Hlavní navigace

Sněhu je v Liberci nad očekávání víc než dost

Organizátoři mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 poslední měsíce zasněžovali terén co to šlo. Dokonce čelili kritice, že použili k zasněžování dodatkově i pitnou vodu. Výsledkem je: 150 000 metrů krychlových technického sněhu na veliké hromadě. V minulých dvou dnech ovšem město překvapila sněhová nadílka přímo z nebe, což nyní paradoxně působí problémy – s úpravou areálu. Speciální úklidové čety přebytečný sníh odklízejí a v okolí areálu jsou vidět nákladní vozy, které jej…

17. 2. 2009 11:05
Doba čtení: do minuty

Závist působí stejně jako fyzická bolest

Některé emoce přijímá náš mozek jako fyzické pocity bolesti nebo radosti. Například závist, cit, za který se stydíme a který se proto neprojevuje navenek a hromadí se uvnitř, je ve skutečnosti pravým utrpením: náš mozek tuto sžíravou emoci zpracovává stejně tak, jako kdyby naše tělo pociťovalo nějakou fyzickou bolest. Prokázal to s pomocí magnetické rezonance Hidehiko Takahaši ze Státního ústavu radiologie v japonském městě Čiba. O jeho studii informoval vědecký časopis Science.

17. 2. 2009 11:01
Doba čtení: 1 minuta

Bio Cafes - víc než jen káva

Restaurace nabízející bio produkty u nás rostou jako houby po dešti. Že by snad lidé začínali více dbát na své zdraví, nebo už jsou přejedeni rychlým občerstvením? S touto myšlenkou jsem se vydala do Bio Cafes na pražském Klárově, abych zjistila, co vlastně „frčí“.

17. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak správně pečovat o hrany a skluznice lyží?

Pořídit si lyžařské vybavení není úplně levnou záležitostí, a to navíc opomíjím stylové oblečení, drahé funkční prádlo nebo moderní a crazy vypadající čepici se šálou. Běžný lyžař si nové lyže a lyžáky po každé sezoně kupovat nechce a hlavně ani nemusí, zvláště pokud dbá o jejich údržbu.

Doba čtení: 5 minut

Ve Valašském Meziříčí se rozhodli snoubenci uzavřít sňatek v pátek třináctého

I přes pověry o smolném pátku třináctého se rozhodli uzavřít manželství právě v pátek snoubenci Roman Koudela a Klára Čechová ve Valašském Meziříčí. „V pátek třináctého jsme se poznali, a přineslo nám to štěstí,“ objasnil nezvyklou volbu ženich, který si svou nevěstu přivezl v miniautomobilu pro dvě osoby. Termín si na radnici zamluvili dlouho dopředu.

Doba čtení: do minuty

Larvy mouchy bzučivky zelené používá stále více českých nemocnic

Larvy mouchy bzučivky zelené se používá k léčbě špatně se hojících ran. Nestandartní léčbu začaly od ledna hradit i zdravotní pojišťovny, napsaly o tom Lidové noviny. Metoda, kterou požívali už staří Mayové a na kterou lidstvo pozapomnělo v čase rozkvětu antibiotik, se tak naplno vrací. Pojišťovny hradí použití larev při léčbě časté komplikace cukrovky – takzvané diabetické nohy.

16. 2. 2009 15:04
Doba čtení: 1 minuta

Asociace pro speciální potraviny varuje před nákupem potravinových doplňků z Číny a Indie

Česká asociace pro speciální potraviny varuje před nákupem potravinových doplňků dovážených z Číny a Indie, které se prodávají na tržnicích. Zákazník si v lepším případě koupí nefunkční preparát, v tom horším svému zdraví ublíží, uvedl pro agenturu Mediafax předseda asociace Bohumil Hlavatý. Asociace varuje i před nákupem neznámého preparátu přes internet. „V on-line obchodech sice lidé dostanou lepší cenu, ale s nákupem jim nikdo neporadí, a pokud nemají s doplňkem již zkušenosti, může se stát…

