Hlavní navigace

Lidský mozek možná vědci nikdy nebudou moci poznat

„Lidský mozek se vyvíjí a je neustále složitější, proto ho zřejmě vědci nikdy nebudou s to poznat. Vývoj mozku je totiž zřejmě vždycky předběhne,“ říká ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd a předsedkyně České společnosti pro neurovědy profesorka Eva Syková při představování programu k Evropskému týdnu mozku, který se v Praze bude konat od 16. do 20. března.

11. 3. 2009 9:25
Doba čtení: 1 minuta

Rath plánuje poplatky za jídlo v nemocnicích

Zavedení poplatků za jídlo v nemocnicích, vyřazení levných léků z pojištění a sloučení tří největších zdravotních pojišťoven má v plánu stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) v případě, že ČSSD zvítězí ve volbách. V případě, že sociální demokracie příští rok převezme vládu, chce Rath zrušit všechny poplatky, které zavedl bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). V plánu má ale zavedení poplatku za stravu v nemocnicích a zvažuje také minimální poplatek za recept.

11. 3. 2009 8:40
Doba čtení: 1 minuta

Zvolte českou biopotravinu roku

Češi už pomalu odpouštějí mýtus, že bio rovná se jakési zrní anebo luxusní potraviny, které si běžný člověk nemůže dovolit. Důkazem toho je i soutěž Česká biopotravina roku, která se koná letos už posedmé. Navíc i sami spotřebitelé mohou vybírat své favority.

11. 3. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Poruba: Krytý bazén, kde je pořád plno

Největší ostravský krytý bazén naleznete v Ostravě - Porubě, což je nejlidnatější část města a v areálu bazénu je to znát. Člověk dokonce nabude dojmu, že jsou ostravští snad největšími vyznavači plavání a vodních radovánek v České republice. Dovádění ve vodě je baví, ať je léto nebo zima.

Doba čtení: 5 minut

Zdravotní sestra pochybila

Soud dnes rozhodl o tom, že má zdravotní sestra třebíčské nemocnice svůj podíl viny na výměně novorozeňat ve známé kauze, uvedla dnes ČTK. Zkušená zdravotnice Zdeňka Mládková, v nemocnici pracovala přes třicet let, dostala v říjnu 2007 výpověď a nyní chtěla své jméno očistit. Soud dal ovšem zapravdu nemocnici. Mládková v prosinci 2006 předložila matkám novorozeňat nesprávné děti a nezkontrolovala jejich identifikaci. Váhy novorozenců se přitom několik hodin po porodu lišily o více než půl…

10. 3. 2009 15:55
Doba čtení: 1 minuta

Evropská kvalita pro pacienty „Homolky“

Vedení pražské Nemocnice Na Homolce dnes novinářům představilo nový komplex operačních sálů pro pacienty s onemocněním mozku, míchy a páteře, vybavený moderními přístroji pro chirurgy a anesteziology včetně špičkových zobrazovacích systémů. Jedná se o největší investici nemocnice za poslední čtyři roky – rekonstrukce sálů stála 110 milionů korun a trvala půl roku. Nyní se sály řadí mezi deset nejlepších pracovišť v Evropě.

10. 3. 2009 14:32
Doba čtení: do minuty

Fanoušek Baníku řádil ve vlaku

Včera se konalo fotbalové utkání mezi Baníkem Ostrava a pražskou Slávií. Proto se čekaly již tradiční výtržnosti a organizátoři se na ně připravili. Přísná bezpečnostní opatření provázející zápas i obě cesty fanoušků se bezpochyby vyplatila. Vlak vyjel z ostravského nádraží krátce po desáté hodině a na přibližně 400 fanoušků Baníku Ostrava, pro které byly připojeny čtyři vagony za lokomotivou, dohlíželo čtyřicet policistů. Cestou do Prahy i zpět byli baníkovští hooligans agresivní, napadli a…

10. 3. 2009 13:00
Doba čtení: 1 minuta

Volný čas v ČR sportu nepatří (bohužel)

Agentura Mediaresearch, a.s. dnes vydala tiskovou zprávu, která se zabývá výsledky poslední vlny Výzkumu životního stylu LSS, který monitoruje mediální, postojové a spotřební chování populace ČR. Podle zmíněného výzkumu tráví u nás více lidí svůj volný čas četbou novin a časopisů a poslechem hudby. Sledování televizních pořadů však všechny aktivity v průzkumu porazilo. Poměrně vysoko se umístil i internet a počítačová zábava. Naopak poměrně vysoká část populace se vůbec nevěnuje aktivnímu…

