Hlavní navigace

Ananas, ale i jitrocel. 7 potravin a bylin najdete v přírodních zubních pastách

13. 6. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ananas patří mezi stálici, co se týká přínosu pro ústní dutinu. Jitrocel pomáhá proti krvácení dásní. Unikátní efekt pro zuby a dásně mají i další bylinky, přírodní potraviny či včelí produkt propolis. Těchto vlastností využívají i výrobci přípravků péče o zuby.

O superpotravinách se nejčastěji mluví ve spojitosti se zdravím. V porovnání s jinými mívají například vyšší obsah vitamínů, minerálních látek, nebo třeba antioxidantů. Existují ale i potraviny, které mají vysoce blahodárný vliv na ústní dutinu.

1. Ananas

Ananas patří mezi stálici, co se týká přínosu pro ústní dutinu. „Enzym bromelain z ananasu obsažený v přírodních zubních pastách dokáže šetrně čistit zuby, rozpouští zabarvený povlak a pomáhá jej odstraňovat,“ říká Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental, která se specializuje na péči o zuby a ústa.

Dodává, že efektivní je v kombinaci s enzymy z fíků, kdy společně působí navíc ještě proti odírání skloviny. Díky používání zubní pasty s extraktem z ananasu a fíku tak zuby získají vysoký lesk.

Galerie: 7 věcí, které mají vliv na barvu zubů

2. Jitrocel kopinatý

Jitrocel patří mezi bylinky s léčivými účinky, přičemž nejznámější je ve formě jitrocelového sirupu, který se používá při léčbě nemocí dýchacích cest. Kromě léčby kašle se však tato bylinka používá také při léčbě řezných a tržných ran, pomáhá při bodnutí hmyzem či kousnutí zvířetem. V neposlední řadě má extrakt z listů jitrocele kopinatého hemostatický účinek, tj. účinek proti krvácení dásní.

„Jako součást přírodních zubních past pomáhá extrakt z listů jitrocele při zánětu dásní, tzn. při krvácení dásní,“ říká Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky Splat. K úspěšné léčbě zánětů dásní je podle lékařky zásadní dbát na pravidelnou a správnou dentální hygienu. Ideální je navštívit dentální hygienistku.

3. Ibišek súdánský

Ibišek súdánský neboli čínská růže je nejen známá okrasná rostlina, ale obsahuje i celou řadu účinných složek – například flavonoidy, vitamíny skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin), vitamín C, karoten či mastné kyseliny, přičemž flavonoidy jsou mimo jiné důležité pro růst a udržování zdravých kostí, zubů a dásní.

„V přírodních zubních pastách může být ibišek ve formě extraktu z květů. Při pravidelném čištění pastou s jeho obsahem pomáhá aktivovat obnovu buněk a zlepšuje jejich hydrataci a výživu,“ říká Zuzana Heiník Bělová.

4. Propolis

Propolis je unikátní včelí produkt, který je silné přírodní antibiotikum, má výrazné antibakteriální a antiseptické účinky. Způsobuje rovněž znecitlivění a rychlé hojení ran, díky čemuž je používán mimo jiné i ve stomatologii.

Podobně jako ibišek obsahuje celou řadu flavonoidů, dále vitamíny (kyselina listová, vitamín E), minerály (vápník, železo, mangan, křemík, chrom, kobalt, zinek), mastné kyseliny, enzymy a pyly. Je-li propolis obsažený v přírodní pastě, obvykle pomáhá zklidňovat dásně.

Galerie: Nová móda: Bělí si zuby aktivním uhlím

5. Rakytník řešetlákový

Rakytník řešetlákový je superpotravina, která je významná pro vysoký obsah vitamínu C. Působí jako silný antioxidant, posiluje obranyschopnost, napomáhá vylučování toxických látek z těla a společně s vitamínem C je podpůrným prostředkem při virových onemocněních. Příznivé účinky má i v souvislosti s ústy.

„Extrakt z rakytníků obsažený v přírodních zubních pastách, případně v ústní vodě má antibakteriální a protizánětlivý účinek. V kombinaci s bylinkami, jako jsou heřmánek, hloh a šalvěj, má dokonce hemostatické účinky zabraňující krvácení dásní,“ popisuje specialistka na péči o zuby a ústa.

6. Rozmarýn lékařský

Rozmarýn je bylinka známá především v souvislosti s vařením. Má totiž nezaměnitelnou chuť i krásnou vůni. Mimo to však obsahuje celou řadu tělu prospěšných látek. K nejzásadnějším patří rosmanol, kyselina karnosolová, karnosol, kyselina ursolová či cineol.

Pro ústní dutinu je rozmarýn prospěšný z hlediska ničení bakterií, působí protizánětlivě a při jeho používání například ve formě extraktu z rozmarýnu v zubní pastě pomáhá udržovat zdravé dásně a osvěžuje dech. Má fascinující přírodní vůni.

7. Papája

Mezi superpotraviny můžeme zařadit také exotickou papáju, na které si nejen výborně pochutnáte, ale je nápomocna i z hlediska lepšího trávení a velmi účinná v případě zdravějšího chrupu.

„Extrakt z papáji zvaný papain se přidává do přírodních zubních past, kde dokáže jemně rozpouštět bílkovinový povlak, tj. plak na zubech, díky čemuž je omezena i jeho tvorba. To pomáhá udržovat přirozenou bělost zubů,“ říká Jana Karbusická. Nejlepší je jeho kombinace s extraktem z ananasu, kdy šetrně leští zubní sklovinu.

Odborná spolupráce:

Ing. Zuzana Heiník Bělová

Výkonná ředitelka společnosti BELdental. Dlouhodobě se věnuje šíření osvěty o dentální hygieně, pravidelně se účastní akcí, přednáší ve školách a zajímá se o inovace v oboru, které ráda přenáší do reality.


MDDr. Jana Karbusická

Zubní lékařka a odborná garantka značky Splat. Od roku 2019 pracuje v soukromém stomatologickém centru Hillaris v Bratislavě. Její specializace je především na oblast kořenových kanálků a digitální stomatologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).