Hlavní navigace

Vyzkoušejte na vlastní kůži: Lanový park

Visíte na laně nebo se houpete na kládě. Zem je pod vámi zhruba deset metrů hluboko a vy musíte překonat další překážku, jiná cesta není. Vše máte jen ve svých rukou a hlavně nohou. Gravitace je neúprosná. Jaké to je, zahrát si tak trochu na opici a prolézt lanové centrum? UVNITŘ FOTOGALERIE

27. 7. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Průjem, aneb nechtěné letní dobrodružství

Svíjíte se v křečích a toaleta se stala vaším nejbližším přítelem. Tak končí mnoho původně úžasných dovolených. Průjem bohužel patří k létu, a to ani nemusíte vyjet do některé z exotických zemí. Poradíme vám, jak se mu účinně bránit i jak mu předcházet.

27. 7. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

V Polsku umírali lidé na následky bouřky

Ničivé bouře, které se přehnaly včera v noci přes Polsko, po sobě zanechaly spoušť a lidské tragédie: Minimálně sedm  mrtvých, dalších 45 osob utrpělo vážná zranění, uvádí server Aktuálně.cz Ohromná je také škála škod: množství stromů vyrvaných s kořeny, strhané střechy, zablokované silnice, domy s utrženými střechami, zpřetrhané energetické sítě. Narušen je provoz i na několika železničních tratích, zejména ve Slezsku, kde rychlost větru překročila sto kilometrů za hodinu. Odklízení následků…

24. 7. 2009 13:55
Doba čtení: do minuty

Senát schválil protikuřácký zákon

Odpůrci kouření považují novelu zákona za málo účinnou, zastánci naopak za příliš omezující svobodu kuřáků. Novela protikuřáckého zákona, kterou dnes schválil senát, je kompromisem. Restauratéři se musejí rozhodnout, zda bude jejich zařízení kuřácké, či nikoliv a označí je zvenku příslušnou nálepkou.

24. 7. 2009 10:48
Doba čtení: do minuty

Kozí farma Pěnčín

TIP NA VÝLET – Chcete-li zažít den s vůní sena a rozplývajícího se kozího sýra na jazyku, navíc v hospodářství, o němž se objevují první zmínky už na počátku 18. století, je kozí farma Pěnčín v Českém ráji ideálním místem. Za hodinu a půl se ocitnete z ruchu Prahy v úplně jiném světě.

24. 7. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Zkuste si uběhnout maraton

Zrychlený dech, nekonečná únava, bolest celého těla, nevolnost a cíl v nedohlednu – takový je maraton. Prvním krokem je vyhecovat se, zkusit půlmaraton a pak konečně víc než 42 kilometrů před sebou. Euforie se mísí s vyčerpáním. Každý, kdo to uběhl, říká: „Stálo to za to“. Vyzkoušejte ho také!

24. 7. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Během tropických dnů nezapomínejte na tekutiny

Tropická vedra, která tento týden sužují Českou republiku a gradují zrovna dnes, mohou mnoha lidem způsobit zdravotní problémy. I jinak zdravý člověk může trpět dehydratací, proto je dobré zajistit si pravidelný přísun tekutin. Za normální situace by měl člověk vypít zhruba dva až dva a půl litru tekutin denně, v takto teplých dnech se denní dávka zvyšuje až na čtyři litry.

23. 7. 2009 13:14
Doba čtení: 1 minuta

Velká letní fotosoutěž magazínu Vitalia.cz jde do finále

Pozor! Blíží 31. červenec a s ním i konec letní fotosoutěže serveru Vitalia.cz, která je určena pro všechny bez rozdílu věku, kdo rád fotí. Jste nastávající maminka, nebo vaše snímky zachycují totálně nezdravý životní styl? Pošlete fotku na soutěž@vitalia.cz a vyhrajte jednu z cen. Podrobnosti a pravidla soutěže najdete na této stránce.

