Hlavní navigace

Jeden muffin má víc cukru, než je dávka na celý den

31. 5. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Je známo, že s cukrem bychom to neměli přehánět. A to s jakýmkoli cukrem, ať se už jmenuje jakkoli. Přidaný cukr je jednou z nejhorších složek moderní stravy. Nedodává tělu žádné živiny, ale pouze kalorie, což může náš metabolismus dlouhodobě poškodit.

Nové výzkumy ukázaly, že například jeden borůvkový muffin, nabízený v kavárnách nebo supermarketech, obsahuje více cukru, než je doporučená denní dávka.

Konzumace příliš velkého množství cukru je spojena nejen s přírůstkem hmotnosti, ale i závažnými nemocemi, jako je diabetes, obezita, zubní kaz, nealkoholové ztučnění jater, určité typy rakoviny nebo srdeční choroby.

Ne každý si uvědomí, kolik cukru ve skutečnosti konzumuje. Vždyť takový muffin s borůvkami, to zní vlastně docela zdravě, nebo ne?

Galerie: 15 nejhorších „pamlsků“ na hubnutí: Co čím nahradit?

Není muffin jako muffin

Podle analýzy provedené v lednu britskými organizacemi Action on Sugar a Obesity Health Alliance a zveřejněnou serverem BBC obsahují některé dezerty více než osm čajových lžiček cukru. Denní limit je přitom dle nejnovějších doporučení u dospělých v průměru sedm lžiček, u dětí ještě méně.

Aliance, která si jako vzorek pro výzkum vybrala 28 muffinů prodávaných v kavárnách, prodejnách potravin a supermarketech, zjistila, že 61 % z nich obsahuje hned šest čajových lžiček cukru, nebo dokonce ještě více, což samo o sobě představuje horní denní hranici pro dítě ve věku 7 až 10 let.

Bylo rovněž zjištěno, že muffiny v menších podnicích měly o 19 % více cukru na porci a byly o 32 % větší než ty zakoupené v supermarketech. Povzbudivé je, že naopak muffiny, zakoupené u Marks and Spencer, obsahovaly pouze tři čajové lžičky cukru.

Caroline Cerny ze zdravotnické organizace Obesity Health Alliance zjištění komentuje: „Možná si myslíme, že v porovnání s jinými sladkostmi nebo čokoládovou tyčinkou je borůvkový muffin rozumnou zdravou volbou pro rychlé občerstvení, nicméně čísla ukazují něco jiného. Existuje obrovská variabilita jak ve velikosti muffinů, tak v obsahu cukru, a bohužel je velmi snadné zkonzumovat denní dávku cukru pouze v jedné jediné porci.“

Výzkum také mimo jiné zjistil nedostatečné označování výživové hodnoty u většiny zkoumaných muffinů. Obě organizace proto nyní vyzývají výrobce, aby – v souladu s plány vlády snížit do roku 2020 spotřebu cukru o dvacet procent – upravili množství cukru v nabízených produktech. Stejně tak vyzývají, aby označování výživových hodnot na obalu bylo povinné pro všechny produkty.

Plán snížit obsah cukru, ale také soli či některých druhů mastných kyselin, tedy tuku, se týká i České republiky. Jak ale server Vitalia.cz zjistil, výrobci se do změn složení svých produktů příliš nehrnou a změny postupují pomalu.

Přidané versus přírodní cukry

Je důležité rozlišovat mezi přidanými cukry a cukry, které se přirozeně vyskytují například v ovoci nebo zelenině, upozorňuje server Healthline.com. Pokud jde o zdravé potraviny, kromě cukru je v nich obsažena i voda a vláknina a nejrůznější mikroživiny. Přirozeně se vyskytující cukry jsou pro lidský organismus naprosto v pořádku.

Naopak přidané cukry jsou cukry, které se přidávají do potravin – nejčastěji běžný stolní cukr (sacharóza) nebo kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy.

Pokud se snažíte zhubnout a udržet si dobré zdraví, měli byste se vyhnout všem potravinám, které obsahují přidaný cukr.

10 důvodů, proč se vyhnout cukru:

 • neobsahuje žádné přidané živiny,
 • je špatný pro naše zuby,
 • přidaný cukr má vysokou hladinu fruktózy, která zatěžuje játra. Přetížení jater fruktózou může způsobit nealkoholové ztučnění jater,
 • cukr může způsobit inzulinovou rezistenci, vedoucí k metabolickému syndromu a cukrovce,
 • cukr je spojován s určitými typy rakoviny,
 • ovlivňuje hormony a mozek tak, že dochází k nadprodukci tuku,
 • díky masivnímu uvolňování dopaminu v mozku je cukr vysoce návykový,
 • je primárním důvodem obezity dětí i dospělých,
 • nikoli tuk, ale cukr zvyšuje hladinu cholesterolu,
 • následně způsobuje i srdeční onemocnění.