16. 2. 2009 14:53
Doba čtení: 1 minuta

Kouření má záporný vliv na kvalitu i počet spermií

Kouření škodí zdraví, způsobuje například rakovinu, leukémii nebo šedý zákal. A nejen to, kouření se negativně podepisuje i na kvalitě a počtu spermií, agentuře Mediafax to řekla lékařka Kateřina Langrová. „Kouření snižuje plodnost, má vliv na informace pohlavních buněk, poškozuje DNA. Problémy, které kouření způsobuje, se může spermiemi a oplodněním předávat na další generace,“ varovala ředitelka České koalice proti tabáku Langrová. U chlapců se podle ní může objevit například kryptorchismus,…

16. 2. 2009 13:23
Doba čtení: 1 minuta

Rakovinou onemocní příští rok tisíce nových pacientů

Onkologové počítají s tím, že příští rok onemocní na rakovinu tlustého střeva a konečníku téměř 7500 nových pacientů. Řekl to předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Celkem budou lékaři ošetřovat 43 tisíc pacientů s touto diagnózou. Rakovina tlustého střeva je v Česku nejčastější formou onkologického onemocnění. Neradostná čísla onkologové odhadují ze svých statistik a zpráv od lékařů.

16. 2. 2009 12:54
Doba čtení: do minuty

Onkologové tvrdí, že snížení počtu onkologických center péči nezhoršil

Péče o nemocné s rakovinou je v České republice na velmi dobré úrovni, řekl v pátek předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Jeho výrok padl skoro měsíc poté, co audit ministerstva zdravotnictví redukoval počet komplexních onkologických center z 18 na 13. „Jediný rozdíl mezi komplexním onkologickým centrem a onkologickým centrem je v tom, že to komplexní může aplikovat biologické léky. Není ale pravda, že by centra, která neobhájila status komplexního onkologického centra, pacienty…

16. 2. 2009 11:35
Doba čtení: 1 minuta

Čína zahájila kampaň na zbourání tabu v oblasti pohlavních nemocí

Čínské úřady zahájily celostátní kampaň, jejímž cílem je rozbourání tabu v oblasti sexu. Jak informuje agentura Reuters, cílem kampaně je přimět Číňany, aby vyhledali lékaře v případě, že onemocní pohlavně přenosnou chorobou a věnovali více pozornosti také prevenci pohlavních nemocí. Pouze sedm procent žen a osm procent mužů se obrátí na lékaře, pokud mají problém s otěhotněním nebo pohlavní nemocí. Více než třetina obyvatel Číny nikdy nevyhledá lékaře, protože o problémech souvisejících se…

16. 2. 2009 10:20
Doba čtení: 1 minuta

Obce Zlínska řeší otázku cyklostezek, o pomoc byl požádán i olomoucký arcibiskup

Starostové měst a obcí opět projednávali projekt nazvaný Budování páteřní cyklostezky Otrokovice – Vizovice. Předseda svazku obcí Region Zlínsko a zlínský zastupitel Ondřej Kapusta agentuře Mediafax řekl, že řada obcí se potýká s problémy. Například v obci Mysločovice je cyklotrasa plánována přes pozemky patřící římskokatolické církvi a dosud se nedaří vyřešit převod na obec. „V této věci jsem už kontaktoval olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera s prosbou o intervenci směřující k úspěšnému…

16. 2. 2009 9:12
Doba čtení: 1 minuta

Antidepresiva: snadná cesta ke štěstí?

Ze všech stran se mluví o nadužívání antibiotik, hypnotik, projímadel, prášků na spaní, analgetik a mnoha dalších léků. My se dnes podíváme blíže na léky, které lékaři předepisují stále častěji – antidepresiva. Souvisí jejich vyšší spotřeba opravdu s všeobecným nárůstem psychologických poruch ve společnosti?

