Hlavní navigace

V reálném světě by doktor House dávno seděl za mřížemi

V jedné z epizod zmínil hlavní hrdina populárního amerického seriálu Doktor House jen jedinou větou, že vědci z Dukeovy univerzity zkoušejí nový postup léčení drogové závislosti. Informuje o tom server Aktuálně.cz „Na Dukeově univerzitě mi pak řekli, že po odvysílání u nich neustále zvonil telefon. Diváci chtěli vědět podrobnosti a poptat se, jestli by postup mohli využít i oni sami. Když o témžě výzkumu připravila velká televizní stanice několikaminutový zpravodajský pořad, byl prý ohlas…

17. 4. 2009 11:53
Doba čtení: 1 minuta

Školy se bojí, že zůstanou bez žáků. Ruší přijímačky

Doposud zažívaly nervozitu před přijímačkami jen děti. Letos se nejistota poprvé přesunula i jinam – na učitele a ředitele středních škol. Informuje o tom server Aktuálně.cz Nikdo z nich totiž nemůže s jistotou říct, zda na podzim znovu se svým výkladem předstoupí před studenty. Na vině je čerstvá změna přijímaček – děti si od letoška mohou podat v prvním kole hned tři přihlášky. Loni to byla jen jedna. Nic jim navíc nebrání kdykoliv změnit názor a na školu, která je přijala, nenastoupit.

17. 4. 2009 10:41
Doba čtení: 1 minuta

Lidé šetří na jídle a knihách, ukazují první data krize

Hospodářská krize přiměla Čechy, aby začali méně utrácet, rozhodně to však neznamená, že by se už začali propadat do chudoby.  Informuje o tom server Aktuálně.cz Útraty se průběžně zvyšují od přelomu tisíciletí, přitom ani po příchodu krize neutratili zákazníci v žádném typu obchodů méně peněz než před třemi lety. Po započítání inflace vychází, že nakupovali ve všech ohledech více zboží než v roce 2004.

17. 4. 2009 9:39
Doba čtení: 1 minuta

Fitcentrum Delroy´s Gym, pojďte se poprat

Fitcentra jsou různá: malá, velká, některá jsou pouze pro ženy, někde se zaměřují na spalování tuků, jinde na nárůst svalů. V Delroy´s Gym se specializují na bojové sporty. Nabídku mají tak rozsáhlou, že si může vybrat opravdu každý - silný muž i křehká žena.

17. 4. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty

O vyhánění negativní energie

O vyhánění zlých duchů jsem už něco slyšela, ale s vyháněním negativní energie jsem se donedávna ještě nesetkala. Jak takové vyhánění probíhá, kdo ho provádí a co přitom člověk cítí, vám přiblížím v tomto článku. Podařilo se mi ho podstoupit a byl to opravdu zajímavý zážitek,

Doba čtení: 5 minut

Babybox konečně v každém kraji

V Klatovské nemocnici začal fungovat babybox. Je umístěný na gynekologicko-porodnickém oddělení zdejší nemocnice. Plzeňský kraj byl posledním v republice, kde schránka pro nechtěné děti zatím nebyla. Prosadit ji ovšem nebylo jednoduché. Hejtmanka kraje Milada Emmerová (ČSSD) byla proti. V České republice je v současné době 23 babyboxů, které slouží jako prevence před odkládáním miminek například do popelnice nebo někde na lavičku, kde mají poměrně malou šanci na přežití, což byl dříve poměrně…

16. 4. 2009 16:17
Doba čtení: 1 minuta

Sportovní veselí na Orlicko-Třebovsku

Pro cyklisty, bruslaře a všechny příznivce Regionu Orlicko–Třebovsko je na pátek 17. dubna připraven bohatý kulturní i sportovní program. Důvodem je zahájení sezony na místních cyklo a in-line stezkách. Akce začne v 15.30 hodin v areálu u zimního stadionu v Ústí nad Orlicí vypuštěním balonků se stuhou s nápisem „zahájení sezony“, a to za přítomnosti náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka a krajského radního Petra Šilara.

16. 4. 2009 13:15
Doba čtení: 1 minuta

Krize dopadla i na čokoládovny

Čokoláda s vysokým obsahem kakaa má dle některých výzkumů i pozitivní vliv na zdraví. Například podle amerických vědců snižuje riziko rakoviny kůže a oddaluje stárnutí. Rovněž prý pečuje o optimální hranici antioxidantů v krevní plazmě, a tím podporuje zdárnou funkci oběhového aparátu. Důvodů, proč jíst hořkou čokoládu, by se jistě našlo více. Jenže v době krize sáhnou lidé raději po levnějším pamlsku, tedy i méně kvalitní čokoládě, která už nemá tolik pozitivních účinků.

