který s ním pouze reaguje.

O tom, kolik vlasů nám, zejména však mužům, vypadává, tedy rozhoduje především dědičnost, konkrétně tedy dědičně vysoká nebo nízká tvorba zmíněného enzymu. Tento enzym se vyskytuje v mazových žlázách a ve vlasových folikulech a je dokázáno, že čím víc ho lidé mají, tím jsou plešatější. Neboli odborně postiženi některou z forem alopecie.

Je nicméně pravda, že k plešatění většímu, než by odpovídalo věku či zděděným sklonům, přispívají některé infekce, psychický stres a nadměrné fyzická námaha.

Už už pleš – zásah na poslední chvíli

Možná jste si všimli, že na místě, kde se vlasy daly na ústup, jich postupně nejen že roste méně, ale jsou i slabší a křehčí. Je to tím, že vlasový váček postupně slábne, až sice zůstane na místě, ale vlas už v něm neroste. Jakmile je takových víc na stejné části hlavy, objeví se pleš. Ještě v době, kdy se už už objevuje, má podle odborníků smysl nasadit lokální léčbu pomocí přípravku minoxidil, který se používá u žen i u mužů.

„Většina léčby je založena na podobném principu – zvýšeném prokrvení pokožky hlavy. Tím, že se tak stane, je více prokrven, téměř až překrven i vlasový folikul. Prokrvením dojde ke zvýšení výživy folikulu a tím k jeho probuzení, které umožní obnovení růstu vlasu,“ tvrdí lékařka Monika Arenbergerová. Rozhodně to však není všelék, podobně zabere jen někdy a někomu více, jinému méně, jak lze snadno vyčíst například ze zkušeností pacientů, s nimiž se svěřují na debatních serverech. Oficiálně se udává účinnost 30 procent.

Zpomalit mužské vypadávání vlasů lze i za pomoci takzvaného sněžení tekutým dusíkem, jenže efekt trvá jen tři měsíce, pak vlasy z hlavy mizí dále.

Vlasatý, ale bez erekce?

Radikálnějším zásahem je podávání tabletek, které ovlivňují metabolismus testosteronu – hodí se tedy jen pro muže a obsahují finasterid, který blokuje tvorbu enzymu, s nímž jinak ve vlasových folikulech reaguje testosteron. Pozor však na mužnost, protože tenhle lék mírně snižuje libido a byly popsány i problémy s erekcí po jeho užívání. Efekt obnovujících se vlasových cibulek bohužel trvá jen po dobu užívání léku.

Proti pleši:

  • obnovení růstu v počáteční fázi plešatění – lokální léčba pomocí minoxidilu, u žen i u mužů, 30% účinnost
  • zpomalení vypadávání vlasů – tzv. sněžení tekutým dusíkem, u mužů, krátkodobý efekt
  • ovlivnění metabolismu testosteronu – farmaky, pro muže, možné nežádoucí účinky, efekt jen po dobu užívání tabletek
  • transplantace vlasových cibulek – krajní řešení, muži i ženy, někdy je nutné podstoupit zákrok opakovaně

Pokud chce muž za každou cenu vlasy zpět a nic z výše uvedeného nezabere, může přijít na řadu transplantace, která by ale měla být podle dermatologa Petra Arenbergera až úplně poslední možností. Při tomto zákroku se přenášejí vlasové štěpy s jedním až třemi folikuly na místa, kde se ty původní již navždy odmlčely. Transplantují se vlasové cibulky vlastní, a to obvykle z týla, kde jich zůstává dost i těm, kdo třeba už na temeni nemají žádné.

Viditelný efekt však má tenhle zákrok, který je nezřídka potřeba opakovat, až po půl roce (vlasy totiž často vypadají a znovu se objeví po dvou až třech měsících) a „přesazené“ vlasy je navíc potřeba hodně dbát, potřebují například kvalitní výživu. Tento zákrok mohou samozřejmě podstoupit i ženy, například proto, že jim vadí příliš řídké vlasy v některých částech hlavy.

Kolik za vlasy zaplatíte? Cenu si jednotlivá pracoviště stanovují sama, ale přenesení 500 až 1000 štěpů může vyjít i na 50 až 100 tisíc korun. Léčba Minoxidilem vyjde na plus minus tisíc korun měsíčně, finasterid kolem 1500 korun za měsíc.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Pro tištěná i webová média píše od poloviny 90. let. Ve svých textech se věnuje zejména rodinné problematice, výchově dětí, zdraví a životnímu stylu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).