Hlavní navigace

Nikdy nepodceňujte krev v moči, může znamenat vážnou nemoc

8. 3. 2017

Sdílet

Zbarvení moči ovlivňují například léky a potraviny, takže není nutné se hned děsit. Příčinou krve v moči může být velká námaha, třeba po jízdě na kole, ale také nemoc, od močové infekce po rakovinu.

Pokud vám byla barva vaší moči dosud zcela lhostejná, je nejspíš ten správný čas uvědomit si, jak důležité je pravidelně kontrolovat svoji moč. Pro spoustu lidí je to běžná rutina, kterou však pokládají za samozřejmou. Jednoduše po každém vymočení alespoň letmo zkontrolují, zda má jejich moč obvyklou barvu. To by měl dělat každý. Pokud se totiž moč zbarví do červena nebo do hněda, může to být známkou toho, že moč obsahuje i krev. A krev v moči může znamenat celou řadu zdravotních potíží, od banálních až po závažná onemocnění, jako je rakovina.

Pokud zjistíte, že má vaše moč neobvyklou barvu, věnujte tomu pozornost a tento stav neignorujte. Co může krev v moči znamenat a jak postupovat dále v případě, že krev v moči objevíte, vysvětlují nefrolog Vladimír Teplan a urolog Jakub Řezáč. Oba se přitom shodují na tom, že změnu barvy moči není dobré podceňovat.

Krev v moči – co teď?

Lékaři se shodují na tom, že při nálezu krve v moči je vhodné co nejdříve navštívit svého praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu. „Praktik po zjištění okolností odesílá pacienta buď na urologii (v případě krvácení z ledviny či močových cest většího rozsahu), nebo k nefrologovi (když situace není urgentní), aby bylo dále zařízeno podrobné vyšetření, například sonografie ledvin, přesný močový sediment na červené krvinky a podobně,“ říká profesor Teplan.

Krev v moči uvidíte, pokud se jedná o hematurii (přítomnost krve v moči) makroskopickou. To znamená, že krev v moči je viditelná pouhým okem. „Krev v moči můžeme pozorovat jako většinou hnědý nebo načervenalý zákal, a to tehdy, je-li přítomno více než jeden mililitr krve na litr moči – tedy větší množství krve. Běžná, tzv. mikroskopická hematurie není pouhým okem viditelná. Ta je většinou zachycena jako náhodný nález při chemickém vyšetření moči a močového sedimentu,“ vysvětluje nefrolog.

Barvu moči ovlivní potraviny i léky

Příčin, pro které můžeme objevit v moči krev, je celá řada. V žádném případě to není důvod k okamžité panice. Zbarvení moči ovlivňují třeba i léky a potraviny, takže není nutné se ihned děsit. Důležité je zamyslet se nejdříve nad tím, zda jsme nejedli něco, co mohlo moč přechodně zbarvit. Například červená řepa způsobí okamžité zbarvení moče do červena.


Autor: Pixabay.com / Pexels, podle licence: Public domain

„Pokud jde o léky, zbarvení moči mohou mít na svědomí jak některá projímadla, tak antibiotika,“ uvádí Jakub Řezáč. Vladimír Teplan doplňuje, že „se jedná o léky, které obsahují sulfonamidy či rifampicin. Vedle toho se může hematurie objevit i při užívání léků ovlivňujících krevní srážlivost.“

Pokud můžeme vyloučit potraviny a léky, které mohly mít změnu barvy na svědomí, je na místě nechat si provést rozbor moči. „Z rozboru moči jsme schopni odhalit infekci močových cest. Po jejím vyloučení je vhodné doplnit endoskopické vyšetření – tzv. cystoskopii, při které je prohlédnut močový měchýř a močová trubice. U mužů dnes již využíváme tenký ohebný přístroj, díky kterému je vyšetření výrazně šetrnější. V případě neobjasnění zdroje krvácení pokračujeme zobrazovacím vyšetřením, například počítačovou tomografií, kde přehledně zobrazíme i horní močové cesty – ledviny a močovody,“ uvádí urolog.

