Hlavní navigace

Nový Bor: Kvůli znečištěné vodě mají lidé zdravotní potíže

24. 8. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Jak se dále vyvíjí situace v Novém Boru, kde mají desítky lidí zdravotní obtíže?

Od pátku 21.8.2015 se KHS Libereckého kraje intenzivně zabývá situací v Novém Boru poté, co obdržela stížnosti na výskyt zdravotních potíží u obyvatel.

Laboratorními rozbory pitné vody byla potvrzena přítomnost fekálního znečištění vody v některých částech města. Současně byla u několika pacientů potvrzena infekce noroviry. Protokol o zkoušce z 21. 8. 2015 v místě odběru Okrouhlá vodojem ukázal překročení mezních hodnot Escherichia coli. Byl proto vydán zákaz používání pitné vody.

Zdroj? Neznámý

Současně KHS upozorňuje, že noroviry se šíří aerosolem a je tedy možný další přenos mezi lidmi, bez souvislosti s momentální kvalitou pitné vody. Průjmová onemocnění však mohou být způsobena i bakteriemi, zjištěnými v pitné vodě ve vyjmenovaných oblastech. To znamená, že vodu z kohoutku nelze až do odvolání používat k pití, přípravě pokrmů, čištění zubů ani mytí nádobí nebo čištění pracovních ploch, kde se manipuluje s potravinami. „Přestože Severočeská vodárenská společnost nyní tvrdí, že zdroje vody jsou v pořádku, zvracením a průjmy jsou v Novém Boru postiženy celé rodiny, skutečně stovky obyvatel, kteří jsou přesvědčeni, že jejich zdravotní potíže jsou spojené právě s použitím pitné vody z vodovodu,“ píše starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Čtěte k tématu: Průšvih s kontaminovanou vodou se může kdykoli opakovat. Nejen v Dejvicích 

Město apeluje na rychlou a dostupnou dodávku kvalitní pitné vody do většiny lokalit Nového Boru. Aktuálně byly zajištěny pro větší komfort občanů cisterny kromě Skalické ulice také na sídliště Rumburských hrdinů, kde SVS absolutně kontaminaci vylučuje, a byly posíleny mobilní rozvozy.

Zákaz používání pitné vody z vodovodního řadu se týká části obce Okrouhlá, zásobované vodojemem a dále vyjmenovaných ulic v Novém Boru: Revoluční, Lužická, Egermannova, Komenského, Lipová, Jungmannova, Na Slovance, Akátová, Dobrovského, Gen. Svobody, Havlíčkova, Komenského, Lidická, Nábřežní, Nemocniční, Odboje, Podskalská, Severní, U Rybníčku, U Studánky, U Vodárny, Úvoz, Zátiší a Žižkova.

Je vám zle? Vyplňte dotazník a doneste ho na úřad

Jana Prattingerová z Krajské hygienické stanice (KHS) v Liberci v souvislosti s výskytem zdravotních obtíží dnes požádala občany Nového Boru o vyplnění dotazníku KHS, aby se snáze objasnil zdroj a způsob u přenosu onemocnění a stanovení protiepidemiologických opatření. Dotazník je sice umístěn například na stánkách Nového boru, ale není v elektronické podobě a nemocní ho tak musí vytisknout a následně odevzdat na podatelně MěÚ nebo v Turistickém informačním centru v Novém Boru.

Jak dnes dále prohlásil starosta Nového Boru: „S netrpělivostí také očekáváme jasné, definitivní a věrohodné výsledky pátrání po původci epidemie. Byli jsme informováni, že důkladné laboratorní testy a analýzy mají být k dispozici teprve po týdnu od vypuknutí obtíží. Avšak již první a průběžné rozbory ukazují na fekální znečištění pitné vody. U postižených byl potvrzen výskyt norovirů. Veškeré informace a pokyny hygieniků, kteří za takové situace mají nezastupitelnou úlohu, neprodleně zveřejňujeme.“

Aktuálně z důvodu ochrany zdraví občanů a zabránění dalšího šíření infekce noroviry rozhodlo vedení města o uzavření městské knihovny až do 30.8.2015., zavřené jsou i školky.

Zdroj: web Nového Boru

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).