Hlavní navigace

Téměř polovina českých žen kojí déle než rok, dokazuje nový průzkum

3. 8. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Pro české ženy je kojení jasnou volbou. Průzkum potvrdil, že o jeho prospěšnosti nepochybuje 98 % matek i žen, které těhotenství teprve plánují. Ženy si ale stále stěžují na nedostatek informací.

Od 1. srpna probíhá Světový týden kojení, u jehož příležitosti nechal nadační fond 1000 dní do života ve spolupráci se Společností pro výživu vypracovat průzkum mezi ženami. Kojení má mezi nimi jednoznačně zelenou. Z nejčastějších potíží řeší třeba nedostatek mléka a informace hledají především na internetu nebo u kamarádek.

Češky kojí i déle než rok

Kojení je tématem, které řeší jak matky, tak i ženy, které těhotenství teprve plánují. Obecně mají české ženy ke kojení velmi pozitivní vztah, o jeho prospěšnosti je přesvědčeno 98 % prvorodiček a 91 % matek. Na délku doby kojení má vliv především informovanost žen. Pouhá 2 % žen neplánují po porodu kojit. A stoupá i povědomí o tom, že mateřské mléko je nenahraditelné i v době, kdy dítě přechází na pevnou stravu. 46 % prvorodiček totiž plánuje kojit 7–12 měsíců a celých 43 % matek nakonec dítě kojí déle než rok. Světová zdravotnická organizace doporučuje dokonce 2 roky i déle.

Fakta o výzkumu

  • Průzkum nadačního fondu 1000 dní do života mapoval zvyklosti a informovanost českých matek v otázce kojení.
  • Průzkum aktuálně zpracovala agentura NMS Market Research na vzorku 511 matek a prvorodiček (očekávají první dítě a/nebo plánují otěhotnět).
  • Kompletní výsledky letošního průzkumu jsou dostupné na tomto odkazu, kde je také k dispozici loňský obdobný průzkum.

Ženy mají o kojení nedostatek informací

„Zhruba třetina dotazovaných matek uvedla, že měla při kojení problémy. Nejčastěji šlo o nedostatek mléka – u 59 % matek, které problémy indikovalo,“ říká vedoucí lékař oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice Motol a člen správní rady nadačního fondu 1000 dní do života, MUDr. Petr Tláskal, CSc.

Oproti loňským výsledkům průzkumu se také o 8 % zvýšil počet matek, jejichž dítě mělo potíže s přisátím. Problémy s kojením nastávaly i u nezralých dětí nebo v případě zdravotních problémů dítěte nebo matky.

Ženy si také stěžují na nedostatek informací. Jen dvě třetiny matek a 4 z 10 prvorodiček uvedly, že měly či mají dostatek informací o kojení. Zkušenější matky se ve srovnání s prvorodičkami častěji spoléhají na informace z webových stránek (52 %, kdežto prvorodičky 42 %). Informace hledají i u lékařů nebo nutričních odborníků. Asi polovina prvorodiček získává cenné rady ke kojení v rodinách a od kamarádek. Oproti tomu matky se ptají v rodině ve 37 % případů, a pokud potřebují něco vědět, pátrají na internetu.

Galerie: Historie porodnictví

Odborník je důvěryhodný zdroj

Průzkum také ukázal, že ty matky, které pro své informování více využívaly odborníky, se cítily být dostatečně informovány o kojení ve větší míře než například ty matky, které se více spolehly na internet. 

„Ačkoliv má každá žena právo se rozhodnout, že z jakéhokoliv důvodu kojit nechce, měla by tak učinit s jistotou, že je informovaná jak o výhodách kojení, tak i nevýhodách nekojení. Z průzkumu vyplývá, že jen 2 % prvorodiček kojení po porodu neplánuje, což ukazuje na velmi zodpovědný přístup matek ke kojení,“ komentuje výsledky průzkumu Petr Tláskal.

Ženy během kojení mění i jídelníček

  • Ženy během kojení konzumují více zeleniny, ovoce a mléčných výrobků.
  • Více než 7 z 10 z oslovených prvorodiček plánuje během kojení zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny.
  • Dvě třetiny matek zase uvádí, že během kojení konzumovaly více mléka a mléčných výrobků. 

Stres a tlak okolí, když se kojení nedaří

S prokázanou prospěšností a jedinečností kojení se pojí také jeho propagace, otázky a komentáře okolí nebo internetové diskuze matek malých dětí. Když se během kojení objeví potíže, dostávají se ženy mnohdy až pod neúměrný tlak. Podle Petra Tláskala je ale zásadní spokojenost a klid matky, která je přenáší i na dítě. A v některých případech i „za cenu“ přechodu na umělou výživu.

„Když jsem poprvé otěhotněla, věděla jsem, že chci dát svému děťátku to nejlepší. Pro mě to znamenalo vyhnout se používání kosmetických přípravků a kojit do té doby, dokud to bude miminko vyžadovat. Byla jsem o tom přesvědčená, ale příroda rozhodla jinak a ve třetím měsíci se mi přestalo tvořit mléko. Ze strany okolí jsem najednou cítila obrovský nátlak, což je pro maminku, která navíc nepřestala kojit dobrovolně, velmi stresující. Po třech letech jsme k prvnímu děťátku přivedli na svět sourozence, kterého plnohodnotně kojím od narození. Stresujících situací, ve kterých se maminka v prvních měsících miminka ocitá, je opravdu spousta. I když se to lehce říká, přála bych maminkách hlavně klid a pomoc celé rodiny, protože to u nás doma vyřešilo spoustu problémů,“ říká maminka dvou dětí Martina Vojtíšková.


Zdroj: NMS Market Research a nadační fond 1000 dní do života

Na kojení přispívají zdravotní pojišťovny

Naprostou většinu problémů s kojením lze řešit relativně snadno, pokud novopečená maminka včas vyhledá odbornou pomoc. Tu v České republice již několik let poskytují kvalifikované laktační poradkyně. A mimo jiné na jejich služby přispívají zdravotní pojišťovny:

„Podporujeme maminky v tom, aby kojily. Proto mohou naše klientky příspěvek z fondu prevence použít například na služby laktační poradkyně, případně na kojící pomůcky, jako jsou odsávačky mateřského mléka, kojící polštáře či kojící tílka a podprsenky. Právě pomůcky pro kojení jsou druhou nejoblíbenější položkou, na kterou klientky příspěvek od pojišťovny používají,“ říká tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).