23. 7. 2009 13:05
Doba čtení: do minuty

Pět největších letních rizik pro vaše dítě

Léto má většina z nás spojené s představou pohody, slunce a dovolených. Léto je ale také období, kdy rapidně přibývá úrazů. Jak u dospělých, tak u dětí. Od banálních rozbitých kolen přes úžeh a spálení, zlomeniny, až po smrtelná nebezpečí, jako je například utonutí. Jak se jim vyvarovat?

Doba čtení: 6 minut

Pevná prsa pro každého

Ňadra jsou symbolem ženství. Ať jsou vnadná nebo menší, vždy v mužích vzbuzují touhy a ženy by měly vědět, jak o ně pečovat. Jako na všechna partie těla, existuje i řada cviků na prsní svaly. Nečekejte však, že si po nich budete muset koupit větší podprsenku.

Doba čtení: 3 minuty

Rath: Vlnu prasečí chřipky si vymyslely farmaceutické firmy

Světovou pandemii takzvané prasečí, nebo-li mexické či nové chřipky si podle středočeského hejtmana a exministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) vymyslely farmaceutické firmy, aby zvýšily odbyt svých léků. Rath to napsal v předvolebních novinách sociální demokracie. „Zhruba před čtyřmi lety celý svět podléhal hysterii s ptačí chřipkou. Já k tomu byl jako lékař rezervovaný. Přišlo mi to spíš jako mediální bublina vytvořená na zakázku výrobců antivirotik, které nikdo nepotřeboval a nikdo je…

22. 7. 2009 12:10
Doba čtení: 1 minuta

Pozor! Je tu nové letní nebezpečí - svrab

Tuto nemoc zná většina lidí jen ze školní učebnice nebo ze starých románů, takže ji často považujeme za dávno vymýcenou. Jenže to je omyl. Svrabem se můžete nakazit snadno i dnes a je to velmi nepříjemná nemoc. Právě teď plní ordinace kožních lékařů desítky lidí, kterým lékař oznámil: máte svrab.

Doba čtení: 4 minuty

Nepodceňujte výběr slunečních brýlí

Sluneční brýle lidé nenosí zdaleka jen venku. Na nosech či na hlavách jsou k vidění i v kinech, klubech, v restauracích… Mnoho let dotvářejí image toho, kdo je nosí. Jak ale vybrat sluneční brýle, když opravdu chci, aby plnily svoji původní funkci – tedy ochranu očí před slunečními paprsky?

22. 7. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Praha zruší odpadkové koše na tramvajových zastávkách

Hlavní město se chystá zrušit všechny odpadkové koše na zastávkách povrchové městské hromadné dopravy. Podle pražské přílohy MF Dnes zmizí nádoby na odpadky, které byly součástí kovových stojanů s jízdními řády MHD. Důvod? Lidé do nich vyhazovali směsný odpad a ne jenom použité jízdenky. Celkem má ze stojanů na zastávkách zmizet všech 2 238 odpadkových košů. Zastávky však bez košů nezůstanou, nové nádoby na odpadky instaluje město poblíž každé z nich. Jen nebudou přímo na nástupních ostrůvcích…

21. 7. 2009 16:28
Doba čtení: 1 minuta

Zařaďte Tobiáše a Andělína do českého kalendáře, žádají rozhněvaní otcové

Tomáš Zdechovský z Třebechovic pod Orebem a Jiří Seidler z Rychnova nad Kněžnou vyhlásili válku českému kalendáři. Nelíbí se jim, že neobsahuje křestní jména jejich synů Tobiáše a Andělína. „Byl bych velice rád, kdyby náš syn Tobiáš mohl slavit svátek podle kalendáře jako ostatní děti,“ prohlásil prostřednictvím tiskové zprávy Tomáš Zdechovský. Proto společně s Jiřím Seidlerem vyzvali rodiče, aby svým novorozeným dětem dávali právě tato jména.