Přesná čísla se těžko definují

Ze všech stran slyšíme varování, že celosvětová spotřeba cukru je extrémně vysoká. Některé země zavedly dokonce daň z cukru a sladkostí, aby předešly obezitě národa a zvýšily dobré zdraví svých občanů. (Problematice se věnujeme v článku Co se stane, když zavedete vysoké daně za sladkosti.)

Je však velmi obtížné najít přesná čísla, protože zdroje se liší. Podle údajů z USA z roku 2008 konzumují lidé více než 60 liber (cca 28 kg) přidaného cukru ročně. A v této statistice nejsou dokonce zahrnuty ovocné šťávy. V roce 2008 tak byl průměrný příjem cukru 76,7 gramů denně, což je asi 19 čajových lžiček odpovídajících 306 kaloriím.

Zároveň je však velmi těžké definovat, jaká je přijatelná denní spotřeba cukru. Zatímco někteří lidé mohou jíst určité množství cukru bez většího poškození, jiní by se mu měli vyhýbat daleko více. Podle American Heart Association se maximální množství přidaných cukrů, které bychom měli denně konzumovat, liší i podle pohlaví. Muži by neměli překročit množství 150 kalorií denně (cca 37,5 g nebo 9 čajových lžiček), u žen a dětí je toto množství menší – 100 kalorií denně (25 g nebo 6 čajových lžiček). Pro lepší představu: jedna plechovka Coca-Coly obsahuje přibližně 140 kalorií, čokoládová tyčinka Snickers asi 120 kalorií.

Pokud patříte k těm šťastným, kteří jsou zdraví, štíhlí a aktivní, pak je doporučené denní množství cukru rozumnou dávkou, která vás nijak nepoškodí. I přesto je dobré si uvědomit, že přidané cukry není potřeba konzumovat vůbec, jelikož neposkytují žádnou přidanou hodnotu. Čím méně přidaných cukrů budeme konzumovat, tím budeme zdravější.

Cukry, nadváha a závislost

Jiná pravidla platí v případě, že se potýkáme s nadváhou nebo obezitou, dnes tolik diskutovanými civilizačními postiženími. V těchto případech bychom se přidaným cukrům měli zcela vyhnout, cukr by měl být v našem jídelníčku ne častěji než jednou týdně, nebo dokonce jednou za čtrnáct dní.

Galerie: Jsou morbidně obézní. Jídlo je zabíjí

A co dělat, jsme-li na cukru závislí? Ano, může tomu být opravdu tak. Sladké „junk“ potraviny stimulují totiž v našem mozku stejné oblasti jako drogy. Z toho důvodu může nadužívání cukru způsobit to, že ztratíme kontrolu nad jeho konzumací. Více v článku Proč se stáváme závislými na sladkém. Lidé, kteří mají zkušenosti s bulimií nebo nadměrnou konzumací cukru, by měli být zvlášť obezřetní. Cukr je častým východiskem při stresu, depresi, zármutku nebo zmatenosti. A pak zde platí totéž jako u „vyléčených“ kuřáků – cukru je lepší se vyhnout úplně, protože závislost se může snadno vrátit. Kompletní abstinence je pak jediným spolehlivým způsobem, jak mohou opravdu závislí lidé svou sladkou drogu překonat.

Jak minimalizovat cukr v jídelníčku

V případě, že jsme se rozhodli kontrolovat denní dávku cukru, měli bychom se vyhnout následujícím:

 • Slazené nápoje: jsou prvním, co musíme z našeho jídelníčku vyřadit úplně.
 • Ovocné šťávy: je to sice překvapující, ale ovocné šťávy, džusy nebo nektary mohou obsahovat stejné množství cukru jako nealkoholické sycené nápoje typu Coca-Cola, Sprite, Fanta aj.
 • Bonbóny a sladkosti: jejich spotřeba musí být drasticky omezena.
 • Pečivo, sušenky a koláče mají většinou velmi vysoký obsah cukru a rafinovaných karbohydrátů, proto bychom je měli rovněž vyřadit.
 • Ovoce konzervované v sirupu – kompoty: čerstvé ovoce je daleko zdravější volbou.
 • Nízkotučné nebo dietní potraviny: potraviny, z nichž byly odebrány tuky, mají často velmi vysoký obsah cukru.
 • Sušené ovoce: toto je možná také překvapením, ale sušenému ovoci bychom se měli vyhýbat.
 • Namísto sodovky nebo džusů je daleko zdravější konzumace vody. Rovněž do teplých nápojů bychom neměli přidávat cukr.
 • V teplé kuchyni je lepší přidat namísto cukru například skořici, muškátový oříšek, mandlový extrakt, vanilku, zázvor nebo citron.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Mgr. Kristina Vacková – pracovala v řadě odborných časopisů jako šéfredaktorka a editorka, věnovala se PR a marketingu. V současnosti žije převážně v Egyptě, kde se živí především jako fotografka. Je aktivní cestovatelka a blogerka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).