Hlavní navigace

neplodnost

Náhradní matky. Donosí dítě, již i gayům

Stačí jedno vajíčko a jedna spermie. Ale kde je vzít? Náhradní, tzv. surogátní mateřství má v ČR a v zahraničí různá pravidla. Nabízejí se desítky výhrad a vážných varování. Ale štěstí nových rodin nelze slovy popsat.

Doba čtení: 5 minut

Proč páry řeší svoji neplodnost nejčastěji na podzim?

Experti na neplodnost čelí na podzim přílivu párů, kterým se nedaří počít dítě přirozenou cestou. Počet lidí, kteří vyhledají pomoc reprodukčních specialistů, roste ve srovnání s létem až o 25 %.

22. 11. 2018 10:00
Doba čtení: 2 minuty

O neplodnosti mluvíme až po roce pokusů

Příčiny neplodnosti jsou různé, od vrozených či získaných zdravotních důvodů, stresu a nedostatku pobytu na slunci až po vysoký věk rodičů. „Homeopatie neporazí neplodnost, ale v mnohém může pomoci,“ říká gynekoložka.

25. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Na co se muži ptají v ordinaci sexuologa

Když mužům schází apetit k sexu, může za to stres, ale i výkyvy hladiny testosteronu. Ale co když je trápí problémy s erekcí nebo mají potíže s početím potomka?

Doba čtení: 3 minuty

Kolik stojí dítě ze zkumavky

Je vám 22 až 39 let a máte problémy otěhotnět. Chcete využít možnosti IVF takzvaně „na pojišťovnu“. I tak budete muset sáhnout hluboko do peněženky. Kolik vás celý proces bude stát?

13. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Neplodnost po vysazení antikoncepce? K čemu vedou hormonální pilulky

Jsou volbou bezmála poloviny žen v reprodukčním věku. Hormonální antikoncepci bereme běžně deset nebo patnáct let v kuse. A málokterá žena vůbec tuší, že tahle metoda je primárně určena jen na dočasné užití. Ve chvíli, kdy pak chce otěhotnět, nastává problém.

14. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Celiakie jako příčina neplodnosti a potratů

Celiakie je autoimunitní onemocnění způsobené přecitlivělostí na lepek. Tato nevyléčitelná nemoc je navíc často provázena řadou dalších postižení. Jedním z nich je i neplodnost. Neléčená celiakie může také vést ke spontánním potratům.

26. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nemůžete otěhotnět? Zkuste pozřít červa z šípku

Co všechno o zázraku stvoření, těhotenství a porodu věděli starověcí lékaři a jakým způsobem pečovali o zdraví nastávajících matek? Nelze se vyhnout pověrám ani rituálům, ale nutno uznat, že starověká medicína byla na docela vysoké úrovni…

28. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Čtyřicet a dost? I mužům tikají biologické hodiny

Dříve se neplodnost obvykle přičítala ženě. Dnes se ukazuje, že je v polovině případů na straně muže. Také platila domněnka, že ženě tikají biologické hodiny, zatímco muž má na děti vždy času dost. Ani to není pravda.

27. 2. 2018 11:45
Doba čtení: 4 minuty

Kdo se může stát náhradní matkou? Odměna je až půl miliónu

Náhradní mateřství je pro některé poslední šancí, jak mít dítě. Pokud však pár hledá náhradní matku nebo se žena sama chce stát náhradní matkou, musí si většinou poradit sami. Žádný oficiální registr či nábor náhradních maminek neexistuje.

18. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Je nutná neschopenka po IVF? Podle odborníka na asistovanou reprodukci ne

Ženy, které na klinikách asistované reprodukce podstoupí metodu umělého oplodnění IVF, často zajímá, zda mají užívat doplňky stravy a jestli po přenosu embrya budou muset na neschopenku a následující dny či týdny proležet.

20. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jedno dítě máte, druhé se nedaří? Říká se tomu sekundární neplodnost

O sekundární neplodnosti lékaři mluví v případě, kdy pár není schopen počít druhé a další dítě. Může za to často zhoršený zdravotní stav jednoho či obou partnerů, hormonální změny ovlivňující plodnost a v neposlední řadě i věk.

5. 10. 2017 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Neplodnost je civilizační nemoc, jsme odtrženi od reality

Ke snížené plodnosti jsme se dopracovali životním stylem, říkají odborníci. Když už se lidé rozhodnou, že budou rodiči, chtějí výsledek hned.

30. 8. 2017 12:36
Doba čtení: 3 minuty

Ať přiletí čáp! Čínská medicína a neplodnost

S poruchou plodnosti u žen i mužů se odborníci setkávají velmi často. Jak se na problémy reprodukce dívá tradiční čínská medicína a jaké nabízí možnosti terapie?

Doba čtení: 4 minuty

Umělé oplodnění v Evropě: od zdi ke zdi

Služby klinik zaměřujících se na reprodukční medicínu musí každoročně využít stále větší počet neplodných párů. Jaká pravidla platí u nás a v zemích Evropské unie?