21. 7. 2009 13:44
Doba čtení: 1 minuta

Nové trasy v databázi cyklostezek Vitalia.cz

Nedávno spuštěná databáze cyklostezek na serveru Vitalia.cz se rozrostla o několik nových tras. Redakce vyrazila do regionů, takže v ní najdete nové stezky na Pardubicku a Ostravsku. Konkrétně jde o malý okruh okolo Pardubic přes Sezemice, Kunětickou horu a Lázně Bohadneč zpátky do Pardubic a „horskou“ trasu z Pardubic na Seč v Železných horách a přes Nasavrky zpět do Pardubic.

21. 7. 2009 9:43
Doba čtení: 1 minuta

In-lineři, myslete při jízdě na sebe i na své okolí!

Bruslení na kolečkových bruslích se stalo módní záležitostí. Výsledek: přeplněné stezky. Navíc zdaleka ne každý ví, jak se na nich chovat, aby nebyl nebezpečný sobě ani ostatním. To, co je někdy k vidění na úzkém prostoru, je téměř neuvěřitelné. Také máte někdy pocit, že někteří bruslaři na stezce nemyslí?

Doba čtení: 4 minuty

Jak se chránit před zásahem bleskem?

Letošní léto je bohaté na velmi intenzivní bouřky. Elektrické výboje bývají velmi silné a nevyhýbají se ani městům, natož pak horským hřebenům. Minulý týden v Jeseníkách zemřel mladý turista, kterého blesk sice nezasáhl přímo, ale výboj k němu doputoval po mokré zemi. Dá se vůbec před zásahem bleskem nějak ochránit?

Doba čtení: 6 minut

Kvalita vody v přírodních koupalištích se na Vysočině zhoršuje

Kvalita vody v přírodních koupalištích se na Vysočině postupem prázdnin zhoršuje. Koupat se nesmí v rybníku Peklo v Polné, krajští hygienici nedoporučují koupání ani v Sázavě na Žďársku, v Okrouhlíku a Pávovském rybníku na Jihlavsku, informuje dnes agentrua Mediafax. Ve většině rybníků na Vysočině se zatím sice koupat dá, kvalita vody se ale pomalu zhoršuje. Kalné jsou už od půlky července rybníky Medlov a Milovy na Novoměstsku.

20. 7. 2009 14:46
Doba čtení: 1 minuta

Seniorům začal sloužit nový Domov pro seniory v Pelhřimově

Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek a starosta Pelhřimova Leopold Bambula slavnostně zahájili provoz nového městského Domova pro seniory v Pelhřimově. Moderní komplex zasazený v klidném prostředí městských sadů poskytne zázemí pro chodící, ležící i imobilní občany v počtu celkem 101 osob. Stavba nového stylového komplexu trvala 24 měsíců a přišla na 170 milionů korun.

20. 7. 2009 12:36
Doba čtení: 1 minuta

Přibývá stoletých

V roce 2050 se dožije sta let téměř šest milionů lidí. Nejvíc jich bude v USA a Japonsku. Vyplývá to ze statistické studie, kterou dnes zveřejnil americký ústav zabývající se stárnutím populace National Institute on Aging.  Zatímco v polovině 20. století žilo na planetě několik tisíc stoletých, dnes je jich 340.000. Jejich počet poroste ve srovnání s ostatními věkovými kategoriemi do roku 2050 dvacetkrát rychleji. Je to důsledek pokroku zdravotnictví i lepší stravy, díky níž se daří snižovat…

20. 7. 2009 10:11
Doba čtení: 1 minuta

Než se z vás stane horolezec

Lezení se stává velmi populárním sportem, který je čím dál tím dostupnější, obohacuje o nové zážitky a při dodržení určitých pravidel je i bezpečný. Nejde jen o pohybovou aktivitu. Každý den strávený ve skalách či v horách přináší mnohem více dojmů, než pouhé svalové vyčerpání. Jak začít s lezením?

Doba čtení: 5 minut

Rostou. Pozor, ať se neotrávíte!

