Hlavní navigace

Nález indické lebky má objasnit historii lepry

Na čtyři tisíce let staré lebce nalezli antropologové v Indii stopy po lepře. Jde o daleko nejstarší nález ostatků člověka, postiženého touto nemocí. Podle vědců může objasnit vznik a šíření malomocenství. Nemoci, která ani dnes není zcela vymýcená a stále jí trpí na deset milionů lidí. Hlavně v Africe a Asii.

Michaela Vydrová

9. 6. 2009 14:18
Doba čtení: 1 minuta

Půl roku hřiště pro seniory v Praze 6

Na sklonku loňského roku vybudovala na Petřinách městská část Praha 6 první hřiště pro seniory. Na deseti strojích pod širým nebem si mohou zájemci protáhnout a posílit záda, paže nebo nohy. Po půl roku existence hřiště přišlo vyhodnocení prvních zkušeností a akce Aktivní senior pořádaná radnicí.Zájemci si mohli nejen zasportovat, ale také zjistit svůj zdravotní stav, popovídat si s Davidem Hufem o tom, jak ve zralém věku udržet kondici, ochutnat a naučit se vařit zdravé jídlo s kuchaři z…

Michaela Vydrová

9. 6. 2009 13:35
Doba čtení: 2 minuty

Brno chce snížit emise o pětinu. Jako první v republice

Radnice v Brně hodlá jako první v republice snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o pětinu. Brněnští radní souhlasí se záměrem, aby město přistoupilo k evropské Úmluvě starostů a primátorů, jejímž cílem je právě boj proti globálnímu oteplování. Součástí úmluvy je i dobrovolný závazek omezit za jedenáct let vypouštění oxidu uhličitého minimálně o dvacet procent.

Michaela Vydrová

9. 6. 2009 13:20
Doba čtení: 1 minuta

Češi odsuzují drogy, alkohol a tabákové výrobky jim nevadí

Proti občasné konzumaci kávy, alkoholu a užívání tabákových výrobků nic nenamítají více než dvě třetiny dotázaných v posledním průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, zatímco v případě marihuany je většina lidí proti. S trestním postihem za prodej tzv. tvrdých drog souhlasí 96 % dotázaných („rozhodně + spíše ano“), v případě marihuany a hašiše pak 91 % oslovených. Stejně tak je silně odsuzována samotná produkce omamných látek. Výrobu tvrdých drog by sankcionovalo 96 % respondentů, u…

Michaela Vydrová

9. 6. 2009 13:20
Doba čtení: 1 minuta

Zkoumali stárnutí rostlin a přitom vznikl léčivý krém pro lidi

Šek na sto tisíc dolarů (1,9 milionu korun) převzala pro svou instituci ředitelka Ústavu experimentální botaniky Akademie věd Eva Zažímalová od americké kosmetické firmy Senetek. Je to jen část z licenčních poplatků, které vědci dostávají za využití poznatků ze svého výzkumu. V tomto případě čeští botanikové zkoumali cytokininy, rostlinné hormony, které – mimo jiné – zpomalují stárnutí pletiv a rostlinných orgánů. Z jednoho z těchto hormonů vytvořili odvozenou chemickou sloučeninu. Ve…

Michaela Vydrová

9. 6. 2009 13:20
Doba čtení: 1 minuta

Jak jíst v krizi a neztlousnout?

Děsí vás pohled do poloprázdné ledničky a ještě prázdnější peněženky? Poradíme vám, jak zvládnout krizové nákupy potravin a ještě udělat něco pro své zdraví.

Ludmila Hamplová

9. 6. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut

Jsem batole. A tohle dělat nebudu!

Moje dvouletá dcera stojí nad pastelkami, které právě rozsypala z krabičky. Snažím se ji donutit, aby je uklidila zpátky. Ale ona nechce. Čím víc se snažím ji přimět, tím vice se vzteká. Je vám to povědomé? Tak vítejte do klubu rodičů batolat, kterým začalo období vzdoru.

Petra Hušková

9. 6. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Brno: V babyboxu bylo nalezeno třetí dítě

Tiskový mluvčí Magistrátu města Brna Pavel Žára dnes informoval o malé holčičce, která byla v těchto dnech nalezena v babyboxu. V současnosti o ni pečuje Nemocnice Milosrdných Bratří v Brně. Informovala o tom agentura Pressweb. Jedná se již o třetí dítě, které bylo v Brně v babyboxu uloženo. Její míry jsou 47 cm a 2,8 kg. Jde o zdravé dítě, které je v péči lékařů. Po krátkém pobytu dítěte v nemocnici bude zahájeno řízení o hledání náhradní rodinné péče. 