Pokud se nepodaří příčinu odhalit na urologii, je pacient odeslán k nefrologovi (specialista na nemoci a léčbu ledvin), kde jsou provedena další vyšetření. „Počet, eventuálně tvar červených krvinek musíme vyšetřit ve sběru moči za přesné časové údobí (např. za tři hodiny dle Hamburgera či za deset hodin dle Addise). Při posouzení tvaru červených krvinek můžeme posoudit i to, zda pocházejí z močových cest, či z ledvin,“ říká nefrolog Vladimír Teplan a dodává: „K diagnóze vedle močového nálezu potřebujeme sonografii ledvin a močových cest, případně další neinvazivní vyšetření (CT, MR či vylučovací urografii s kontrastní látkou či vyšetření izotopové). Při podezření na onemocnění ledvin se provádí i ledvinová biopsie. Příčinou krve v moči může být i konkrement v ledvinách či močových cestách a cysty ledvin.“

Nejčastější příčinou jsou močové infekce, úrazy a močové kameny

„Nejčastější příčinou hematurie bývají již zmíněné močové infekce, další jsou traumata močových cest a močové kameny. Nejzávažnější diagnózou jsou pak nádorová onemocnění – tumory močového měchýře, ledvin, močových cest či prostaty,“ uvádí Jakub Řezáč.

Hematurie ale může být způsobena i intenzivní fyzickou zátěží. „Přechodná mikroskopická hematurie se může vyskytovat i po velké námaze, např. u železných mužů, po maratonském běhu, ale u zdravých jedinců v klidu vymizí,“ říká Vladimír Teplan a Jakub Řezáč doplňuje: „I při jízdě na kole může dojít k traumatu prostaty a močové trubice, které se projeví hematurií. Onemocnění, jako například ledvinové kameny, se mohou poprvé projevit až po zátěži. Při úrazu pak krev v moči bývá především u poranění beder nebo podbřišku.“

TIP: Mají muži čůrat vsedě? O prkénko přece nejde

Příčiny se mohou dále odvíjet také od toho, zda se jedná o ženu, či o muže. To má samozřejmě svá specifika. „Rozdíl je v tom, že u žen může krev v moči pocházet také z genitálu, proto se při nálezu hematurie u žen vždy doplňuje gynekologické vyšetření,“ uvádí Vladimír Teplan.

„U mužů se pod močovým měchýřem navíc nachází prostata, u které může ke krvácení dojít při zánětu, hyperplazii (zvětšené prostatě) a nádorovém onemocnění. U obou pohlaví se může vyskytnout nádor močového měchýře, který obvykle nebolí a projeví se často pouze hematurií,“ doplňuje Jakub Řezáč.

Hematurie může být i vedlejším projevem jiné nemoci

Existuje ale také celá řada nemocí, které mohou stát za tím, že se v moči objeví krev. „Hematurie může být přítomna u celé řady onemocnění. U diabetiků jsou při přítomnosti glukózy v moči častější močové infekce, jedním z příznaků vysokého krevního tlaku je mikroskopická hematurie, stejně tak se vyskytuje např. u hematologických onemocnění jako leukémie či srpkovitá anemie, u poruch srážení krve, včetně těch uměle vyvolaných antikoagulačními a antiagregačními léky,“ vysvětluje urolog.

K tomu Vladimír Teplan dodává: „Hematurie se může objevit při komplikujících onemocněních, jako jsou cysty ledvin, urolitiáza (ledvinové kameny). Velmi důležitá je také přítomnost bílkoviny v moči. Pokud je přítomna, je vždy třeba pomýšlet na onemocnění ledvin.“

„Nález krve v moči je nálezem závažným a neměl by se v žádném případě podcenit. Množství krve v moči může kolísat, či dokonce přechodně vymizet. Bohužel nebolestivá hematurie, a to i kolísavá, může být průvodním jevem nádorů ledvin a močových cest,“ dodává nefrolog.

„Moderní medicína disponuje řadou léčebných možností, kterými lze hematurii i choroby, které ji způsobují, potlačit. V prvé řadě je třeba nebát se vyhledat odbornou pomoc a naslouchat radám lékaře,“ uzavírá téma Jakub Řezáč.

Odborná spolupráce:

Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.

Nefrolog, subkatedra nefrologie IPVZ a Interní klinika a katedra LF OU.

Autor monografie Nefrologické minimum pro klinickou praxi, ze které byly čerpány odpovědi, právě vychází v nakladatelství Mladá fronta Aesculap.

MUDr. Řezáč Jakub

Urolog, pracuje na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol v Praze.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Homeoterapeutka (www.homeo-brno.cz) se zájmem o alternativní i klasickou medicínu a zdravý životní styl, problematice se věnuje i coby autorka článků do online médií na témata fitness, wellness, rehabilitace, hubnutí či zdravý životní styl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).