Vydatné deště posledních dní a vysoké teploty vyhnaly do lesů houbaře. Houby skutečně rostou, i když se nedá říct, že po celé republice. „Jsou spíš v doubravách v nižších středních polohách a hodně lokálně,“ říká předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Daří se ale i jedovatým muchomůrkám.

Doba čtení: 4 minuty

V Karlovarském kraji přibývají cyklostezky

Karlovarský kraj má v současné době 1094 kilometrů cyklotras značených Klubem českých turistů a dalších 543 místních cyklotras. Postupně vznikají i cyklostezky, vyhrazené pouze pro cyklisty a bruslaře. Páteřní cyklostezka Karlovarským krajem kolem řeky Ohře se letos rozšíří o asi 15 kilometrový úsek mezi Sokolovem a Kynšperkem.

17. 7. 2009 12:19
Doba čtení: 1 minuta

V Japonsku přišlo o život deset horolezců

Devět lidí zemřelo při výstupu na horu Tomurauši na ostrově Hokkaidó. Jedna žena přišla o život na jiné hoře na stejném ostrově, informuje o tom agentura ČTK. Policie neposkytla konkrétní informace o příčinách úmrtí. Podle meteorologických zpráv ale výstupy výprav provázelo deštivé a větrné počasí.

17. 7. 2009 10:07
Doba čtení: do minuty

Velký a Malý Blaník

TIP NA VÝLET – Vydejte se po stopách bájných blanických rytířů a spatřete jeden z nejkrásnějších pohledů do podblanické krajiny. Když už vyšplháte na vrchol Velkého Blaníku, nevynechejte jeho menšího a méně navštěvovaného souseda. Přišli byste totiž o starobylou kapli sv. Máří Magdaleny.

17. 7. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Přepravujeme kolo: vlakem, autem, lanovkou

Je to trochu paradoxní: kolo je určeno k přepravování člověka z místa na místo, a přitom dnes bývá samo neustále přepravováno. Není proto od věci si říci, jakým způsobem a kde můžete kolo převážet.

Doba čtení: 4 minuty

Lesy ČR vybízí k výletům naučnými stezkami

Příroda je výborné místo k odpočinku od každodenního shonu. A proč  si při výletu neodpočinout a ještě se nepoučit? Na spoustě místech České republiky vznikají naučné stezky, které jsou turisty, zejména rodinami s dětmi velice vyhledávané. Velký  podíl na tom mají Lesy České republiky, s.p. Například v Libereckém kraji se od loňska otevřely čtyři a další připravují.  

16. 7. 2009 13:27
Doba čtení: 1 minuta

Plavecká akademie bez bariér ve Strakonicích již posedmnácté

Letos již posedmnácté se koná ve Strakonicích „Plavecká akademie bez bariér", kterou pořádá občanské sdružení KONTAKT bB. Tří týdenních pobytů pro tělesně postižené osoby od dětí po dospělé se od 12. července do 1. srpna zúčastní stovka plavců. Záštitu nad akcí převzali náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská a starosta Strakonic Pavel Vondrys.

16. 7. 2009 10:16
Doba čtení: 1 minuta

Dítě ve čtyřiceti bez rizika. Jde to?

Darina Kovácz-Janoutová v srpnu oslaví dvaačtyřicáté narozeniny. A ani ne měsíc poté porodí svého syna Jonáše. Zařadí se tak mezi zhruba dvě tisícovky žen, které rodí po čtyřicítce. Jde to zvládnout? A jaká rizika má pozdní mateřství?

Doba čtení: 4 minuty

Amatsu: Léčebná masáž, která vás vrátí do formy

Masáž Amatsu není v Česku zatím příliš známá. Přitom se jedná o více než pět tisíc let starou techniku, která nastartuje řadu samoléčebných procesů v organismu. Velkou relaxaci ovšem nečekejte. Uleví se vám, ale terapeut s vámi pořádně zahýbá.

16. 7. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut