Hlavní navigace

A jaká je barva vaší moči?

13. 7. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Barva moči není zrovna téma, o kterém bychom se bavili s kamarády u kávy nebo s rodinou u nedělního oběda. Přesto je to zcela zásadní téma, které by nemělo být tabu. Barva moči totiž může signalizovat závažné zdravotní obtíže.

Moč a její barva je téma, o kterém se zrovna moc často nemluví. Ale mělo by. Tělní tekutina, která provází každého z nás, každý den, od útlého dětství až po stáří, nám totiž může poskytnout důležité informace o našem zdravotním stavu. Zejména změna barvy moči může být významným průvodním jevem různých onemocnění, a to dokonce i rakoviny močového měchýře, která je devátým nejčastějším nádorovým onemocněním na světě.

Rakovina: Řidiči kuřáci jsou ohroženi nejvíce

Mezi skupiny ohrožené rakovinou močového měchýře patří mimo jiné i řidiči z povolání nebo automechanici, dále lidé pracující s rozpouštědly nebo lidé, kteří jsou vystaveni působení výfukových plynů.

Největším rizikovým faktorem je ale jednoznačně kouření. Riziko rozvoje onemocnění u kuřáků je až šestkrát vyšší než u nekuřáků. A přestože v České republice onemocní rakovinou močového měchýře nebo močových cest přibližně dva tisíce lidí ročně, necelých tisíc pacientů pak onemocnění podlehne, rakovina není jediným onemocněním, které se dá rozpoznat z laboratorního vyšetření moči.

Co na moči sledovat a jaká barva moči značí jaké onemocnění?

Barva moči i zápach leccos prozradí

„Zdravý člověk by měl za den vyloučit průměrně jeden až jeden a půl litru moči. Zdravý člověk, který přijímá doporučené množství tekutin denně (asi dva litry), by měl toaletu navštívit přibližně každé tři až čtyři hodiny. Časté nutkání na močení nebo vzácněji i ztráta nucení na močení, může být spojováno s chorobami dolních močových cest,“ říká urolog Marek Babjuk.

Nevšímejte si ale jen frekvence, s jakou chodíte na toaletu, sledujte zákal moči, atypický zápach, dále nucení na močení, pálení při něm apod. Velmi zásadní roli v rozpoznávání toho, co je a není v pořádku, je zvláště barva moči.

Krev v moči

„Přítomnost krve v moči (tzv. hematurie) obvykle nevyvolává žádné potíže nemocného (výjimkou může být snad jen ucpání močové trubice krevní sraženinou při masivním krvácení do močových cest). Nález krve v moči může být náhodným nálezem a někdy i prvním příznakem závažného onemocnění,“ uvádí Jaroslav Racek, profesor klinické biochemie.

Čerstvá krev se projeví růžovým až červeným zbarvením moči, při větším množství krve je moč zkalená. Starší krev, zejména při alkalické reakci moči, může vést až k hnědému zabarvení moči (jako kofola).

Krev v moči může signalizovat:

 • zánět ledvin (často bez potíží nemocného)
 • zánět močového měchýře (pacient mívá potíže, pálení při močení)
 • kameny v močových cestách, a to nejen při ledvinové kolice
 • nádor ledvin či močového měchýře (často první příznak)
 • úraz ledvin
 • předávkování léky na snížení srážlivosti krve (např. pacienti po trombóze, embolii, u některých srdečních chorob a po výměně srdeční chlopně)

Pokud máte podezření na přítomnost krve v moči, neváhejte a navštivte svého lékaře, který provede laboratorní vyšetření moči a močového sedimentu a některá další vyšetření, například sonografii ledvin.

Nejčastější příznaky rakoviny močového měchýře

Růžové až hnědavé zbarvení moči

Toto netypické zabarvení může způsobit i přítomnost volného krevního barviva hemoglobinu (při rozpadu červených krvinek v krevním oběhu, při tom má však pacient závažné potíže).

„Konečně stejně vypadá moč i při přítomnosti myoglobinu – to je svalová bílkovina, která se může ze svalů uvolnit po nadměrné svalové zátěži, zejména u méně trénovaných jedinců (posilovny!). Tady musím uvést, že políčko pro průkaz na diagnostickém proužku neodliší celé červené krvinky a volný hemoglobin – a dokonce ani myoglobin – vždy se zabarví dozelena. Nejednou se stalo, že ti, co příliš trápili své tělo v posilovně, byli odesláni s podezřením na hematurii na urologickou ambulanci – příčinou však byla přítomnost svalového barviva myoglobinu,“ říká Jaroslav Racek.

Různé barvy, různá onemocnění

 • barva moči je ovlivněná příjmem tekutin, ale i některými složkami potravy (známá je např. červená řepa, vitamín B2 = žlutá barva)
 • žlutá až hnědá barva – žlučové barvivo bilirubin při onemocnění jater a žlučových cest
 • růžová až červená – krev
 • u některých vzácných dědičných chorob může moč tmavnout při stání na vzduchu – porfyrie aj.
 • časté močení může být prvním příznakem diabetu, zejména u tzv. diabetu 1. typu, který postihuje především mladé jedince

Hnědá barva moči

Hnědé zbarvení moči může způsobit i přítomnost žlučového barviva bilirubinu při onemocnění jater a žlučových cest. Nemocný mívá potíže ukazující na onemocnění těchto orgánů, po protřepání vzniká žlutá pěna – je-li hnědé zbarvení způsobeno krví, je pěna bílá.

Někdy je přítomnost krve malá a nevede ke změně barvy moči. Dá se však prokázat chemicky (a červené krvinky mikroskopicky – proto se hovoří o mikroskopické hematurii) – proto má chemické vyšetření moči takový význam.

Prof. MUDr. Jaroslav Racek, DrSc.

Lékař Ústavu klinické biochemie a hematologie LF UK a FN Plzeň. Člen a předseda výboru České společnosti klinické biochemie, člen vědecké rady Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a místopředseda akreditační komise MZ pro obor klinická biochemie. Je předsedou Národní koordinační komise Labtest On Line. Věnuje se i publikační činnosti.


Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.

Přednosta Urologické kliniky FN Motol a 2. LF UK, předseda České urologické společnosti ČLS JEP. Je specialistou oboru urologie se zaměřením na léčbu nádorových onemocnění. Kromě urologické praxe se zabývá také vědeckou činností. V oblasti urologie opakovaně získal cenu IPVZ za nejlepší vědeckou práci a několik dalších významných ocenění.

Zdroj: TZ projektu Když na barvě záleží

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).