16. 4. 2009 11:36
Doba čtení: 1 minuta

„Cyklisto, vjeď mezi auta“ mohla by říkat cedule

Mezinárodní výstava lodí a vodních sportů nazvaná Lodě na vodě, která v těchto dnech probíhá na Vltavě na Rašínově a na Hořejším nábřeží v Praze, netěší cyklisty. Důvodem je nečekaný zátaras u železničního mostu na pravém břehu řeky. Tvoří jej plot na nejfrekventovanější cyklistické trase ve městě. Překvapeným cyklistům, kteří se o uzavírce dozvědí až když k ní dojedou, tak nezbývá, než kličkovat po zacpané silnici mezi auty.

16. 4. 2009 10:23
Doba čtení: 1 minuta

Charakter a kvalitu, slibuje nový chotěbořský pivovar

Pivo již není to, co bývalo, řekli si nejspíš v Chotěboři na Havlíčkobrodsku a po čtyřiceti letech zde v květnu vyroste nový takzvaný průmyslový pivovar, který bude vařit tradiční pivo, které má říz, je hořké a plné. Na trhu se totiž vyskytuje často nepoctivé rychle zrající takzvané europivo, které má s tím tradičním českým pramálo společného. Pokud se vám už teď sbíhají sliny na jazyku, na první kousky si musíte počkat až do června. V první fázi budou v Chotěboři vyrábět zhruba deset tisíc…

16. 4. 2009 9:09
Doba čtení: 1 minuta

Vyjeďte si s dětmi do Františkových Lázní

Když jsem připravovala pro Vitalii databázi lázní, dostala jsem chuť si do některých z nich zajet. Nabídka víkendových pobytů, prodloužených víkendů nebo týdnů byla bohatá. Týkala se jak žen a mužů, tak nejrůznějších profesí a firem, ale já jsem chtěla otestovat lázně s dětmi.

16. 4. 2009 0:00
Doba čtení: 8 minut

Nač je dobré sbírat podběl?

Můžeme ho znát i pod názvem lopušice, podkova nebo babuška a právě začala sezóna jeho sběru. Víte ale, co vlastně sbíráte? Poradíme vám, jak bylinku správně sušit, uchovávat a upravovat.

16. 4. 2009 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Kampaň na prevenci mozkových příhod je zaměřena na mladé lidi

Letošní kampaň věnovaná prevenci cévních mozkových příhod je zaměřena na mladé lidi. Nemoc, která je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku a hlavní příčinou trvalé invalidity u dospělých, totiž postihuje také mladé lidi. „Každý rok zasáhne v Česku zhruba 35.000 lidí, nejčastěji starší 65 let. Nicméně u lidi v produktivním věku je výskyt nemoci až třikrát vyšší než v zemích západní a severní Evropy,“ říká primář neurologického oddělení Nemocnice Na Homolce Miroslav Kalina.

Doba čtení: 1 minuta

Znaménka si budou moci lidé na Václavském náměstí nechat vyšetřit zdarma už potřetí

Každoročně probíhá po celé České republice evropský den melanomu, kdy si mohou nechat lidé bezplatně vyšetřit mateřská znaménka. V Praze na Václavském náměstí rozloží dermatologové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady stan ve dnech 27. a 28. dubna. „Všem návštěvníkům stanu lékaři zdarma prohlédnou jejich mateřská znaménka. Zvláštní důraz přitom budou klást na výskyt kožních nádorů,“ říká mluvčí nemocnice Královské Vinohrady Jana Jelínková s tím, že s podobnými akcemi se lze v tomto období…

15. 4. 2009 10:21
Doba čtení: 1 minuta

Tabule budou Pražany informovat, jak se bezpečně koupat

„Hlavní město umístí v okolí vodních ploch ještě před letními prázdninami 30 informačních tabulí, které budou Pražany upozorňovat na rizika, se kterými se mohou při rekreaci u vody setkat,“ říká náměstek primátora Rudolf Blažek. Tabule jsou součástí pilotního projektu, jehož cílem je zvýšit bezpečnost lidí při koupání. Město dá na tento projekt půl milionu korun.

