Hlavní navigace

5 receptů s léčivým účinkem: Natrhejte květy magnolie

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Květy šácholanu neboli magnolie zklidňují pocuchané nervy, pomáhají s nespavostí a také snižují krevní tlak.

Šácholan zahradní (magnolia officinalis) je strom s exotickými velkými listy a překrásnými květy s prodlouženým lůžkem. Magnolie má asi čtyřicet druhů a všechny jsou léčivé.

Co z magnolie můžeme používat

Léčivé působení mají květy, listy i kůra. Květy sbíráme na jaře, listy a kůru od jara do podzimu.

Co magnolie obsahuje

Květy jsou zdrojem silice, lignanoidů. V listech najdeme silice, fenolické látky, cineol, citral, rutin, alkaloidy jako magnolin a magnolamin a seskviterpeny. Kůra obsahuje magnoflorin.

TIP: Květy, listy i kůru si můžeme nasbírat sami nebo koupit v bylinkářství.

Léčivé účinky magnolie

Květy magnolie obsahují lignanoidy, které mají významné anxiolytické (proti úzkostem), antioxidační a protizánětlivé účinky. Dále vykazují schopnost posílení činnosti mozku a zlepšení paměti. Dále působí především jako jemné hypotensivum – přípravek snižující krevní tlak. Proto je výborným přírodním doplňkem na prevenci i samotnou léčbu anginy pectoris a mozkových příhod. Tonikum z květů uklidňuje různé kožní záněty a má příjemný kosmetický efekt na pokožku, zvlášť pak v oblasti obličeje.

Listy šácholanu obsahují přírodní antibiotické látky, které potírají četné typy bakterií, streptokoky, stafylokoky, kvasinky (candida albicans), a to velmi razantně.

Kůru můžeme s úspěchem používat jako přírodní analgetikum (lék proti bolesti) a na snížení horečky.

Recepty z magnolie

Kapičky při nervozitě a úzkosti

 • Potřebujeme: 1 květ šácholanu, 1 lžíci mučenky opletní, 1 lžíci levandule, 3 dl 60% lihu či ovocné pálenky
 • Postup: Byliny smícháme, zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat. Poté přecedíme a při potížích užíváme 4× denně 30 kapek. Doba užívání nemá být delší než 4 týdny.
TIP serveru 120na80.cz: Přírodní antidepresiva: třezalka a magnolie

Bylinkové víno pro klidnou mysl

 • Potřebujeme: 1 lžíci květu magnolie, 1 lžíci levandule, 1 lžíci květu chmelu, 1 litr kvalitního červeného vína, půl lžičky skořice, 6 tlučených hřebíčků
 • Postup: Přísady smícháme, zalijeme vínem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat. Denně protřepáváme. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a uschováme v lednici. Užíváme po 1–2 štamprlích.

Uvolňující bylinkový likér pro dobrý spánek

 • Potřebujeme: 1 lžíci květu magnolie, 1 lžičku kořenu kozlíku, 1 lžíci meduňky, 1 lžíci levandule, 1 šálek medu, 6 tlučených hřebíčků (koření), 1 lžičku skořice, 3 tlučené badyány, 1 litr domácí pálenky
 • Postup: Všechny uvedené přísady smícháme, zalijeme je pálenkou a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí přecedíme a užíváme večer 1–2 štamprle.
TIP serveru 120na80.cz: Přírodní prostředky na spaní: nezpůsobí návyk 

Kapičky na snížení krevního tlaku

 • Potřebujeme: 1 květ šácholanu, 1 lžíci meduňky, 1 lžíci kopřivy, 3 dl 60% lihu či ovocné pálenky
 • Postup: Byliny smícháme, zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat. Poté přecedíme a při potížích užíváme 3× denně 30 kapek. Doba užívání je 6 týdnů.

Léčivé pleťové tonikum

 • (můžeme používat i k ošetřování kožních nemocí)
 • Potřebujeme: 1 květ magnolie, 2 lžíce listů magnolie, 1 lžíci nadrcené větvičky magnolie, 3 dl 60% lihu či ovocné pálenky
 • Postup: Přísady smícháme, zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Poté přecedíme, takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžíci základní tinktury. Na obličej, dekolt i ložiska kožních nemocí nanášíme 2× denně, necháme vpít, neoplachujeme.

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).