Doba čtení: 4 minuty

O neplodnosti s psycholožkou: Děsí mě ten lehkomyslný přístup

Neplodnost už nebude nemoc, nahradí ji právo jednotlivce. Nebudou rodiče, ale „zúčastněné osoby“, protože na „vzniku“ dítěte se může podílet více lidí. Na druhé straně může mít v budoucnu dítě jediného rodiče, a může to být muž. Tak popisuje možné vize v oblasti reprodukční medicíny docentka Hana Konečná.

Doba čtení: 10 minut

Bojíte se neplodnosti? Vzorek na vyšetření je možné přinést i z domova

Pokud se páru nedaří otěhotnět déle než rok, měl by začít přemýšlet o odborné pomoci, říká specialista na asistovanou reprodukci. Začíná se vyšetřením mužových spermií.

4. 5. 2017 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Roste počet umělých oplodnění i věk pacientek

Každý rok roste počet žen, které u nás podstoupí umělé oplodnění. Zároveň se zvyšuje také věk pacientek, které s problémem neplodnosti k lékařům zavítají.

Doba čtení: 2 minuty

7 příčin neplodnosti u žen: co je pravda a co mýtus

Schopnost ženy otěhotnět ze všeho nejvíc ovlivňuje její věk. Počet jejích vajíček klesá již od narození a po třicítce dochází i k výraznému zhoršení jejich kvality. Někdy však může stát za neplodností i nevinná operace z dětství nebo třeba myom. Které další nemoci nebo zákroky mohou způsobovat potíže a o kterých se to jen tvrdí?

14. 9. 2016 8:00
Doba čtení: 4 minuty

Vymřeme? Asi ne. Plodných mužů neubývá

Dramatický úbytek plodných mužů je mýtus, tvrdí čeští sexuologové. Představili závěry svých dlouhodobých výzkumů. Hodnoty spermií prý na oplodnění „bohatě stačí“.

Doba čtení: 5 minut

Náhradní mateřství: Vše se mění, touha po dítěti zůstává

Deset let své psychologické praxe jsem věnoval problémům náhradní rodinné péče. Od té doby vím, že bezdětnost je pro toho, kdo po dítěti touží a mít je nemůže, strašlivá. Kdyby nikde jinde, tak zde platí, že účel světí prostředky.

26. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 5 minut

Uděláme si dítě. Zítra v 10.40! Plánování početí je zátěž na psychiku

„První dovolená v Jugoslávii, následuje první dítě, pak automobil, zde se stávám zástupcem ředitele, druhá dovolená v Jugoslávii, druhé dítě…“ hláška z filmových „Básníků“ vyznívá vtipně, v praxi o takovou legraci nejde. Problém s početím u nás řeší stále více párů a ulpívání na dodržení plánu situaci ještě komplikuje.

Doba čtení: 3 minuty

Hledá se dárce kvalitních spermií

Zájem o asistovanou reprodukci roste, dárců spermií je však nedostatek. Mnozí navíc nesplní požadavky.

Doba čtení: 3 minuty

Video: Jak vzniká nový život pod mikroskopem

Předpokladem vzniku nového života je proniknutí spermie do vajíčka. V přirozených podmínkách ke splynutí dvou pohlavních buněk dochází uvnitř těla ženy. Ne každý pár ale má to štěstí a počne přirozenou cestou.

16. 9. 2015 13:11
Doba čtení: 1 minuta

Umělé oplodnění nově jen do dosažení 39 let

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění přináší několik změn. Jedna z nich se týká umělého oplodnění, respektive věku ženy, která má nárok na hrazenou in vitro fertilizaci.

7. 9. 2015 11:37
Doba čtení: 1 minuta

Čím větší horko, tím méně spermií

Je známo, že zvýšená teplota nepříznivě působí na tvorbu spermií, přesněji na jejich produkované množství. Jak zvýšit jejich tvorbu?

Doba čtení: 2 minuty

4 důvody, které brání úspěšnému otěhotnění

Lidé při početí příliš řeší volbu polohy. Často přitom neví, zda žena vůbec ovuluje, říká sexuolog.

Doba čtení: 5 minut

Kdyby muži platili daně ze spermií, utratili by čím dál míň

Když se nedaří zázrak oplození, ženy a muži to řeší odlišně. I příčiny neplodnosti jsou různé. Odkládání rodičovství na dobu pozdější (až už je úplně pozdě) nebo chybějících dvacet tisíc mrsknutí bičíkem.

Doba čtení: 6 minut

Vajíčka a spermie v mrazáku… kdyby něco

Třicetileté, dosud bezdětné ženě za dalších pět let výrazně klesne možnost spontánně otěhotnět. Muži jsou na tom lépe, ale i oni si mohou nechat zmrazit pohlavní buňky. Kolik tahle legrace stojí a je to vůbec legrace?

23. 6. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Vendula a „jejích“ 24 dětí: metoda Mojžíšové pomáhá otěhotnět

S prokazatelnými výsledky, a přesto spíše na pokraji zájmu lékařů. Metoda cvičení podle Ludmily Mojžíšové pomáhá až třetině žen s diagnózou funkční sterilita. Většina z nich se stane klientkami reprodukčních center, aniž se o speciální terapii dozví, lituje fyzioterapeutka.

12. 6. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty