Hlavní navigace

Knedlíky: jak z nich udělat zdravé jídlo bez zbytečných kalorií

5. 3. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Knedlíky – pro mnohé ztělesnění nezdravého jídla. Když se však podíváme na složení, zjistíme, že nic tak hrozného neobsahují, a pokud použijeme celozrnné pečivo a mouku, dokonce můžeme získat přílohu velmi vhodnou.

Důležité je zamyslet se nad tím, jak se knedlíky nejčastěji servírují. K pečené kachně, kde nasáknou veškerý omastek. Ke svíčkové omáčce, která je plná cukru i tuku a kterou knedlíky tak krásně vytřou z talíře. Zkrátka a dobře, knedlíky nikomu nechutnají suché a pro veškeré tučné omáčky fungují jako houba.

Spíš než kalorie knedlíků by vás měla zajímat omáčka

Pokud se tedy při snaze o redukci hmotnosti rozhodnete dát si jen dva knedlíky místo pěti, ale omáčku sníte všechnu, zas tak moc si nepomůžete. Raději se proto zamyslete nad složením omáčky. Dá se připravit i omáčka z rozmixované zeleniny bez použití nadměrného množství tuku a cukru.

10 TIPŮ, jak to mít hustý: Jíška není jediné zahušťovadlo

Do knedlíku pak použijte celozrnnou mouku a máte vyhráno. Knedlík si můžete bez výčitek dopřát i tehdy, když omastek vynecháte a dáte si o to víc zelí nebo špenátu, které knedlíku dodají chuť.

Není nad domácí knedlíky, zkuste celozrnné či s vlákninou

Nejlepší je samozřejmě připravit si knedlíky doma. Jen tak můžete ovlivnit, jaké suroviny do knedlíku použijete. Celozrnné rohlíky a housky seženete v prodejně se zdravou výživou nebo v lepší pekárně. Dbejte na to, aby skutečně měly v názvu slovo celozrnné, jedině tak budete mít jistotu, že obsahují celozrnnou mouku bohatou na vlákninu.

Test – Kde koupíte skutečně celozrnné a kvalitní pečivo:

Celozrnná mouka bývá k dostání pouze jako jemně mletá, ale zakoupit můžete polohrubou špaldovou mouku, která obsahuje o něco více vlákniny než klasická pšeničná mouka. Raději nejprve nahraďte pouze třetinu klasické mouky celozrnnou moukou, abyste zjistili, jak se to projeví na výsledné chuti a struktuře knedlíku (vyzkoušeli jsme, že špaldové knedlíky jsou hutnější). I malá náhrada se počítá.

Další možností je zakoupit izolovanou vlákninu, například lněnou, ovesnou nebo ječnou, a přidat ji do těsta vyrobeného z klasické mouky. Knedlíkům dodá to, co se z mouky při mletí odstraní, tedy vlákninu, minerální látky a vitaminy z obalového zrna. Strukturu knedlíku také ovlivní, ale jiným způsobem než celozrnná mouka, proto se nebojte experimentovat a zkoušet, jaké množství ještě knedlík snese. Někomu budou více chutnat celozrnné knedlíky, jinému zase knedlíky s přidanou vlákninou.

Knedlík v prášku, či kupovaný?

Ani kupovaný knedlík nemusí být méně kvalitní, jen přicházíte o možnost ovlivnit jeho složení. V supermarketu pořídíte pouze bílé knedlíky bez použití celozrnné mouky či pečiva, takže chudé na vlákninu. V některých prodejnách se zdravou výživou se však nabízí i domácí celozrnné knedlíky, což je jistě vhodná volba, pokud se snažíte ušetřit čas.

Knedlík z prášku obsahuje většinou běžné ingredience, které by člověk při vaření použil, pouze v sušené formě. Ve složení najdete sušené mléko a sušená vejce. Místo droždí jsou použity kypřící látky, ale ani to ničemu nevadí. Knedlík z prášku však neobsahuje celozrnnou mouku ani pečivo, takže je chudý na vlákninu. Vy však můžete do prášku při přípravě přidat trochu izolované vlákniny a složení tak upravit.

Houskový knedlík je zdrojem sacharidů a v případě použití celozrnné mouky i vlákniny, některých vitaminů skupiny B a vybraných minerálních látek. Vejce a mléko dodají knedlíku malé množství bílkovin, železa a vápníku.

I houskový či bramborový knedlík mohou být zdravý oběd

Nelze opomenout ani bramborový knedlík. Jeho základem jsou mačkané brambory, dále obsahuje mouku, vejce a sůl. Když brambory rozmačkáte či rozmixujete, zvýšíte jejich glykemický index a rychleji vám po jídle vyhládne. Bohužel brambory nejsou ani významným zdrojem vlákniny. Určitě se však vyplatí při domácí přípravě knedlíků použít celozrnnou mouku nebo přidat izolovanou vlákninu.

Stejně jako houskový knedlík je i bramborový knedlík hlavně zdrojem sacharidů. Oproti houskovému knedlíku však není tak suchý a nevyžaduje proto tučnou omáčku. Pokud je použit jako příloha třeba k pečenému králíkovi se špenátem, jde o skvělé jídlo i do redukce. Stejně tak když si dáte libové maso se zelím a knedlíkem, může jít o výborný a zdravý oběd.

Zkrátka a dobře, knedlík za svou špatnou pověst nemůže. Mohou za to jídla, která jsou konzumována s knedlíkem a která jsou bohatá na živočišné tuky nebo cukr. I taková svíčková nebo šípková omáčka může obsahovat celou lžíci cukru na porci.

Snažte se tedy do knedlíků nějakým způsobem přidat celozrnnou mouku nebo vlákninu – jednak tím vylepšíte výživovou hodnotu jídla a jednak zvýšíte jeho sytivost. A pak se zamyslete, jaké jídlo si ke knedlíku připravíte. Pokud to bude libová pečeně se zelím, pak bravo. Pokud to bude tučné, prošpikované maso zalité výpekem, bohužel svému zdraví neprospějete.

Galerie: Recept na špaldové knedlíky

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Nutriční terapeutka a technoložka potravin s praxí z nutriční ambulance Institutu sportovního lékařství a vlastní nutriční poradny Ne hladu. Vědecké činnosti v oblasti chemie potravin se věnuje ve Výzkumném ústavu potravinářském Praha.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).