Hlavní navigace

Prodejci čepovaných nápojů neuvádějí rizikové látky

12. 8. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Prodejci čepovaných nápojů porušují zákonnou povinnost a neuvádějí obsažené látky ohrožující zdraví. Povinnost informovat o obsahu alergenů v nápojích mají rovněž provozovatelé nápojových automatů ve školách.

Prodejci čepovaných nápojů ne vždy dodržují povinnost poskytnout spotřebiteli informace o obsahu alergenů v alkoholických nápojích a o složení nealkoholických nápojů. Upozorňuje na to Kateřina Lacinová z inspekční společnosti Bureau Veritas.

Kateřina Lacinová

inspektorka společnosti Bureau Veritas

Nezávislá kontrolní organizace se mimo jiné zabývá audity potravinářských provozů a certifikací. www.bureauveritas.cz

Pochybení ve značení nebalených potravin, kam patří i čepované nápoje, zjistila nedávno u více než čtyřiceti procent provozovatelů také Státní zemědělská a potravinářské inspekce. Za porušení zákonné povinnosti jim hrozí až desetimilionová pokuta.

Obsažená barviva mohou nepříznivě ovlivňovat pozornost dětí

V současném teplém počasí by si měli spotřebitelé uvědomit, že i čepované nápoje patří mezi nebalené potraviny a mají tedy právo na informaci o jejich složení. „Že se v pivu vyskytuje lepek a ve vínu oxid siřičitý, je známá věc. Ovšem složení nealkoholických nápojů tak všeobecně známé není a informace o něm by prodejci měli na vyžádání spotřebitele předložit. Je vhodné věnovat pozornost použitému barvivu. V případě použití azobarviva by měla být uvedena informace, že může nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí,“ říká Kateřina Lacinová a dodává:

„Ze složení se spotřebitel dozví, zda je k dochucení limonády použit cukr nebo umělá sladidla nebo zda jsou v nápoji konzervanty. Povinnost informovat o obsahu alergenů v nápojích mají rovněž provozovatelé nápojových automatů ve školách.“

Na problematické složení točených limonád jsme nedávno upozornili v článku Malinovky a jiné ovky.

Přes čtyřicet procent prodejen potravin porušuje předpisy

Také inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce prováděli kontroly v této oblasti. Ve sto padesáti šesti prodejnách potravin prověřili dodržování požadavků na označování nebalených potravin dle příslušných národních a evropských předpisů. V šedesáti pěti prodejnách inspektoři zjistili porušení těchto předpisů, což představuje čtyřicet dva procent kontrolovaných provozoven. Nejčastější pochybení se týkala neuvedení jména výrobce potravin a informací o látkách, které vyvolávají alergie.

 

Zdroj: TZ Bureau Veritas

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).