10. 3. 2009 11:27
Doba čtení: 1 minuta

Případ první ženy s BSE u nás zřejmě neplatí

Lékaři v Bílině na Teplicku měli u šedesátileté pacientky podezření na lidskou formu Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, známé spíše jako nemoc šílených krav či pod zkratkou BSE. Vzhledem k tomu, že je v České Republice hovězí i telecí maso pečlivě kontrolováno, hygienici předpokládali, že k nákaze došlo někde v zahraničí.

10. 3. 2009 10:34
Doba čtení: 1 minuta

Ideálními turisty jsou senioři

Starší turisté ve věku od šedesáti let se výrazně podílejí na cestovním ruchu. V počtu přenocování za rok jsou evropští senioři dokonce o 15 % nad mladšími turisty. Nejenže se necítí staří, ale chtějí být i aktivní, za což může zejména lepšící se zdravotní péče. Vyhledávají především pobyty, které jim poskytují dostatek pohybu, například plavání a pěší i cykloturistiku. Hotely a jiná zařízení by se jim měla snažit vyjít vstříc a poskytovat jim komfort odpovídající jejich věku.  

10. 3. 2009 9:07
Doba čtení: 1 minuta

Jak ve zdraví přežít létání?

Snad každý z vás už letadlem letěl. Létáme na dovolenou, létáme za prací, létáme za nákupy nebo za přáteli. Jenže létání provází někdy pocity strachu, obav a značné nejistoty. Poradíme vám, jak se s nimi vyrovnat. Traumata spojená s přehnanými představami se dají poměrně lehce překonat.

Doba čtení: 7 minut

Biotop – kde nakoupíte bio pivo a bio čokoládu

Pokud hledáte české biopotraviny, tak jste na správné adrese. Biotop je rájem pro bio nadšence hledající i nezvyklé pochoutky jako bio kávu, nejrůznější bio čokolády nebo dokonce bio pivo. Sortiment tohoto obchodu tvoří z 95 % právě potraviny v bio kvalitě.

Doba čtení: 4 minuty

Vozíčkáři si z nemocnice nosí proleženiny

Handicapovaní lidé, kteří se pohybují na vozíčku, se setkávají s jedním z největších problémů v nemocnicích. Ačkoliv jsou zdravotnická zařízení vybavena širokými výtahy, vozíčkáři tam často marně hledají bezbariérové toalety, na pokojích chybí polohovací lůžka a pomůcky pro manipulaci s pacienty. Handicapovaní, kteří se z nemocnic vrací, tam sice vyřeší svůj zdravotní problém. Často si ale přivážejí proleženiny, řekl novinářům ředitel Ligy za práva vozíčkářů Zdeněk Škaroupka. Informovala o tom…

9. 3. 2009 15:53
Doba čtení: 1 minuta

Živíte-li manželku nebo manžela, zaplatíte méně na dani z příjmů

Daně mohou být nižší i o slevu na manželku či manžela. Snížit daň z příjmů za rok 2008 o 24 840 Kč ročně si může poplatník, který žije ve společné domácnosti s manželkou nebo manželem, který neměl v roce 2008 vlastní příjem vyšší než 38 040 Kč. Slevu lze navýšit na dvojnásobek v případě, že je manžel/ka držitelem průkazu ZTP/P, tj. držitelem mimořádných výhod III. stupně u osob se zvlášť těžkým postižením. Informuje o tom server Podnikatel.cz

9. 3. 2009 14:15
Doba čtení: 1 minuta

Drogy nejčastěji užívají mladí mezi 16 až 24 lety

Celá pětina mladých lidí ve věku od 16 do 24 let vyzkoušela drogu. Vyplývá to z výsledků nového průzkumu agentury Median, který má ČTK k dispozici. Mezi lidmi v tomto věku je také nejmenší počet těch, kteří si myslí, že užívat drogy je špatné. Agentura účastníky dotazování rozdělila do sedmi věkových kategorií, z nichž nejmladším bylo 12 až 15 let, nejstarším 65 až 79 let. Zkušenost s drogou přiznalo 21,5 procenta lidí ve věku 16 až 24 let, druhý nejvyšší počet byl u lidí mezi 35 a 44 lety, kde…

