Hlavní navigace

dTest: Instantní kakaa obsahují i 80 % cukru

12. 4. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Kupujete dětem instantní kakajíčko, které zaléváte mlékem? Dostáváte tak jedním nápojem do dítěte víc cukru, než by mělo spotřebovat během jednoho dne. V nápojích je i velké množství soli a malé množství kakaa.

Když před více než dvěma lety zkoumal dTest kvalitu kakaa, zjistil, že největším problémem jsou zejména nedostatečné informace na obalech. Když aktuálně testoval množství kakaa v instantních kakaových nápojích, byla jeho zjištění o poznání pestřejší. Instantní nápoje totiž obsahují spoustu cukru, málo kakaa a dost soli.

Kakaový nápoj se špetkou kakaa

Na množství kakaa v instantním kakaovém nápoji se nevztahuje žádný předpis. Je tedy zcela na rozhodnutí výrobce, kolik této drahé suroviny do práškové směsi dá. Jeho množství ale musí uvést na obalu. Povinné informace byly uvedeny na všech výrobcích s výjimkou směsi Cola Cao Energy, která množství kakaa nedeklarovala. „Testovali jsme šestnáct vzorků známých i řetězcových značek instantního kakaa. Nejméně kakaa jsme zjistili u nápoje Tesco Value Cocoa Drink (11,1 %), podobně na tom bylo i Caffeteria Mokate Tigo (11,6 %). Zejména na příkladu značky Tesco Value se ukázalo, že kde chybí kakao, tam se prosadí cukr,“ říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.


Autor: dTest

Instantní kakaový nápoj nemusí obsahovat moc kakaa.

Nejvíc cukru vypijeme v Tesco Value Cocoa Drink

Co do množství, byl hlavní surovinou všech testovaných kakaových nápojů cukr, jehož obsah tvořil minimálně 60 % hmotnosti směsi. Nejčastěji se množství cukru pohybovalo od 70 do 80 %. Nad 80% hranici cukru se dostaly značky Lidl/Monte Santos Johny Cacao a Tesco Value Cocoa Drink.

Jedna věc je, kolik cukru je v prášku, a druhá, kolik prášku nasypete do hrnku s mlékem. „Výpočtem z nutričních hodnot a předepsaného dávkování jsme zjistili, kolik cukru dítě vypije v 200 ml hrnku výsledného nápoje. Z tohoto pohledu vznikne nejcukernatější nápoj z výrobku Caffeteria Mokate Tigo. V jednom hrnku vypije konzument 21,6 g rozpuštěného cukru, což je víc, než by zdravé pětileté dítě mělo přijmout za celý den,“ poznamenává Hana Hoffmannová. Velkou část doporučeného denního množství cukru děti vypijí v hrnku nápojů značek Tesco Value Cocoa Drink (17,6 g), Tesco Instantní kakaový nápoj (15,8 g), Kaufland/ K-Classic Schoko Drink (15,6 g) a Penny/ Choco’la Chocao (15,6 g). V těchto výpočtech bral dTest v úvahu pouze cukr vnesený instantním kakaem.

Nejvíce cukru obsahovaly kakaové nápoje: 

  • Lidl/Monte Santos Johny Cacao
  • Tesco Value Cocoa Drink
  • Kaufland/ K-Classic Schoko Drink
  • Penny/ Choco’la Chocao

Nejméně kakaa obsahovaly kakaové nápoje:

  • Tesco Value Cocoa Drink 
  • Caffeteria Mokate Tigo

Ve skutečnosti by dítě cukru vypilo ještě víc, protože samotné mléko by do 200 ml sklenice přidalo dalších 9 gramů mléčného cukru. Přeslazenost kakaových nápojů vstoupila do hodnocení ještě jednou při ochutnávce. I tam měly některé výrobky problémy s příliš sladkou chutí. „Díky chemické analýze dvojčat výrobků Nestlé Nesquik jsme si mohli ověřit podezření na dvojí kvalitu. Ve výrobku určeném pro český trh bylo o trochu více kakaa než v tom určeném pro britský trh. Při senzorickém hodnocení (barva, vůně, chuť) dopadl lépe i přes horší složení britský výrobek,“ shrnuje Hana Hoffmannová.


Autor: dTest

V kakaové směsi je i dost soli

K překvapení mnoha spotřebitelů obsahují instantní kakaové směsi i relativně dost soli. Pouze dostatečnou známku (čtyřku) si kvůli soli odnesla kakaa Cola Cao, Granko, Tesco Value a britský Nesquik. Obsah soli v nich překračoval deklarované množství a před nedostatečnou známkou je zachránila úředně stanovená tolerance. Dobrou zprávou pro konzumenty instantního kakaa je, že v testu na přítomnost nežádoucích látek (minerální oleje nebo ochratoxin A) neměly testované výrobky problémy.

Galerie: Před rokem bylo za nekvalitní kakaový výrobek označeno MalCao

Přehled testovaných instantních kakaí najdete na webu www.dtest.cz. Kompletní výsledky testu přineslo dubnové vydání časopisu dTest.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).