Hlavní navigace

Mocná koření z babiččiny zahrádky

Sdílet

 Autor: Simona Procházková
Kopr, libeček, yzop, fenykl, kmín… Bylinky, které pěstovaly na svých zahrádkách už naše babičky. A dobře věděly proč. Připomeňme si, k čemu se dají využít.

KOPR

Čaj z koprového semene pomáhá při zažívacích obtížích a nadýmání. Působí tišivě, a poněvadž je velmi močopudný, můžeme jej použít při ledvinových a močových kamenech. Podporuje také tvorbu mateřského mléka. Koprové semeno obsahuje docela dost křemíku a železa.

Koprový čaj

Potřebujeme: 1 čajovou lžičku kopru, 2 dl vroucí vody

Postup: Kopr přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a můžeme popíjet.

Koupel na posílení nehtů

Připravíme si ji tak, že 2 lžíce rozdrcených koprových semen a 1 lžičky citronové šťávy přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 20 minut louhovat. Pak přecedíme a do připraveného čaje na 10 minut ponoříme nehty. Tato kúra by se měla provádět 1 x denně po dobu 2 měsíců.

Koprové víno pro dobrý spánek

Zahřejeme šálek bílého bio vína a přelijeme jím 1 lžičku sušených semen kopru. Necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a pijeme ještě za horka po malých doušcích.

LIBEČEK

Libeček můžeme s úspěchem používat na podporu trávení a lepší odvodnění organismu. Pomáhá také při nadýmání a pálení žáhy. V listech této bylinky byl objeven rutin, který posiluje krevní kapiláry a snižuje jejich křehkost.

Libečkový čaj

Čaj z této léčivky zmírňuje onemocnění dýchacích cest a celkově posiluje organismus. Připravíme si ho tak, že 1 čajovou lžičku drceného kořene nebo listu přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Poté scedíme a pijeme ještě za tepla.

Pozor! V těhotenství a při problémech s ledvinami používáme libeček opatrně.

Čtěte téma: Bylinky v těhotenství: celer i zázvor hrozí potratem

YZOP

Yzop posiluje žaludek, podporuje trávení a stimuluje imunitu. Výborně odhleňuje, čaj z něho je oblíbeným domácím prostředkem proti kašli. Jako kloktadlo pomáhá při zánětech ústní dutiny a bolestech v krku. Tato aromatická bylina poslouží i k osvěžení vzduchu v místnosti. Stačí pověsit její svazek a nechat sušit.

Yzopový čaj pro dobré trávení

Potřebujeme: 1 lžičku yzopu, 2 dl vroucí vody

Postup: Yzop přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut odpočívat. Pak přecedíme a popíjíme po douškách.

Průduškový čaj

Potřebujeme: 1 lžičku yzopu, 1 lžičku fenyklových semínek, 1 lžičku jitrocele, 3 dl vroucí vody

Postup: Léčivky přelijeme vroucí vodu a vše necháme 15 minut louhovat, pak scedíme, nalijeme do termosky a popíjíme po douškách během celého dne.

Yzopový sirup na posílení organismu

Šest lžic nasekané natě yzopu a 2 lžíce namletého semene fenyklu dáme do 0,5 litru vody, uvedeme do varu, vaříme 3 minuty a pak necháme přikryté vychladnout. Poté přecedíme, přidáme ¼ kg tekutého medu, mírně ohřejeme a důkladně promícháme. Sirup skladujeme ve skleněné nádobě v ledničce. Při slabosti nebo i kašli ho podáváme 3 x denně 1 čajovou lžičku po jídle. Užíváme po dobu 5 dnů.

Parní obličejová lázeň

Tato procedura je vhodná k čištění a zklidnění podrážděné pokožky a pomáhá uvolnit dutiny a vydezinfikovat sliznice při nachlazení. Připravíme si ji tak, 1 hrst yzopu povaříme 5 minut v 1 litru vody a pak přikrytí ručníkem napařujeme obličej po dobu 10 minut, nejlépe před spaním.

Přečtěte si: Lesní ovoce místo chemické kosmetiky

FENYKL

Ze semene fenyklu se připravuje čaj, který pomáhá při žaludečních a střevních obtížích, rovněž zmírňuje nadýmání. Ze semen této rostliny se připravuje účinný čaj, který pomáhá zklidnit žaludek a střeva. Také při průduškových problémech, astmatu udělá dobrou službu, protože výborně odhleňuje. Slabý fenyklový čaj je vhodný i pro malé děti, které mají problémy s kolikami a kašlem. Nedávné výzkumy potvrdily, že fenykl snižuje toxické působení alkoholu na lidský organismus.

