Hlavní navigace

Kojení se dá podpořit nenásilně

Sdílet

 Autor: SXC
Kojíte? A zdá se vám, že miminko je tak hladové, že by rádo sálo pořád, ale mléko se nechce tvořit? Tvorbu mateřského mléka můžete podpořit přírodní cestou. Zde jsou vyzkoušené rady.

Sama jsem to zažila: stává se to často po šestinedělí nebo na konci druhého či třetího měsíce života dítěte. Díky rychlému růstu kojence, který najednou potřebuje víc mléka, se hlavní dětské potravy nedostává. Tvorba mléka jde ale poměrně dobře podpořit homeopatiky i dalšími alternativními metodami. Všechny jsem vyzkoušela a fungují.


Autor: SXC

Kojení pomohou bylinky i homeopatika. Důležitá je také psychika

Mimochodem: rady můžete úspěšně využít i po císařském řezu, kdy ženám trvá déle (tři až čtyři dny po narození dítěte), než se mléko spustí a než jej organismus začne produkovat, protože tělu chybí přirozené hormonální spouštěče, které dávají signál k výrobě mléka v prsou při přirozeném porodu. Užívat homeopatika a čaje tak můžete začít okamžitě po císařském řezu a mléko by se mělo začít tvořit už za dva dny. 

Dva extrémy – málo mléka, nebo zase moc

Podle lékařky Miriam Kabelkové se s největším úspěchem používá na podporu tvorby mléka u matek homeopatikum Ricinus communis o síle 5 CH. „Dávkování je pět granulí třikrát až čtyřikrát denně podle potřeby,“ říká lékařka. „Dalším lékem, který pomáhá při tvorbě mléka, je Lac caninum, také o síle 5 CH. Při malém množství mléka se doporučuje kombinovat lék s Ricinus communis.“ Dávkování Lac caninum je pět granulí třikrát denně až do doby, než se prsa nalijí.

Pokud má některá žena opačný problém – více mléka, než dítě stihne spotřebovat, a nalité prsy bolí, je možné využít stejný lék (Ricinus communis), ale v jiném ředění. V síle 30 CH pět granulí jednou denně pomůže matkám snížit množství mléka.

Pomohou i bylinky

Podle porodní báby Kamily Dragovské pomáhá na podporu kojení především fenykl a anýz. Takže kojící žena, která chce, aby se tvořilo co nejvíce mléka, neudělá chybu, když si bude například brambory při vaření dochucovat místo kmínem drceným fenyklem a do chleba při pečení v domácí pekárničce bude zase sypat semínka anýzu.

 „V lékárně se dá koupit řada dobrých čajových směsí, osobně mám nejlepší zkušenost s čajem od Welledy na podporu laktace, nebo si takový čaj můžete sami namíchat,“ radí Kamila Dragovská.

poporodni_deprese

Čaj na podporu laktace

Potřebovat budete tuto směs: anýz, fenykl, černuchu, kopr, majoránku a meduňku. Vždy po jednom díle.

Smíchat, zalít vroucí vodou, deset až patnáct minut nechat vylouhovat a pít třikrát denně dokud se situace s mlékem neupraví.

Zkušenosti matek říkají, že zatímco homeopatika zabírají tak do dvou tří dnů, čajům to trvá o něco déle – týden nejméně. Nejlepší je ovšem zkombinovat oba způsoby.

Laktaci také podporují teplé obklady na prsa, teplá sprcha či vypití teplého nápoje půl hodiny před kojením dítěte. „A taky: psychika v klidu. Nenechte se ničím rozhodit, stresy zastavují tvorbu mléka. Když si nevíte s něčím rady, volejte Laktační ligu nebo porodní bábu, poradí a pomohou vám. Je škoda přijít o blízký a krásný kontakt s dítětem při kojení kvůli pár nevyspalým nocím a stresům z nové životní situace,“ říká porodní bába.

Kojení podpoří např.

  • bylinky, např. fenykl, anýz či kopřiva
  • homeopatika, např. Ricinus communis nebo Lac caninum
  • teplé obklady, teplá sprcha
  • teplý nápoj před kojením
  • psychická pohoda
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).