Hlavní navigace

Zánět močáku není z nachlazení: 5 pravidel proti infekci močových cest

26. 9. 2016

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Problémy s močovými cestami trápí některé ženy opakovaně a pravidelně, jiným se vyhýbají. Proč má někdo tu smůlu a co může udělat, aby se mu „zánět močáku“ do budoucna vyhnul?

 „Nesedej na tu studenou zem, nastydneš a budeš mít problémy s močovými cestami.“ Kdo z nás podobná slova neslyšel? Podle Marka Kroluppera, primáře Urologického oddělení Nemocnice Na Bulovce, je to rozšířený omyl.

Hlavní příčinou infekce močových cest není prochladnutí. Jedná se o problém bakteriálního původu. Až devadesát procent infekcí způsobuje bakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje v naší střevní mikroflóře. Dostane-li se však do oblasti močových cest, nastává problém a tělo se potýká s infekcí.

Problémy s močovými cestami jsou po fyzické i psychické stránce velmi zatěžující. Často se začnou ozývat pouze v podobě drobných bolestí v podbřišku s následným pálením a bolestí při močení. Zásadní však je na tyto problémy ihned reagovat, a to zvýšeným pitným režimem s pomocí podpůrných přípravků, které tělu v boji s problémy močových cest pomáhají, a v případě nutnosti vyhledat lékaře,“ vysvětluje lékař.

Bakterie Escherichia coli je přitom nedílnou součástí naší střevní mikroflóry a je pro fungování našeho organismu velmi prospěšná. Potíže nastávají v momentě, kdy se dostane z konečníku do oblasti našich močových cest. „Močová trubice u žen je kratší než u mužů a vzdálenost mezi ní a konečníkem je daleko menší. I z tohoto důvodu ženy trpí podobnými infekcemi častěji než muži. Bakterie to totiž do močové trubice nemají daleko,“ vysvětluje Marek Krolupper.

5 pravidel, s nimiž předejdete infekci močových cest

1. Správná hygiena na WC

Problémy močových cest trápí častěji ženy. Důvodem je to, že ženy mají kratší močovou trubici než muži a její vyústění je blíže konečníku. Bakterie se tak snáze dostanou do močového měchýře, kde se pak dále množí a způsobují problémy. K přenosu zmiňovaných bakterií může dojít třeba nesprávnou hygienou po použití toalety. Proto se ženy mají vždy otírat směrem ven.

2. Při sexu může docházet k přenosu bakterií – osprchujte se

Je pár zvyklostí, jejichž dodržování se ženám vyplatí. Ihned po sexu si dojděte na toaletu a dopřejte si rychlou sprchu. Proč? Během sexu může dojít k přenesení bakterií na sliznice močových cest, kde potom způsobí problémy. Od toho nás neochrání ani prezervativ.

3. Hygiena ano, ale nepřehánět

Hygiena je určitě základ, ale nic by se nemělo přehánět. Nadměrná hygiena intimních partií totiž může podráždit sliznici a poničit ochranný faktor dolních močových cest, což nahrává opakovaným návratům infekce. Takže péče určitě ano, ale přiměřeně a s pomocí hygienických gelů přímo určených intimním partiím.

4. Reagujte už na první signály potíží

Ozvaly se první nepříjemné pocity, nutkání na močení, delší čas strávený na toaletě? Nečekejte na další signál a ihned zakročte. Vaše močové cesty se potýkají s problémem, dopřejte jim proto podporu. Lékař či farmaceut vám doporučí prostředek vhodný při akutních potížích, který vaše močové cesty šetrně podpoří.

5. Bakterie jdou spláchnout

Naše tělo tekutiny pro správné fungování jednoznačně potřebuje. Když nás ale sužují problémy močových cest, je pitný režim naprostou nezbytností. Tekutiny nám pomohou bakterie z těla doslova spláchnout. Proud moči s sebou totiž vylučuje i bakterie, které ulpěly v močových cestách, kde mohou způsobovat problémy.

Odborná spolupráce:

MUDr. Marek Krolupper

Primář Urologického oddělení Nemocnice Na Bulovce

Přední český odborník v oboru urologie se specializací v oboru urologie I. a II. stupně. Zkušenosti získal také během zahraničních stáží. Přednáší na odborných vědeckých konferencích, aktivně se účastní zahraničních kongresů pořádaných Evropskou urologickou asociací (EAU).

Zdroj: TZ www.urinal.cz

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).