Doba čtení: 4 minuty

Mé první cycling

Všichni už tam byli, všichni už to zažili. Alespoň takový jsem měla pocit, když jsem jedno pondělí zašla s mými kolegyněmi na oběd. Řešily se takové ty holčičí věci. Bylo léto, čas dovolených, a ony přímo básnily o spinningu a cyclingu a já jim jen tiše naslouchala.

Doba čtení: 5 minut

Aromaterapie: pouhá relaxace nebo léčebná metoda?

Aromaterapie je metoda alternativní medicíny, která používá rostlinné tzv. esenciální oleje, a jiné přírodní látky rostlinného původu na ovlivnění lidského zdraví a psychiky. Při aromaterapeutickém ošetření by se mělo harmonizovat tělo i duše a klientovi se dostane příjemných voňavých prožitků.

Doba čtení: 3 minuty

Běžkování po Praze? Letos to šlo ve Stromovce

Ještě před tím, než Prahu zasáhly lednové mrazy a zahalila mimořádná nadílka sněhu, navezli pořadatelé běžkařské soutěže E.ON Pražská lyže 2008 do pražské Stromovky umělý sníh, který jim zbyl ze sportovní akce na sousedním Výstavišti, aby si zde mohli ověřit své výkony i amatérští sportovci.

Doba čtení: 4 minuty

Jak neriskovat zdraví na pedikúře

Příjemná relaxace, kdy profesionál hýčká klientovi nohy, se snadno může proměnit v noční můru, při které hrozí nakažení nebezpečnými nemocemi. Jak si vybrat dobrou pedikúru a přitom neriskovat zdraví?

Doba čtení: 4 minuty

Hlavní město láká na sníh, Praha má svůj ski areál

„Praha má svůj první ski areál!“ hlásily noviny, servery i rádia a televize. Kdo ovšem čekal zasněžený kopec s vlekem, hrubě se napálil. O2 Žluté lázně nabízejí návštěvníkům již od poslední lednové soboty na tři tisíce kubíků technického sněhu, což na lyžovačku ale rozhodně nestačí.

12. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Nekojím. Jsem vážně zrůda?

Nekojím, nikdy jsem nekojila a ani nikdy kojit nebudu. Místo toho mám doma zásoby sušeného mléka a riskuji krmení z lahve i na veřejnosti. Přesto si nepřipadám jako krkavčí matka, byť bych se podle některých dobře míněných rad měla propadnout hanbou a nejlépe úplně zmizet z povrchu zemského.

Doba čtení: 5 minut

Anabolika neohrožují jen vrcholové sportovce

Osobně nehledám muže podle vzhledu a ani jsem to nikdy nedělala. Nicméně představa, že jsem drobná Louise Lainová a usínám na velkém bicepsu mého Supermana - muže ochranáře, není zas tak špatná. Můj muž ochranář by ovšem, kromě velkých svalů, měl mít i sílu bojovat.

Doba čtení: 5 minut

Sauna jako relax i kondiční sport

Než jsem začala psát článek o saunování, ani jsem netušila, že už i tento obor má své mistry světa. Kuriózní soutěž má svá jednoduchá, ale přísná pravidla. Soutěžící v plavkách musejí v sauně sedět zpříma na místech, která se losují, a nesmějí nikoho obtěžovat.

Doba čtení: 8 minut

Špatná výživa může za neplodnost

Jak jíme má mnohem větší vliv na naši plodnost, než si myslíme. Nejen, že nám špatná výživa může značně zkomplikovat šanci počít potomka, ale také jej zdárně donosit i porodit. Nadváha i podváha jsou zkrátka problém. Velký vliv má dokonce na samotnou plodnost a šanci mít vůbec děti.

Doba čtení: 3 minuty

Jak se bránit proti epidemii žloutenky typu A?

