Hlavní navigace

kojení

„Tajné ženské zbraně“ bez chemie: Bylinky vhodné výhradně pro ženy

Výkyvy nálad, premenstruační syndrom či menopauza. Ženy mají řadu specifických trápení. Zastání máme naštěstí v přírodě, která pro nás vymyslela spoustu přírodních prostředků, které nás mohou doslova zachránit.

12. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

HA mléka nemají opodstatnění, říká výživářka

Potravinové alergie, a speciálně alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM), trápí nejedno dítě i dospělého. Co alergie ovlivňuje a jak se jim můžeme vyhnout?

6. 9. 2018 8:00
Doba čtení: 4 minuty

Historie kojení: Eskymačky kojily děti do puberty, královny nikdy

Skutečně kuriózně mohou dnes působit příběhy kojení z dávné i nedávné minulosti. Těžko však soudit, jak náš současný přístup ke kojení budou vnímat další generace.

Doba čtení: 5 minut

Jak správně začít s kojením. A úspěšně v něm pokračovat

Mohu kojit, když mám teplotu? Nemám málo mléka? Vadí, že užívám léky? Jak kojit s poraněnými bradavkami? Novopečené maminky trápí řada otázek, na které znají odpověď zkušení dětští lékaři.

25. 3. 2017 0:00
Doba čtení: 9 minut

Kojení – dar nejcennější

„Nemohu zemřít, pokud nenaučím znovu české matky kojit,“ řekl klasik české pediatrie, profesor Josef Švejcar, někdejší popularizátor umělé výživy kojenců. Nicméně ani dnes není kojení vhodné vždy a všude.

Doba čtení: 6 minut

Před rakovinou prsu chrání kojení i časná menopauza

Jak souvisí rakovina prsu s těhotenstvím a menstruací? A mohou ženy samy riziku předcházet? Na tyto a další otázky ve svém komentáři odpovídá gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

25. 11. 2015 10:26
Doba čtení: 3 minuty

Těhotenská, kojicí a mateřská podprsenka: Kdy je čas

V nabídce obchodů je pestrý výběr podprsenek určených těhotným ženám a na dobu po porodu. Proč jsou potřeba a jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Doba čtení: 2 minuty

Kojení bolet nemusí

Ženy v období těhotenství a kojení musí být obezřetné na užívané léky. Mnohé vyřeší režimová opatření, někdy jsou doporučována homeopatika. V čem mohou pomoci? Ptáme se odborníků.

Doba čtení: 6 minut

Pětina porodů je císařem, ženy nechtějí rodit přirozeně

Procento porodů provedených císařským řezem se stále zvyšuje, a to jak v Česku, tak celosvětově. Výhody císaře oproti přirozenému porodu jsou přitom sporné, zákrok má řadu rizik a mnohdy je zbytečný.

Doba čtení: 3 minuty

Jíst v těhotenství za dva je nesmysl

Mnohé těhotné se stále drží zaběhlého pravidla a jedí „za dva“. Často se jim to i hodí – těhotenské chutě umí s organizmem pěkně zamávat. Zvýšení energetického příjmu je přitom nutné až ve třetím trimestru a zdaleka ne tolik, kolik si možná představujeme.

16. 9. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Kojení a kravské mléko? Co je dobré pro děti

Přechod z mateřského mléka na mléko kravské není pro děti moc snadný. Ani kombinace obou mlék se příliš nedoporučuje. Proč?

Doba čtení: 4 minuty

Dobře naprogramovaný kojenec = zdravý stařec

Jak dobré nebo špatné základy ve stravování dětem vštípíte, tak pevné zdraví následně budou mít. Jak jsou na tom české děti, zjišťovala velká studie.

5. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Bylinkový speciál: Kopr vonný

I když vám koprovka nevoní, můžete okusit sílu kopru v dipech k masu či zálivkách na salát. Kojícím matkám pomůže s tvorbou mléka, kašlajícím zas zmírní dávivý kašel.