Denisa Křížová

8. 6. 2009 16:02
Doba čtení: 1 minuta

Vědci souhlasí s geneticky modifikovanou kukuřicí

Podle vědců z Akademie věd nemá geneticky modifikovaná kukuřice žádný vliv na životní prostředí. Hodlají proto podpořit její pěstování. Informoval o tom server iHned.cz. Opačné stanovisku k tomu zaujímá organizace Greenpeace. Magdalena Klimovičová, vědecká poradkyně této organizace, uvedla, že se jedná o lobbistickou aktivitu části vědecké obce, která se snaží prosadit zájmy biotechnologických společností. Ekologové se také obávají zdravotních dopadů geneticky modifikovaných rostlin.

Denisa Křížová

8. 6. 2009 13:42
Doba čtení: do minuty

V neděli se v Praze konal celosvětový pochod proti hladu

Již po šesté se v Praze konal celosvětový prochod proti hladu. V neděli proběhl ve všech časových pásmech a tísice lidí tak symbolicky obešla zeměkouli. Informoval o tom server iHned.cz. Lidé v bílých tričkách se symbolem Světového potravinového fondu a s oranžovými a modrými balonky prošly trasou dlouhou pět kilometrů. Během ní bylo zároveň možné odeslat dárcovskou DMS. Z té dostane fond OSN 27 korun na programy výživy dětí v chudých zemích. Na jídlo pro jedno dítě na jeden den stačí…

Denisa Křížová

8. 6. 2009 11:31
Doba čtení: 1 minuta

Klíšťata už hrozí i na hřebenech hor. Kvůli oteplování

Nebezpečná klíšťata se rozšiřují až na vrcholky hor, kde v minulosti vůbec nežila. Může za to výrazné oteplení na jaře a v létě. Znamená to, že lidé se mohou klíšťovou encefalitidou či limskou borreliózou nakazit i výše v horách, než se dosud uvádělo. Za horní hranici pro „klíšťové“ choroby se zatím považovalo 700 až 800 metrů. Teď se hranice posunuje o stovky metrů.

Denisa Křížová

8. 6. 2009 10:19
Doba čtení: 1 minuta

Léky jsou zbytečně drahé. Úřad to nestíhá napravit

Už rok a půl má Státní ústav pro kontrolu léčiv dbát na to, aby se léky v Česku neprodávaly zbytečně draze. Svou povinnost ale stále nestíhá plnit. „Zaměstnanci nejí a nespí, snaží se ze všech sil napravit nedostatky z loňského roku. Využíváme také spolupráce externích expertů,“ hájí své podřízené šéf úřadu Martin Beneš.

Denisa Křížová

8. 6. 2009 9:34
Doba čtení: do minuty

Duel: Škodí "éčka" v potravinách, nebo spíše pomáhají?

Éčka neboli konzervanty, barviva, stabilizátory a jiné látky, nás na obalech potravin tak trochu děsí. Vyskytují se zprávy o alergických reakcích, hyperaktivních dětech a jiných zdravotních problémech, které souvisejí s obsahem éček. Jsou opravdu tak nebezpečná?

Ludmila Hamplová

8. 6. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Geocaching: Výlet trochu jinak

Máte prošlápnuté Česko křížem krážem a už vás nebaví běžné výlety? Nebo chcete prostě jen více akce, dobrodružství, napětí a vlastně i zábavy nejen na výletech v přírodě, ale i ve městě? Tak právě pro vás je geocaching.

Helena Singerová

8. 6. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut

Celkem 12% Čechů letí na dovolenou letadlem

V současnosti Češi realizují 12 % všech svých zahraničních dovolených letadlem, 3% vlakem a 85 % pozemní dopravou ( auto či autobus). Informuje o tom Asociace českých cestovních kanceláří a agentury. Z Prahy letos létá na pravidelných linkách 50 leteckých společností do 127 destinací v 52 státech.

Ludmila Hamplová

5. 6. 2009 15:38
Doba čtení: do minuty

Mláďata opic se umí smát jako děti

Mláďata šimpanzů či goril dostávají při lechtání podobné záchvaty smíchu jako malé děti. Smích tak není typickým projevem jen u lidí. Podle agentury DPA to zjistil německo-americký vědecký tým, který ve své studii srovnával projevy primátů a dětí. Informovala o tom agentura ČTK. „Překvapilo nás, že lechtání vyvolává u goril a orangutanů hlasité projevy,“ řekla Elke Zimmermannová z hannoverské vysoké školy veterinární. Tato vědkyně studii iniciovala.