9. 3. 2009 13:45
Doba čtení: 1 minuta

HN: Filipiová chce zachránit zdravotnictví před krizí

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová má hotový plán, kterým chce zachránit české zdravotnictví před dopady krize. Kvůli poklesu ekonomiky mají pojišťovny už teď méně peněz a hrozí opakování situace z roku 2005, kdy se déle čekalo na operace a pacienti měli problém dostat se k dražším lékům. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

9. 3. 2009 12:52
Doba čtení: 1 minuta

Kafé Kakao: K nakousnutí

Kafé Kakao patří mezi cukrárny a kavárny, které myslí na děti. Na své si tu ale přijdou i dospělí. Kakao totiž nabízí excelentní zákusky a je zároveň i tipem pro lehký oběd. Server Podnikatel.cz se v rámci svého seriálu Gurmán rozhodl prozkoumat kavárny, které jsou přátelské k dětem, ale současně jsou vhodná na pracovní schůzky.

9. 3. 2009 11:23
Doba čtení: 1 minuta

Ženy chtějí dostat úklid od manžela

Muži několikrát do roka stojí před obrovským problémem, co dát partnerce či manželce darem. Agentura DEMA nedávno šetřením mezi muži i ženami zjistila, že většinou v této otázce panuje názorová shoda, jednoznačně vede společně strávený čas. Informovala o tom agentura ČTK. Pro třetinu mužů i žen je nejlepším dárkem společně strávený večer. Na druhé straně se šest procent mužů domnívá, že manželka či partnerka jednoznačně nejvíc uvítají klid a skutečnost, když muž jednoduše „zmizí“. Mezi…

9. 3. 2009 10:02
Doba čtení: 1 minuta

Choďte zdravěji, seznamte se s „Nordic walking“

Zahlédli jste někdy při procházce svižnějšího chodce, než jste vy sami, kterému k chůzi dopomáhají hole podobné těm, které používají běžkaři? Většina z vás pravděpodobně již tuší – jedná se o zdravější a hlavně účinnější techniku chůze, tedy nordic walking.

Doba čtení: 5 minut

Esoterický mišmaš v Bratislavě

Není lepší byznys s lidskou blbostí a naivitou, než je alternativní medicína a esoterika nejrůznějšího druhu. Postačí prohlásit, že cítíte fyzikům netušené energie, znáte lidskou budoucnost a vyléčíte rakovinu pouhým plivnutím, a máte o slušné živobytí do konce svých dní postaráno.

Doba čtení: 4 minuty

Čtyři děti a uštvaná chůva aneb Nečasův plán

Ministr Nečas brání nebohé české děti před zvěrstvem jménem jesle. Zlá Evropská unie po nás chce, abychom vyrvali miminka z náručí matek a strčili je do socialismus připomínajících zařízení. Ale vážně je to tak?

Doba čtení: 3 minuty

Stoupání v Brdech opředená pověstmi

TIP NA VÝLET – Brdská vrchovina nabízí díky své členitosti a rozloze nespočet značených i neznačených turistických tras pro pěší i pro cyklistiku. My jsme se tentokrát vydali na Hřebeny bez kol. Trasa začínala na vlakovém nádraží v Lochovicích, které leží v údolí říčky Litavky, a končila v Jinci.

7. 3. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Cvičení prý může padesátníkům prodloužit život i o dva roky

Tělesné cvičení může pomoci mužům po padesátce, aby žili o dva roky déle než jejich pasivní vrstevníci. Stejný efekt přinese fyzická aktivita, i když se s ní začne až v padesáti letech. Vyplývá to z výzkumu vědců z univerzity ve švédské Uppsale, který vyšel v posledním čísle odborné revue British Medical Journal.

6. 3. 2009 16:30
Doba čtení: 1 minuta

Počet závislých, kteří začali se substituční léčbou, loni vzrostl

Počet drogově závislých, kteří loni začali užívat substituční léky pomáhající při odvykání, stoupl oproti roku 2007 dvojnásobně. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Dostupnost substituční léčby v České republice se podle ÚZIS zvyšuje, otevírají se nová specializovaná zařízení, od roku 2006 je substituce dostupná také ve vězeňských zařízeních.

