Hlavní navigace

Je kojení prevencí syndromu náhlého úmrtí?

6. 9. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Podle nových zjištění amerických vědců má kojení zásadní význam rovněž při prevenci syndromu náhlého úmrtí kojenců. V případě plně kojených dětí může snížit jeho riziko až o 73 %.

V červnu 2011 byla v časopisu Pediatrics publikována meta-analýza vědců z University of Virginia  pod vedením prof. Dr. Ferna R. Haucka věnovaná souvislosti mezi kojením a syndromem náhlého úmrtí dítěte (Sudden Infant Death Syndrome / SIDS), informuje server Csrgate.cz.


Autor: SXC

Autoři na základě osmnácti relevantních studií dospěli k závěru, že kojení má velký ochranný vliv proti SIDS. Poté, co vědci vzali v úvahu vedlejší faktory jako socioekonomický statut, kouření a polohu dítěte při spánku, byl u částečně kojených dětí zaznamenán pokles rizika SIDS o 45 % a u plně kojených dětí o 73 %. U dětí, které nebyly kojeny, bylo riziko SIDS čtyřikrát vyšší ve srovnání s dětmi plně kojenými.

Vztah mezi kojením a SIDS

Podle autorů je možným vysvětlením, že kojené děti trpí méně často průjmy a infekcemi horních a dolních cest dýchacích, naopak děti, které na tyto nemoci trpí, jsou také náchylnější k SIDS. Podařilo se rovněž prokázat, že děti zemřelé na SIDS trpěly v posledních dnech života často nevýznamnými infekčními potížemi, které samy o sobě nemohly úmrtí vyvolat.

Vztah mezi kojením a SIDS ještě není zcela objasněn, dále se zkoumá především vliv doby kojení.  Kojení až dosud většinou nefigurovalo mezi opatřeními oficiálně doporučenými k prevenci SIDS, nyní autoři studie doporučují jeho zařazení.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje výlučné kojení dětí do 6 měsíců věku a do 2 let či déle kojit s příkrmy. Zveřejněná studie poskytuje podle MUDr. Anny Mydlilové z Národního laktačního centra – Laktační ligy další důvod k tomu, aby ženy kojily své děti. „Větší podpora kojení a nevystavování dětí pasivnímu kouření je také cestou, jak snížit počty dětí zemřelých na SIDS. Podpora kojení by měla být jednou z priorit naší společnosti, protože veřejné zdraví začíná kojením,“ uvádí k tématu MUDr. Mydlilová. Podle ní dospěl k podobnému závěru i výzkum americké vládní Agentury pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (Agency for Healthcare Research and Quality's) z roku 2009, který rovněž prokázal, že kojení souvisí s nižším rizikem SIDS.

Na SIDS ročně v USA umírá 2300 dětí do jednoho roku věku, v České republice je to v průměru 6 až 10 dětí na 100 tisíc narozených, tedy asi dvacet dětí ročně. SIDS je v mnoha zemích včetně ČR stále hlavní příčinou úmrtí novorozených dětí ve věku od 1 týdne do 1 roku (tj. po vyloučení poporodních komplikací.) Přesto se počet dětí zemřelých na SIDS podařilo v posledních letech výrazně snížit. Hlavní příčinou jsou osvětové kampaně na podporu správné polohy dětí při spánku (na zádech).

Ke snížení rizika SIDS autoři studie rovněž doporučují sdílet s dětmi pokoje, ale ne lůžka. To má usnadnit kojení dítěte, ale zabránit jeho přehřátí či zadušení. Podle MUDr. Mydlilové však na tuto otázku zatím nepanuje jednoznačný názor a za určitých podmínek (matka nekuřačka, nepije alkohol, neužívá drogy, užívá pevná prostěradla a lůžko) se spaní s kojencem připouští.

Zdroj: CSR Gate, s.r.o., www.csrgate.cz

Odkazy:
Pediatrics, 13. 6. 2011: http://pediatric­s.aappublicati­ons.org/conten­t/128/1/103.fu­ll?sid=0c0f33e9-a4f6–4e01–88c9-e19d6bb43e13
Národní laktační centrum/ Laktační liga:
www.kojeni.cz

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).