Ludmila Hamplová

5. 6. 2009 14:28
Doba čtení: 1 minuta

V uplynulých týdnech nejvíce zlevnila rajská jablka

V uplynulých dvou týdnech v Česku nejvíce zlevnila cena rajských jablek a paprik. Méně stála také hladká mouka. Naopak podražily konzumní brambory a konzumní jablka, přírodní minerální voda, chléb a čerstvé máslo. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).Informuje o tom agentura ČTK.

Ludmila Hamplová

5. 6. 2009 13:14
Doba čtení: 1 minuta

Onkologové: Pacienti by měli dostat léčbu "na míru"

Péče o nemocné s rakovinou by měla být v budoucnu více přizpůsobena konkrétnímu pacientovi, sdělila novinářům Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK). Týká se to podle ní onkologické léčby i paliativní péče, jejímž cílem je tišit bolest. Podle onkologů by centra integrované onkologické péče měla úzce spolupracovat s odděleními paliativní péče a hospici. Informovala o tom agentura ČTK. 

Ludmila Hamplová

5. 6. 2009 12:11
Doba čtení: 1 minuta

Stát vyčte z internetu, které léky dělají lidem zle

Bude to jako v elektronickém bankovnictví: Stačí jeden klik a pacient se rázem ocitne na stránce svého účtu.  Bude si moct zkontrolovat, kolik spotřeboval léků a jestli už nepřekročil limit. Zjistí, kdy ho čeká další preventivní prohlídka či očkování. Informuje o tom server Aktuálně.cz A hlavně: Pokud mu některý lék nezabere, nebo mu způsobí problémy, bude to moct do své elektronické karty zaznamenat. Takový projekt nyní chystá Státní ústav pro kontrolu léčiv. Už v lednu tohoto roku založil…

Ludmila Hamplová

5. 6. 2009 11:06
Doba čtení: 1 minuta

Recese dopadla na lázně v Česku, zahraniční hosté mizí

Budoucnost je nejistá, letos si odpočinek v lázních raději odpustíme. Podobné úvahy nejspíš napadají stále více cizinců, kteří si v minulosti přijížděli užívat lázeňských pobytů do Česka. Informuje o tom server Aktuálně.cz Počet hostů se totiž v letošním prvním čtvrtletí propadl o deset procent. Oproti prvnímu čtvrtletí roku 2008 si letos odpustilo návštěvu lázní v České republice 15 857 návštěvníků, z toho téměř 14 tisíc byli cizinci. A podnikatelé v lázeňství čísla potvrzují.

Ludmila Hamplová

5. 6. 2009 10:04
Doba čtení: do minuty

Na kole z Prahy do Pardubic

TIP NA VÝLET – Někomu by se mohlo zdát sto kilometrů na kole moc, ale pokud tuto cestu pojmete jako celodenní výlet, zvládne ji opravdu téměř každý. Polabskou cyklistickou stezkou podél mnoha zahrádek nebo po silnici se dá z Prahy do Pardubic dojet za klidných 12 hodin. A nebo také za čtyři až pět hodin sprintem.

Jan Potůček

5. 6. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut

Užijte si čokoládovou masáž

Zavřela jsem oči a najednou nebyl květen, ale polovina prosince a všude okolo vonělo vánoční cukroví. Přesně tenhle pocit jsem měla, když jsem vyrazila na čokoládovou masáž. I já se změnila v obrovský kus čokolády.

Ludmila Hamplová

5. 6. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Více než třetina Čechů pravidelně griluje

Grilování je stále populárnější a již více než třetina Čechů pravidelně griluje či opéká. Vyplývá to z průzkumu společnosti Unilever. Jen za dresinky a dochucovadla grilovaného masa lidé ročně v obchodech utratí více než 100 milionů korun. Informuje o tom agentura ČTK.  „V posledních letech obliba grilování v Česku opravdu stoupá, což se projevuje v rostoucím prodeji grilovacích specialit, a to jak uzenin, tak i marinovaných mas,“ řekl  ČTK mluvčí sítě hypermarketů Globus Boris Malý.

