Hlavní navigace

Zrakové vady

Špatně vidíte? Je to jako když řídíte pod vlivem drog či alkoholu

„Když člověk se špatně korigovanou oční vadou usedne za volant, je to jako by řídil opitý nebo pod vlivem drog,“ říká prezidentka optometristů. V zimním období potřebují řidiči dobrý zrak snad ještě více než kdy jindy.

19. 11. 2018 17:11
Doba čtení: 4 minuty

Jak žít, když už běžné brýle nestačí

Hana Petrová testuje pomůcky pro zrakově postižené a pomáhá ostatním. Sama ví, jak je vhodná kompenzace zraku důležitá a jak dokáže zlepšit život.

30. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

Nebezpečné rady o šedém zákalu

Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, varují lékaři. Je to nebezpečný nesmysl a jeden z mýtů o šedém zákalu. Lidé podceňují příznaky a odkládají vhodnou léčbu.

6. 3. 2018 14:23
Doba čtení: 5 minut

Každý šestnáctý řidič špatně vidí

Každé sté auto řídí člověk, který by za volantem neměl co dělat. Nejste to zrovna vy? Nechte si zdarma změřit zrak na benzínce.

5. 5. 2015 11:00
Doba čtení: 3 minuty

S astigmatismem 3D film neuvidíte

Když vidíte svět rozmazaně, nemusí to nutně znamenat jen krátkozrakost nebo dalekozrakost. Pokud se vám navíc pletou písmenka a nevidíte 3D obrázky, můžete trpět astigmatismem.

Doba čtení: 3 minuty

Operace očních víček: Nejtěžší jsou Asiati

Na své „první oko“ si už prý nepamatuje, ale za pětadvacet let již upravil tisíce víček. Zdeněk Pros přesto i dnes ke každé operaci přistupuje s velkým respektem.

19. 11. 2014 0:00
Doba čtení: 7 minut

Suché oko paradoxně hodně pláče

Cítíte v očích písek, který by vystačil na jednu slušnou bábovku? Oči slzí, pálí a svědí? Syndrom suchého oka trápí nejednoho z nás. Jak si od něj pomoci?

Doba čtení: 4 minuty

Za brýle a čočky utratíme čtyři miliardy ročně

Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů a podle statistik potřebuje téměř každý člověk ve věku nad 40 let brýle na čtení. Pravidelně přitom očního lékaře navštěvuje jen zlomek lidí.

27. 3. 2014 9:00
Doba čtení: 2 minuty

U počítače málo mrkáme

Práce na počítači nezvyšuje počet dioptrií, ale unavuje oči. Je to dáno dlouhodobým pohledem stejným směrem, a také tím, že při sledování monitoru člověk mrká pětkrát méně než normálně.

Doba čtení: 3 minuty

Velkým nepřítelem kontaktních čoček je voda

Přes den nosím čočky, večer brýle. Brýle přetřu hadříkem, čočky vypláchnu a vložím do pouzdra. Rutinní úkony, jež člověk už ani nevnímá. Až teď jsem zjistila, co všechno dělám špatně.

Doba čtení: 5 minut

Když si nevidíte přes nos, může za to sítnice

Není vidět, ale díky ní vidíme. Sítnice je tenoučká vrstva, kterou lze operovat jen s pomocí mikroskopu. Poškodí ji nemoc i úraz. Příznakem odchlípené sítnice je clona u nosu.

26. 7. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Mimina vidí jen pět procent toho, co dospělí

Novorozenec rozeznává pouze světlo a tmu, postupně vidí rozmazaně a často šilhá. Roční dítě oproti dospělému zaostří jen na 20–30 %. Zrak se vyvíjí až do sedmi let. Co vidí vaše dítě?

20. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak mluvit se slabozrakým: pomoc nabízíme, ale nevnucujeme

Člověk s vážným zrakovým postižením není malé, nesvéprávné dítě. Zbytečné ohledy a soucit nejsou na místě. Nebojte se ani slova vidět, není to žádné tabu.

4. 2. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Šedý zákal vyřešíte ambulantně a za dvacet minut

Oční chirurgové operují v ČR každý rok více než 70 000 šedých zákalů. Zákrok, který si dříve vyžádal mnoho dní v nemocnici, dnes zvládnou za několik minut. Navíc jej hradí pojišťovny.

11. 10. 2012 9:00
Doba čtení: 2 minuty

V očích můžete číst jako ve slabikáři

V očích a v jejich okolí se zračí veškeré emoce. Ale i nemoci. Víte, co o vás prozradí tzv. pytle pod očima nebo pigmentová ložiska v duhovce?

7. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Brýle na čtení z drogerie? Pouze z nouze

Pokud je vám nad pětačtyřicet, budete brýle na čtení řešit dříve či později. Spíše dříve. I když vypadají stejně, mezi čtecími brýlemi na míru a hotovkami od benzínky je pořádný rozdíl.

Doba čtení: 6 minut

Irisdiagnostika: Dá se z oka poznat nemoc?

V seznamu orgánů, které slouží k diagnostice v alternativní medicíně, je i lidské oko. Jak diagnostika probíhá, k čemu má sloužit a co jí vytýká západní medicína?

Doba čtení: 5 minut

Kazí čtení oči? Možná trochu ano

Oproti běžné víře četba při špatném světle oči nijak nepoškozuje. Stejně tak čtení z monitoru – je namáhavé, ale neškodné. Kdo hodně čte, měl by ale počítat s rizikem krátkozrakosti.

Doba čtení: 6 minut

Brýle, nebo čočky? Oboje, ale vždy začněte u odborníka

Ať už jste krátkozrací, dalekozrací nebo máte astigmatismus či jiné oční vady, můžete nosit jak brýle, tak čočky. Brýle v zásadě bez omezení, čočky s jistými restrikcemi.

Doba čtení: 6 minut