Čaj na kocovinu

Potřebujeme: 1 lžičku fenyklových semínek, 1 lžičku kmínových semínek, 1 lžičku máty, 1 lžičku meduňky, 3 dl vroucí vody

Postup: Všechny uvedené ingredience smícháme a přelijeme vroucí vodou, pak necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a po douškách popíjíme.

Fenyklová tinktura

Potřebujeme: 2 lžíce rozdrcených fenyklových semínek, 3 dl 60% lihu

Fenykl přelijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a užíváme 3 x denně 10 kapek nakapaných do 2 dl vody.

KMÍN

Pro léčebné účinky se používají plody kmínu, které jsou bohaté na silici s vysokým obsahem karvonu a limonenu. Karvon působí hlavně na zažívací trakt. Stimuluje produkci žaludeční šťávy, podporuje činnost střev, odstraňuje nadýmání a uvolňuje křeče. Dále působí blahodárně na růst střevní mikroflóry a brání tak množení škodlivých bakterií. Působí i při menstruačních bolestech a chudokrevnosti. Žvýkání semen odstraňuje zápach z úst.

Kmínový čaj

Potřebujeme: 3 lžičky mletých semen kmínu, 3 dl vody

Postup: Semena přelijeme vroucí vodou a necháme je15t minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a popíjíme po douškách.

Čaj proti nadýmání

Potřebujeme: 1 čajovou lžičku rozdrceného semene kmínu, 1 čajovou lžičku rozdrceného semene kopru, 1 čajovou lžičku rozdrceného semene fenyklu, 1 čajová lžička květů heřmánku, 1 litr vroucí vody

Postup: Všechny uvedené drogy smícháme dohromady. Pak je přelijeme 1 litrem vroucí vody a necháme je 15 minut louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne po douškách.

Čaj pro kojící maminky

Potřebujeme: 1 lžičku rozdrcených semen kmínu, 1 lžičku rozdrcených semínek fenyklu, 1 lžičku rozdrcených semen anýzu, 0,5 litru vroucí vody

Postup: Všechny uvedené přísady přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme je 15 minut louhovat. Pak přecedíme a čaj nalijeme do termosky. Popíjíme během celého dne po douškách. Tento čaj podporuje tvorbu i kvalitu mateřského mléka a brání novorozeneckým kolikám.

Mohlo by vás zajímat: Neumíme správně kojit. Na internetu je milion špatných rad

Kmínový obklad uleví bolavému bříšku

Obklad z kmínu se osvědčil především při kolikách u miminek. Semeny kmínu naplníme malý plátěný pytlík a ohřejeme je asi 10 minut v horké vodě. Teplý, ale ne horký pytlík položíme několikrát denně na 5 minut na bříško kojence. Semínka vyměňujeme 2× týdně.

Tinktura z kmínu

Potřebujeme: 2 lžíce nadrcených semen kmínu, 3 dl 60% lihu

Semínka zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a užíváme 3 x denně 10 kapek nakapaných do 2 dl vody.

Inhalace při ztrátě hlasu

Potřebujeme: 1 lžíci roztlučeného semene kmínu, 4 stroužky česneku, 1 lžičku kořene lékořice, 3 kousky bezinkové větvičky, 1 litr studené vody

Postup: Všechny drogy přelijeme 1 litrem studené vody, uvedeme do varu a vaříme po dobu 4 minut, odstavíme a inhalujeme po dobu 15 minut. Tuto proceduru opakujeme 2 x denně po dobu 7 dnů.

Čaj proti zácpě

Potřebujeme: 2 čajové lžičky roztlučeného semene kmínu, 2 lžíce roztlučeného semene lnu, 1 lžičku kůry z krušiny, 0,5 litru studené vody

poporodni_deprese

Postup: Přísady smícháme a přelijeme 0,5 litrem studené vody, přivedeme k varu a vaříme po dobu 5 minut, pak necháme ještě 10 minut louhovat. Poté odvar přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne.

Čtěte dále: Bylinky zaberou místo prášků na spaní i na nervy

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).