Ludmila Hamplová

4. 6. 2009 16:06
Doba čtení: 1 minuta

Dva Newyorčané chystají svatbu ve stavu beztíže

Ve stavu beztíže se rozhodli uzavřít sňatek dva mladí Newyorčané Noah Fulmor a Erin Finneganová. Informuje o tom agentura ČTK. Svatební obřad jim uspořádá firma specializovaná na komerční lety, během nichž se cestující dostanou do stavu beztíže. Své „ano“ se chystají říct 20. června na palubě G Force one, což je speciálně upravený Boeing 727. Letadlo se snoubenci odstartuje z Kennedyho vesmírného střediska na Mysu Canaveral na Floridě.

Ludmila Hamplová

4. 6. 2009 15:01
Doba čtení: 1 minuta

Češi neznají bidety

Česká republika patří k takzvaným „papírovým“ zemím, co se týká očisty na toaletě. A našich návyků se dost konzervativně držíme. Zatímco v jižní Evropě nebo Japonsku je bidet neodmyslitelnou součástí většiny koupelen, na sever od Alp tento způsob hygieny proniká jen velmi pomalu. Stále dáváme přednost použití toaletního papíru před vodou.

Ludmila Hamplová

4. 6. 2009 12:53
Doba čtení: 1 minuta

V Česku je další nakažený prasečí chřipkou

V Česku byl potvrzen druhý případ nákazy takzvanou prasečí chřipkou. Řekl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.  Informovalo o tom Radio Česko. Pozitivně testovanou je dospělá žena, která přicestovala ze Spojených států amerických (Arizona) zpět do České republiky dne 27. května. Dva dny po příjezdu se u pacientky objevily první příznaky a dne 29. května se pro zhoršování obtíží (bolesti svalů, teplota) dostavila na Kliniku infekčních chorob FN Brno, kde byla hospitalizována.

Ludmila Hamplová

4. 6. 2009 11:44
Doba čtení: 1 minuta

Zavřete výstavu mrtvol, je nedůstojná, žádá muž radnici

V Česku se v úterý dopoledne podruhé otevřela výstava z kontroverzní série Bodies. A hned v první den jejího otevření v nákupním centru Olympia nedaleko Brna na ni padla stížnost. Informuje o tom server Aktuálně.cz Podal ji stejný člověk, který před dvěma lety protestoval proti výstavě mrtvých lidských těl v pražské Lucerně.

Ludmila Hamplová

4. 6. 2009 11:34
Doba čtení: 1 minuta

Braňte se, vyzývá soukromé lékárníky grémium

Lékárny by se měly konečně zbavit strachu a začít hromadně podávat žaloby na kraje. Jinak krajská zařízení s nevybíráním poplatků za recept nepřestanou. Tak se vyjádřil Pavel Vítek z Grémia lékárníků. Informuje o tom server Aktuálně.cz „Objíždíme postupně všechny regiony a snažíme se najít lékárníky, kteří jsou nedodržováním zákona nejvíce postižení. Snažíme se je přesvědčit o tom, že se cesty podání žaloby bát nemusí,“ popsal deníku Aktuálně.cz Vítek.

Ludmila Hamplová

4. 6. 2009 10:51
Doba čtení: do minuty

Prdíte správně?

Potíže se zažíváním, nadýmáním a plynatostí postihnou čas od času každého z nás. V Česku trápí špatné zažívání alarmujících 80 procent žen! Jak jste na tom vy? Jsou vaše prdy v pořádku?

Ludmila Hamplová

4. 6. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak vybrat dětský tábor?

Prázdniny se blíží a řada rodičů řeší, zda poslat či neposlat svého potomka na dětský tábor. Nabídek je mnoho, stejně tak i rozdílů mezi nimi. Jak se v nich vyznat, abyste vybrali ten správný? A můžete vůbec dopředu poznat, zda bude dítě na táboře spokojené?

Helena Singerová

4. 6. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut

Stopy kokainu našly v Red Bullu po Tchaj-wanu i v Hongkongu

Hongkongské úřady oznámily, že nalezly v plechovkách Red Bullu stopy kokainu. Před pár dny bylo na Tchaj-wanu ze stejného důvodu úředně zabaveno okolo 18 tisíc kusů populárního nápoje. A o týden dříve byly plechovky s Red Bull Colou staženy z prodeje také v Německu. „Laboratorní testy Centra pro kontrolu potravin prokázaly, že malé množství drogy obsahuje Red Bull Cola, Red Bull bez cukru a Red Bull energetický nápoj,“ citovala agentura AFP oficiální zprávu hongkongského centra.

Michaela Vydrová

3. 6. 2009 15:22
Doba čtení: 1 minuta