15. 4. 2009 9:31
Doba čtení: 1 minuta

V Čimicích vznikne multifunkční sportoviště

Na štěrkopískové ploše v Ouholické ulici v Čimicích vznikne v příštích měsících multifunkční herní plocha. „Výstavba sportoviště o rozměrech 20krát 30 metrů bude stát městskou část Praha 8 téměř 2,5 milionu korun,“ říká mluvčí městské části Petr Bambas. Hřiště bude sloužit nejen fotbalistům, ale také florbalistům nebo basketbalistům. „Volnou plochu mezi panelovými domy využívají místní děti ke sportování, rozhodli jsme se proto dopřát jim opravdu moderní a bezpečné hřiště. Položen na něm bude…

15. 4. 2009 8:55
Doba čtení: 1 minuta

Infekce získaná v nemocnicích ročně zabije 37 tisíc Evropanů

„V evropských nemocnicích ročně zemře na následky infekcí spojených se zdravotní péčí 37 tisíc pacientů,“ říká mikrobiolog Vlastimil Jindrák z Nemocnice Na Homolce při příležitosti zahájení evropské konference na téma Antimikrobiální rezistence, která dnes začíná v Praze. Každý dvacátý pacient léčený v nemocnici se zde nakazí nějakou infekcí.„Stejný počet lidí jako na infekce získané v nemocnicích umírá ročně v Evropě při automobilových nehodách. Péče o tyto nemocné Evropu stojí o téměř 4,5…

15. 4. 2009 8:06
Doba čtení: 1 minuta

Proč jsou biopotraviny drahé?

Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat zbytečně drahé jídlo. Bio je jen marketingový trik prodejců a já nemám důvod podporovat jejich zisky. To si možná říkáte, když míjíte regály s biopotravinami v obchodech. Ukážeme vám, proč jsou biopotraviny drahé a jestli se vyplatí je kupovat.

Doba čtení: 3 minuty

Pijeme opravdu na zdraví?

Když o sebe ťukáme sklenkami s alkoholickými nápoji, prohlašujeme, že pijeme „na zdraví“. A ona to může být tak trochu pravda. Velké studie prokázaly, že mírné pití alkoholu opravdu zdraví prospívá.

15. 4. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Odborníci: Většina drogově závislých žen má traumata z minulosti

„Většina drogově závislých žen má podle odborníků za sebou psychická traumata v podobě násilí, sexuálního zneužívání či znásilnění. Podle zahraniční studie podobná traumata zažilo 30 až 40 procent závislých mužů a 80 až 90 procent drogově závislých žen,“ říká národní protidrogový koordinátor Kamil Kalina. Podle odborníků se tato čísla nijak nevymykají českým zkušenostem.

14. 4. 2009 13:45
Doba čtení: 1 minuta

Nigérie nabízí sňatky lidem trpícím nemocí AIDS

Úřady v nigerijském státě Bauchi, ležícím na muslimském severu země, nedávno začaly podporovat sňatky mezi lidmi žijícími s virem HIV. Nabízejí jim poradenské služby a finanční příspěvky na jejich svatební den. Cíl této iniciativy? Zastavit šíření viru HIV mezi zdravou populací. „Žijeme v polygamní společnosti, kde je rozvod běžnou věcí a kondom se používá jen zřídka,“ říká Yakubu Usman Abubakar ze společnosti Bauchi Action Committee on AIDS, která vládní program řídí. „Jestliže zastavíme…

14. 4. 2009 10:30
Doba čtení: 2 minuty

ČSSD slibuje vyšší porodné, důchody i nemocenskou

Zvýšení porodného na první dítě z dnešních 13.000 až na zhruba 20.000 korun, vyšší přídavky na první dítě, větší důchody a podpory v nezaměstnanosti či zrušení neplacené třídenní nemocenské chce podle dnešních Hospodářských novin (HN) slibovat ČSSD v kampani před podzimními předčasnými parlamentními volbami. HN píší, že tyto záměry vyplývají z programu ČSSD v sociální oblasti, který má deník k dispozici. Sociálnědemokratické plány podle listu kritizuje ODS, která varuje, že splnění všech záměrů…

14. 4. 2009 8:30
Doba čtení: 2 minuty

Polský politik bojuje proti homosexuálnímu slonovi

Homofobie polských katolíků se teď stala terčem mezinárodního posměchu. Jeden z politiků našeho severního souseda totiž začal bojovat proti slonovi žijícímu v zoologické zahradě, jemuž se líbí sloní kluci víc než holky. Jenže Michal Grzes se štítem katolické morálky chce takové „zvrhlé“ zvíře zakázat, protože by mohlo kazit děti. Polsku tím teď ale akorát dělá ostudu a katolicismu dobrou reklamu nedělá už vůbec.

