Hlavní navigace

zubní pasta

Je fluor v zubních pastách toxický a může nám vážně uškodit?

V médiích se pravidelně objevují články, které poukazují na to, že fluor obsažený v zubních pastách může být toxický. Co je na tom pravdy? Je „strašení“ fluorem na místě? Na to jsme se zeptali předsedy České stomatologické komory Romana Šmuclera a Gabriely Štěpanyové z ministerstva zdravotnictví.

6. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Děti mají černé mléčné zuby. Někdy všechny

Čištění dětských zubů je free style, i podle zubaře. Je ale hrozně důležité. Jak moc, pochopíte při pohledu na snímky zoubků dětských pacientů. Tohle byste v puse mít nechtěli.

Doba čtení: 7 minut

Titanová běloba je všude. Od žvýkaček přes zubní pastu až po Primalex

Jedno z nejrozšířenějších „éček“. Titanová běloba není vhodná pro děti, ale jinak je povolená a podle řady studií neškodná. Objevují se však i názory, že má podobné účinky jako azbest.

Doba čtení: 5 minut

Za zkažené zuby mohou líní rodiče

ROZHOVOR – Zkažené zuby jsou dědictvím po předcích, říká se. Osmičky prý musí ven – křiví úsměv a stejně se zkazí. Tyto a jiné mýty o zubních kazech vyvrací stomatoložka TEREZA BUCHTOVÁ.

Doba čtení: 6 minut

Zubaři, kteří nejedou v reklamě, tvrdí: Na zubní pastě nezáleží

Po jaké zubní pastě při nákupu sáhnete? Zubaři se shodují, že je to vcelku jedno, zajímat byste se měli hlavně o to, kolik je v ní fluoridů. Zbytek záleží na tom, jak si čistíte zuby.

Doba čtení: 4 minuty

Fluoru jen přiměřeně, jeho nadbytek zuby poškodí

Fluor je pro naše tělo potřebný, ale i v jeho případě platí – všeho s mírou. Dlouhodobý nadměrný přísun může vést k problému jménem zubní fluoróza. Poznáte ji podle skvrn na zubech.

Doba čtení: 3 minuty

Cena zubních kartáčků neodpovídá jejich kvalitě

Máte doma kartáček se speciálně střiženými vlákny, který údajně vyčistí všechna zákoutí vašeho chrupu? Klasický typ s rovnými vlákny bohatě postačí. Nejdůležitější je stejně technika.

Doba čtení: 4 minuty

Šťávy a džusy obsahují kyseliny, jež rozleptávají zubní sklovinu

Ovocné šťávy není dobré pít denně, a už vůbec ne na noc. Podle výzkumu pravidelná konzumace snižuje tvrdost skloviny až o 84 %. Džusy také významně ovlivňují účinky některých léků.

Doba čtení: 7 minut

V dětských zubních pastách jsou látky, kterým je lepší se vyhnout

Děti pastu jedí. Do jejich těla se tak dostanou obsažené emulgátory, pěnidla, sladidla či fluoridy v mnohem větším množství, než je záhodno. Co všechno jsme našli?

Doba čtení: 4 minuty