Hlavní navigace

výzkum

Jan Topinka: Chceme sledovat, co nanočástice dělají s mozkem

Zabývá se trpasličími částicemi prachu. Jsou tak jemné, že snadno proniknou hluboko do našich plic, dokonce až do mozku. A jsou všude kolem nás. Máme se proto nanotechnologií a nanočástic bát?

Doba čtení: 11 minut

Smartphony ovlivňují užívání marihuany

Vliv technologií na konzumaci návykových látek a další novinky ze světa vědy: Vývoj a testování léků proti rakovině probíhá i v ČR. Jak kuřáci reagují na zákaz kouření v restauracích? Papilomaviry, biopsie a 3D tisk v medicíně.

10. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Rakovina slinivky je dlouho bez příznaků. Když začnete hubnout, je pozdě

Prognóza rakoviny slinivky je bohužel velmi špatná. Nádor bují a projeví se až v pozdějších stadiích hubnutím, bolestmi břicha a zvracením. Čeští lékaři a vědci se snaží odhalit nemoc co nejdříve.

20. 6. 2018 11:16
Doba čtení: 2 minuty

„Zlaté oči“ jsou realitou: tříletá pacientka má implantáty víček ze zlata

Je tu nový přehled novinek ze světa věty: Zkoumá se další terapeutické využití kmenových buněk. Ječmen může sloužit i pro produkci antibiotik. Proč černý kašel odolává očkování. Nové výzkumy v onkologii.

5. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Mládě jako zbraň. I taková je otcovská láska zvířat

Já mám tři děti. A já mám čtyři děti, vzpomíná na „soupeření“ svých mužských kolegů Julia Fischerová z Německého centra primátů v Göttingenu.  Fischerová je podle listu The New York Times daleka toho, aby hledala příliš těsné paralely mezi chováním svých kolegů a primátů. Přesto ji tento „souboj“ přivedl na myšlenky o chování „jejích“ makaků berberských. Žádný ze samců neměl totiž tolik respektu a vyšší status než ten, který v kožichu s sebou vláčí mládě.

16. 6. 2010 6:38
Doba čtení: 1 minuta

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o líbání

Doby, kdy bylo líbání intimním aktem mezi dvěma milenci, jsou dávno pryč. V posledních letech se tato činnost stala regulérním vědeckým oborem a filematologové, odborníci, kteří se jím zabývají, přinášejí stále nová a nová fakta. Věděli jste, že je líbání nejen velmi příjemné, ale také zdraví prospěšné?

Doba čtení: 3 minuty

Češi odsuzují drogy, alkohol a tabákové výrobky jim nevadí

Proti občasné konzumaci kávy, alkoholu a užívání tabákových výrobků nic nenamítají více než dvě třetiny dotázaných v posledním průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, zatímco v případě marihuany je většina lidí proti. S trestním postihem za prodej tzv. tvrdých drog souhlasí 96 % dotázaných („rozhodně + spíše ano“), v případě marihuany a hašiše pak 91 % oslovených. Stejně tak je silně odsuzována samotná produkce omamných látek. Výrobu tvrdých drog by sankcionovalo 96 % respondentů, u…

9. 6. 2009 13:20
Doba čtení: 1 minuta

Po dlouhých výzkumech je jasno. Kouření víc zabíjí muže

Nekuřáci žijí déle než ti, co kouří. A trpí podstatně méně chorobami srdce a cév, potvrdil unikátní průzkum v Norsku. Jeho výsledek není sám o sobě nijak překvapivý – o škodlivosti kouření se učí už děti ve školách. Norský výzkum je ojedinělý z jiného důvodu. Trval skoro 35 let a zapojilo se do něj celkem 54.000 lidí

11. 5. 2009 9:11
Doba čtení: do minuty

Češi jsou rekordmani v délce sexuálního styku

Češi patří v otázkách sexu k nejliberálnějším a nejtolerantnějším na světě. Jsme tolerantní v otázkách antikoncepce, interrupce, masturbace a homosexuality. Začínáme se chovat zodpovědněji, nestřídáme tolik partnery, používáme spolehlivou ochranu, vyplývá z pravidelného průzkumu.

Doba čtení: 6 minut