14. 4. 2009 8:10
Doba čtení: 1 minuta

Zaskákejte si na trampolíně!

Myslíte si, že skákání na malé, neboli domácí trampolíně je jen nudné hopsání nahoru dolů? Omyl, je to i běh, rychlá chůze nebo tanec. Ve skutečnosti se jedná o velice zábavnou formu aerobního cvičení, která si získává čím dál více příznivců, a ti potom pravidelně docházejí na hodiny jumpingu. Čím je skákání malé trampolíně tak zajímavé?

Doba čtení: 5 minut

Zánět močových cest – nejlepší je prevence

Prakticky každá žena zná ten nepříjemný pocit při močení. Pálení, řezání, bolesti, zvýšená teplota i celková únava doprovází záněty močových cest. Přitom existuje jednoduchá a účinná prevence. Stačí obohatit jídelníček o brusinky.

14. 4. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Mají Velikonoce smysl? Pro rodinu určitě.

Nikoliv Vánoce, ale Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Není divu, že v převážně ateistické zemi, jakou Česká republika bez pochyby je, se dodržují zejména nenáboženské tradice. Jaký tedy mají Velikonoce v dnešní době smysl?

Doba čtení: 3 minuty

Z Kutné Hory Vrchlického cestou

Středověké město Kutná Hora láká řadu návštěvníků. Rovněž v minulosti byl o město a jeho okolí zájem z řad hudebníků, lingvistů, literátů nebo historiků. Pokud však nemáte náladu na městský výlet, vydejte se s námi za brány Kutné Hory, pojďte prozkoumat místa, která okouzlila básníka Jaroslava Vrchlického, určitě mu pak dáte za pravdu, údolí kolem řeky Vrchlice je prostě poezie.

11. 4. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Informační recepce v pardubické nemocnici

Většina moderních nemocnic České republiky disponuje informační recepcí pro klienty, kteří tam přicházejí buď s vlastním problémem, nebo se svými blízkými. Recepční by jim měla umět poradit, dodávat důvěru a zbavovat je případného strachu. Přesně takové ambice má nově zřízená informační recepce v Pardubické krajské nemocnici, kterou tento čtvrtek otevřel ředitel nemocnice Josef Šimurda společně s hejtmanem Pardubického kraje Radko Martínkem a radní Markétou Tauberovou. Po slavnostním zahájení…

10. 4. 2009 15:11
Doba čtení: do minuty

Zdravý jídelníček podražil

S příchodem teplých slunečních dnů mnozí nahrazují teplá tučná jídla studenými zeleninovými saláty. Většina restaurací je proto pravidelně zařazuje do poledního menu. Špatnou zprávou pro toho, kdo chce jíst zdravě, je však informace, kterou přinesl Český statistický úřad (ČSÚ): Za poslední dva týdny v České republice zdražili obchodníci ovoce a zeleninu, ceny u masa spíše mírně klesaly.

10. 4. 2009 13:27
Doba čtení: do minuty

Česká obchodní inspekce opět zasahuje

Česká obchodní inspekce (ČOI) tentokrát upozornila na Plovací kruh INTEX, který je potištěný barevnými zvířátky. Výrobek obsahuje 30m/m% DEPH, u nafukovacího ventilu 32m/m% DINP, přičemž maximální dovolená hodnota je 0,1m/m%. Jedná se prokazatelně o reprotoxické látky, tedy takové, které poškozují reprodukční schopnosti u člověka. Plovací kruh je navíc předmět, který většinou nafukujeme ústy.

10. 4. 2009 11:59
Doba čtení: 1 minuta

Parním vlakem na Křivoklát

Hrad Křivoklát můžete o Velikonocích navštívit netradičním způsobem – parním vlakem s rychlíkovou lokomotivou 498.022 „Albatros“. Jízdy vlaku Křivoklát ex. se uskuteční ve všech třech dnech – v sobotu 11. 4., v neděli 12. 4. 2009 a v pondělí 13. 4. 2009, říká dozorčí provozu ŽST Praha Vršovice Petr Pavlík.

10. 4. 2009 10:18
Doba čtení: 1 minuta