Hlavní navigace

„Repair“ zubní pasty a jiné převratné prostředky péče o dutinu ústní

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Podle čeho vybírat zubní pasty a ústní vody? Reklamy na různé zubní pasty se každodenně vysílají v televizi a vždy se přijde s nějakou novinkou. Jaký názor na trendy v zubních pastách má Jan Chvojka, stomatolog kliniky Mediestetik?

V dnešní době je velmi bohatý výběr zubních past různých značek a cen. Podle čeho se máme při výběru řídit? Platí, že dražší pasta je kvalitnější? U potravin už si mnozí zvykli studovat etikety složení, mají to snad dělat i u zubních past? 

Ano, lidé by měli sledovat složení, zejména je důležitý obsah fluoridů v pastě a jejich forma. Pasta by měla obsahovat především fluorid sodný a aminfluorid, které jsou z hlediska svého účinku vhodnější. Taktéž by měl být brán zřetel na jejich koncentraci, oproti dospělým by měla být u dětí nižší, vzhledem k tomu, že děti často pastu polykají.

K tématu: Dětské zubní pasty: sledujte etikety

Bylo by lepší se vyvarovat zubních past, které obsahují sodium laureth sulfát (SLS) a konzervační látky. Tak jako u potravin, cena často nevypovídá nic o kvalitě.

Takže patříte mezi zastánce používání past bez SLS? 

Osobně patřím spíše mezi zastánce past bez SLS. Je třeba ale říci, že SLS nemusí vadit každému a každý z nás může tuto složku tolerovat různě. Nicméně některé výzkumy ukázaly, že například při hojení aftů zubní pasty s obsahem SLS dobu hojení prodlužují.

Většina běžných zubních past obsahuje pěnicí složky, nejčastějším zástupcem je právě sodium laureth sulfát (SLS).

Právě SLS bývá často zatracováno a označováno jako zdraví škodlivé. Neobsahují je některé dražší pasty.

Poslední dobou jsme v reklamách mohli vidět upoutávku na tzv. „repair“ zubní pastu, která, jak je uváděno, zuby nejen čistí, ale opravuje. Doporučil byste tuto pastu používat? Domníváte se, že je lepší než ostatní? 

Opravdu si nelze představit, že tyto pasty dokáží zuby opravit na nějaké viditelné úrovni. Pokud by se o nějakou „repair“ funkci jednalo, tak čistě na mikroskopické úrovni. Je pravdou, že některé pasty mohou zlepšit citlivost zubů, pracují často s doplněním minerálů do zubní skloviny, avšak v případě těchto past se velmi obtížně rozlišuje jejich skutečná funkce a vliv marketingu a reklamy.

Jinou novinkou je pasta, která podle reklamy údajně podporuje přirozenou obranyschopnost ústní dutiny. Jaký na to máte názor?

Osobně s touto pastou nemám zkušenost, opět bych poukázal na fakt, že tak jako v každém zajímavém tržním odvětví zde hraje obrovskou roli reklama a marketing. V souvislosti s těmito převratnými prostředky péče o dutinu ústní bych bonmotem poukázal na fakt, že cca před sto lety se prodávaly zubní pasty s obsahem radioaktivních látek, kdy tyto pasty měly mít výrazný efekt na zářivý úsměv, a to doslova… Čili čas ukáže jako v případě těchto „zářících“ past.

Další módní vlnou jsou pasty, které slibují již po jednom použití bělicí efekt. Na jakém principu tyto pasty fungují? A účinkují vůbec? 

Funkce bělících past může být na základě dvojího účinku. Tím prvním je obsah abrazivních látek, které jsou schopné ze zubu strhnout část pigmentů, a tím skutečně dosáhnou bělícího efektu. Je třeba ale dodat, že tato abraziva mohou, zejména při nadužívání, poškozovat zubní sklovinu a zuby v extrémních případech i zničit. Druhou možností je obsah peroxidů vodíku, které jsou však v koncentracích v desetinách procenta, což je velmi přísně regulováno směrnicemi EU. Tyto pasty pak mají spíše udržovací efekt po ordinačním bělení zubů, jako například plazmovou lampou ZOOM3. Důležité je se v případě výběru pasty poradit s ošetřujícím lékařem, který dotyčnému doporučí nejvhodnější zubní pastu na základě stavu jeho chrupu a skloviny.

TIP serveru Vitalia.cz: Vše o bělení zubů

Podle jakých kritérií doporučujete vybírat ústní vody? Některá ústní voda stojí 39 Kč, jiná přes 100 korun…

Osobně bych doporučoval vyzkoušet více ústních vod a vybrat takovou, kterou bude pacient nejlépe snášet. Taktéž bych se, jako v případě zubních past, díval na jejich složení. Na dlouhodobé používání by zubní voda neměla obsahovat vysoké koncentrace desinfekčních látek, jako např. chorhexidine. Taktéž bych doporučil ústní vody střídat. Cena tak jako v případě zubních past nerozhoduje.

Vyberte si v databázi: Ústní vody, spreje a roztoky

Doporučujete používat raději ústní vodu bez alkoholu, nebo s alkoholem? Proč?

Osobně doporučuji používat ústní vody bez alkoholu – ten vysušuje sliznice. Z hlediska účinku záleží na složení a obsah alkoholu není vždy rozhodující složkou složení pro výsledný efekt.

Doporučujete používat zubní gely, které mají údajně působit jako prevence zubního kazu či dokonce léčit počínající zubní kaz? 

Zubní gel je jen lékovou formou, stejně jako pasta či roztok. Gel je výhodnější zejména v komfortu aplikace a nanášení. Pro efekt je důležitý zejména obsah účinných látek. Nicméně pokud bychom vedle sebe postavili roztok a gel o stejné koncentraci, pak bude roztok účinnější.

Máte svou oblíbenou značku zubní pasty a ústní vody? 

Osobně preferuji značku Elmex, nicméně jedná se o mou individuální volbu, kterou by se neměl nikdo inspirovat a raději se poradit se svým ošetřujícím lékařem, který mu individuálně poradí, co pro něho bude nejlepší.

Můžete na závěr uvést nějaké doporučení?

Mé doporučení by bylo zejména v tom, že jakákoliv zubní pasta, ať levná či drahá, stejně jako ústní voda, nedokáže nikdy za žádných okolností nahradit kvalitní zubní kartáček, který je pro ústní hygienu, společně se správnou technikou čistění, stěžejní záležitostí. Důležité je vždy 100% setřít povlak ze zubů. Pokud bychom povlak dokonale nesetřeli, pak nemohou na zuby účinkovat ani účinné látky.

MUDr. Jan Chvojka

stomatolog kliniky Mediestetik, www.mediest.cz

Vystudoval LFUK v Plzni v roce 2008. Specializuje se na záchovnou a estetickou stomatologii, protetiku, endodoncii a parodontologii. Absolvoval mnoho zahraničních stáží a půl roku hostoval na prestižní Universitätsklinik Hamburg-Eppendorf – Klinik für Zahnmedizin (Německo). Na klinice Mediestetik pracuje od roku 2012.

Autor článku

Psaní článků pro internetové magazíny se věnuje již od roku 2010. Na serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na zdravotní problematiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).