12. 3. 2014 8:57
Doba čtení: 3 minuty

Kojení do dvou let povinně. To je nápad!

Hloupý, ovšem. A naštěstí ne náš. Doufejme, že tento návrh ze zahraničí se nestane inspirací pro české zákonodárce.

Doba čtení: 1 minuta

Potíže s kojením vyřeší bylinky a koření

Nedostatek mléka, bolestivá prsa, mastitida, nadýmání miminka, ragády i plísně bradavek. S těmito problémy se potýkají kojící matky a na všechny najdeme jednoduchý a přirozený lék.

Doba čtení: 4 minuty

Recept proti alergii na potraviny: kojení, alergeny a špína?

Proti potravinovým alergiím nejsme zcela bezmocní. Nová metoda je poněkud brutální a dosud nedostatečně prozkoumaná. Proto ji rozhodně alergici nemají zkoušet sami, bez dohledu lékaře.

Doba čtení: 5 minut

Nejčastější mýty o kojení

„V porodnici mi řekli, že mám blbá prsa, že kojit nebudu.“ Jeden z nesmyslů, který může „zazdít“ kojení. Přitom kojit může prakticky každá žena, jen se musí vyvarovat tradovaných omylů.

Doba čtení: 5 minut

Neumíme správně kojit. Na internetu je milion špatných rad

ROZHOVOR – Říká se o ní, že rozkojí i tatínky. Laktační poradkyně IVANA FISCHEROVÁ už viděla kojit tisíce dětí i hodně zoufalých matek. „Jsou přeinformované a chtějí kojit podle návodu.“

Doba čtení: 17 minut

Těhotenství není nemoc, jezte normálně

Kolem těhotenství se všechno trochu přehání. Ženy řeší, co jíst, zda brát vitamíny, čemu se vyhnout. Co je ještě normální, kdy je to už šílenství a jaký jídelníček se těhotným doporučuje?

Doba čtení: 6 minut

Roste vám břicho? Je to jeden z příznaků nádoru

Rakovina vaječníků se dlouho projevuje nenápadně. Určitou ochranou je těhotenství a kojení, strava bohatá na zeleninu a také antikoncepce. Naopak riziko přinášejí léky proti neplodnosti.

27. 5. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

Taška do porodnice od A do Z

Balíte do porodnice? Ty tam jsou časy, kdy stačilo pyžamo a občanka. Chce to spojit pečlivost se zdravým rozumem a nevláčet tašku jak na utkání v hokeji.

Doba čtení: 5 minut

Kojení se dá podpořit nenásilně

Kojíte? A zdá se vám, že miminko je tak hladové, že by rádo sálo pořád, ale mléko se nechce tvořit? Tvorbu mateřského mléka můžete podpořit přírodní cestou. Zde jsou vyzkoušené rady.

4. 7. 2012 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Bylinky po porodu a v období kojení

Máte za sebou těžký porod a potřebujete se znovu dostat do formy? Pomohou osvědčené bylinky, podporují hojení porodních zranění, růst vlasů, ale i tvorbu mateřského mléka.

12. 6. 2012 0:00
Doba čtení: 5 minut

Prodám mléko. Značka: mateřské

Že se dají darovat vajíčka nebo sperma, už nikoho nepřekvapuje. Ale věděli jste, že obchodovat se dá i s mateřským mlékem?

Doba čtení: 4 minuty

Je kojení prevencí syndromu náhlého úmrtí?

Podle nových zjištění amerických vědců má kojení zásadní význam rovněž při prevenci syndromu náhlého úmrtí kojenců. V případě plně kojených dětí může snížit jeho riziko až o 73 %.

6. 9. 2011 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Máme být sexy, nebo kojné?

Nechci svoje prsa časem najít někde u žaludku. Dítě přisáté na prsou je mi odporné. Tohle napsala redaktorka britského časopisu pro maminky a vyvolala tím obrovský rozruch.

Doba čtení: 5 minut