6. 3. 2009 16:20
Doba čtení: 1 minuta

Nemocnice ve Svitavách a Litomyšli se sloučí, aby si nekonkurovaly

Pardubický kraj s tím počítá v rámci reorganizace zdravotní péče, řekl pro agenturu Mediafax hejtman Radko Martínek (ČSSD). Celkovou koncepci zdravotnictví připraví poradenská firma, kterou nyní kraj hledá výběrovým řízením. Podle představ radních se sloučí nemocnice ve Svitavách a Litomyšli. „Vždy máme jednu nemocnici na okres, na Svitavsku jsou dvě nemocnice a navíc jsou jen 15 kilometrů od sebe, což není efektivní,“ řekl Martínek. Nemocnice by se měly sloučit v roce 2010. „Vyzvali jsme oba…

6. 3. 2009 15:50
Doba čtení: 1 minuta

Inspekce nařídila stáhnout z trhu arašídy obsahující melamin

Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila v prodejnách společnosti Ahold arašídy, které obsahují nebezpečný melamin a potravinu už nařídila stáhnout z trhu. Podle mluvčíSZPI Martiny Šmídtové prokázaly laboratorní analýzy nadlimitní obsah jedovatého melaminu ve výrobku Orientální mix – obalované arašídy s kukuřičnými snacky. Jedná se o balení 225g, s datem minimální trvanlivosti 19. července 2009, a s označením šarže 1/9034/8.

6. 3. 2009 15:28
Doba čtení: 1 minuta

Třetina lidí si myslí, že místo ženy je v domácnosti

V názoru, jestli žena patří ke sporáku, jsou lidé rozděleni rovnoměrně: třetina se domnívá, že žena by se měla věnovat výhradně domácnosti, třetina si myslí, že nikoliv, zbytek na to nemá jednoznačný názor. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median. Společnost průzkum udělala v souvislosti s nadcházejícím Mezinárodním dnem žen. Na otázku, zda si myslí, že místo ženy je v domácnosti, odpovědělo kladně 32 procent lidí, záporně se vyjádřilo 31 procent dotázaných.

6. 3. 2009 15:00
Doba čtení: 1 minuta

Pro liberecké podnikatele neměl lyžařský šampionát žádný přínos

Místní podnikatelé neměli z nedávno skončeného mistrovství světa v lyžování v Liberci žádný přínos. Shodli se na tom podnikatelé, kteří se zúčastnili v Liberci diskusního fóra o podpoře podnikání v regionu. Podle jejich názoru byl šampionát po organizační stránce zvládnutý velice dobře,ale chybělo zapojení místních podnikatelů.

6. 3. 2009 14:24
Doba čtení: 1 minuta

Od července mají mít střední Čechy formálně jednu nemocnici

Středočeský kraj by měl mít od července formálně jednu nemocnici, pod níž by spadalo všech pět krajských zdravotnických zařízení. Návrh na převod oblastních nemocnic, které jsou v současnosti akciovými společnostmi, na jedno veřejné neziskové zařízení už schválili krajští radní a příští týden ho budou projednávat zastupitelé. ČTK to řekl hejtman David Rath (ČSSD).

6. 3. 2009 13:27
Doba čtení: 1 minuta

V Jeseníku bude stát akvapark za 300 milionů korun

O projektu se v Jeseníku hovoří už více jak rok. Wellness centrum má mít několik bazénů, tobogány, sauny a restaurace. Centrum by mělo vyrůst na místě dnešního koupaliště, předpokládaná cena projektu je tři sta milionů korun. „ My na projekt budeme žádat dotaci, ta by měla být devadesát milionů, město si vezme úvěr a počítá se také s penězi z rozpočtu,“ uvedl mluvčí jesenické radnice Martin Filgas.

6. 3. 2009 13:09
Doba čtení: do minuty

Mrtvé moře dál umírá, jeho hladina rychle klesá

Rostoucí spotřeba vody na Blízkém východě zabíjí Mrtvé moře. To je alespoň závěr výzkumů týmu vědců z Technologické univerzity v Darmstadtu, kteří zjistili, že v nejníže položené vodní ploše na světě, klesá rychle hladina. Za posledních 30 let ubylo v Mrtvém moři, které leží v Izraeli, 14 krychlových kilometrů vody a jeho hladina klesala o 70 centimetrů ročně. „Výška hladiny na uzavřených vodní plochách, jako je právě Mrtvé moře, vypovídají o klimatických podmínkách v dané oblasti,“ vysvětlila…

Doba čtení: 1 minuta