Hlavní navigace

Jak přežít smog? Správně větrejte a nesportujte venku

24. 1. 2017

Sdílet

 Autor: Pixabay.com/stevepb, podle licence: Public domain
Smogová situace je stále špatná hlavně v některých částech Prahy, v Berouně a Sokolově. Poradíme, kdy nechodit s dětmi ven, jak během těchto dní větrat a jak se před smogem chránit.

Smog, který nás už několik dní trápí, může mít negativní dopady na zdraví zejména u citlivých jedinců, což jsou děti, včetně kojenců a vyvíjejícího se plodu, tedy těhotných. Dále sem patří starší lidé a osoby s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí (astma, chronická obstrukční choroba plic) a oběhového ústrojí a také lidé jinak oslabení (např. kombinací stresu, kouření, nevhodné výživy, lidé v rekonvalescenci, s oslabenou imunitou apod.). Právě pro ně přinášíme doporučení, čeho se vyvarovat, zda větrat a kdy omezit pobyt venku během smogové situace.

Hlavně nezapomeňte větrat

Pokud patříte do citlivé skupiny obyvatel, omezte dobu pobytu venku, (to neznamená, že byste měli zůstat zavření v bytě a nejít ani nakoupit nebo ke známým na návštěvu), jen zkraťte dobu pobytu. Venku nesportujte ani nedělejte těžší fyzickou práci. V takových případech člověk dýchá se zvýšenou intenzitou a tím vdechne větší množství znečištěného vzduchu. Zvažte taky, ve kterou denní dobu půjdete ven, tedy pokud je toto rozhodnutí jen na vás. Koncentrace v průběhu dne kopírují denní změny rozptylových podmínek a denní rytmus aktivity obyvatel (vytápění, intenzita dopravy).

Nejvyšší hodnoty bývají v ranních hodinách a večer po západu slunce. Nejlepší podmínky pro větrání a pobyt venku jsou tudíž v brzkých odpoledních hodinách. Větrat je potřeba, i když je smog, ale větrání by mělo být krátké, tři až čtyři minuty, a intenzivní. A je jedno, jestli jste doma, v práci nebo ve škole. Proč je to důležité, jsme prozradili v článku „Máte to tady jak ve vopičárně,“ říkávali nám kantoři

Nejhorší situace není jen v Praze

V případech dlouhodobého výskytu špatných rozptylových podmínek může zůstávat úroveň znečištění vysoká po celý den, proto je dobré sledovat aktuální informaci na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Podle aktuálních informací (24. 1. 2017 10:00h) je situace velmi špatná na Praze 9 a 1, dobře na tom nejsou ani v Berouně, v některých částech Plzně, v Chebu, Sokolově, ve Znojmě, Prostějově, Otrokovicích, ve Zlíně a Havířově.

Dříve než se smog za našimi okny objeví, je třeba posílit:

Galerie: V těchto potravinách najdete vitaminy pro posílení imunity

Co dělat, když se objeví obtíže?

V případě, že se u vás objeví obtíže nebo zhoršení příznaků vašeho chronického onemocnění, vezměte si včas léky, které pro tyto případy máte předepsané svým lékařem. Pokud se u vás projeví příznaky akutního onemocnění dýchacího ústrojí, začněte se včas léčit. Pokud se považujete za zdravého člověka, který do citlivé skupiny nepatří, riziko bezprostředních zdravotních obtíží vám s vysokou pravděpodobností nehrozí. Ale ani pro vás není ovzduší za smogové situace zrovna zdraví prospěšné.

Zamyslete se také nad tím, jestli sami nepřispíváte ke znečištění venkovního ovzduší. Dejte přednost veřejné nebo pěší dopravě před autem (emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic, oxidu dusičitého a dalších znečišťujících látek). Zvažte, jestli nepřetápíte obytné místnosti. Nikdy (nejen v době smogu) nespalujte v kamnech nebo kotlích odpady, zvláště plasty, gumy, umělé tkaniny, lakované dřevo (tzv. bouračky) nebo mazací oleje.

Konkrétní doporučení:

  • Omezte pobyt venku, zejména v době mezi 6–10 a 16–20 hodinou.
  • Při pobytu venku nevyvíjejte velkou fyzickou aktivitu, která by vedla ke zvýšené intenzitě dýchání (fyzická práce, sport).
  • Omezte větrání. Místnosti, kde se zdržují lidé, větrejte krátce a intenzivně otevřením oken na několik minut 3–4× denně, nezdržujte se v zakouřených místnostech.
  • Zahajte včas a účinně léčbu při prvních příznacích onemocnění dýchacího ústrojí nebo jiných obtíží.

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).