Hepatitidou typu A loni v Česku onemocnělo přes tisíc lidí, což je téměř šestkrát více než za celý loňský rok. Epidemie žloutenky vypukla zhruba na počátku letních prázdnin, původně v komunitě injekčních uživatelů drog a bezdomovců v Praze. Velmi rychle se rozšířila do okolí Prahy.

9. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Pravidla správného sáňkování

Žiji ve městě, kde sníh, pokud vůbec napadne, nezůstane dlouho bílý, ale rychle se promění v hnědočernou prosolenou břečku, a tu si každý den přinášíme domů na botách. Přesto jsou i ve městě místa, kde sníh nejen může, ale také je příležitostí k pohybu a tím přináší i spoustu radosti, a to nejen dětem.

9. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Mama Coffee: Káva jako od babičky

Každý člověk by měl mít svoji oblíbenou kavárnu. Přesně takovou, kde mu připraví tu pro něj nejlepší a nejvoňavější kávu, kde se na něj už po příchodu usmívají a kde se cítí jako doma. Našla jsem jednu kavárnu, která voní po čerstvé kávě a kde je velmi snadné zapomenout na ruch okolního města.

8. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Němci: Největší biožrouti Evropy

Biobyznys roste u našich západních sousedů rychlostí blesku. Aby také ne, když 85 % německých domácností kupuje alespoň jednou za čas biopotraviny. Jen pro srovnání, pouze 27 % Čechů nakupuje nepravidelně bio produkty, k pravidelným nákupů se nechá zlákat pouze 4,8 % spotřebitelů.

7. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut

Britská kuchyně: není tak nechutná?!

Rozvařená zelenina, dušené maso bez chuti, podivné kombinace přísad a žádná gastronomická invence, tak vypadá kulinářské „umění“ staré dobré Anglie. Snad právě proto má její kuchyně tak mizernou pověst. Proto jsem si vyrazila ochutnat Londýn vlastním jazykem.

Doba čtení: 3 minuty

Nová móda je bio a eko

Jíst zaručeně bio potraviny z čisté přírody zcela bez chemie, patlat se eko kosmetikou vonící po rozkvetlé louce jako by nestačilo. Přichází nový trend, a to je bio oblečení. Do jaké míry je to jen módní úlet a do jaké skutečně ekologická pomoc zeměkouli?

4. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak se vyvarovat nadužívání antibiotik?

Jednou večer mě začalo bolet v krku. V noci začala být bolest nesnesitelná. V krku mě za život bolelo nepočítaně, ale tohle byla jiná bolest. Vyzkoušela jsem všechny babské rady, od studených zábalů až po pastilky, kterými jsem několikanásobně překročila doporučenou denní dávku.

Doba čtení: 6 minut

Slib pražského magistrátu: Šedesát kilometrů cyklotras

Hlavní město je často kritizované za to, že příliš nepodporuje cyklisty. Zlé jazyky ukazují na Vídeň, Berlín, ale i jiné evropské metropole, kde to „jde“ a lidé tam na dlouhých kvalitních cyklistických stezkách šlapou do pedálů o sto šest. Nutno ovšem dodat, že v posledních letech cyklostezky a cyklotrasy přibyly opravdu i v Praze a na letošní rok plánuje magistrát města vybudovat dalších šedesát kilometrů nových tras, dvanáct kilometrů cyklostezek a šest kilometrů cyklopruhů. Jak svým slibům…

3. 2. 2009 12:13
Doba čtení: 1 minuta

Kde se bere chřipková epidemie?

Každý rok na podzim vytáhnou média stejné téma – očkování proti chřipce. A jak na to reagujeme? Přejdeme nabídku nebo upozornění bez povšimnutí. Další vlna informací o očkování přichází ve chvíli, kdy hygienici vyhlásí blížící chřipkovou epidemii a do třetice propuknutí epidemie.

Doba čtení: 5 minut