Hlavní navigace

Porod

Centrum porodní asistence: Rodit v intimitě, s lékařem v dosahu

Na jedné straně ženy, které čím dál více volají po možnosti rodit podle svého a přirozeně. A na druhé odborníci, kteří zaštiťují, že když se během porodu cokoliv zkomplikuje, pomohou matce i dítěti. Donedávna to byly dva tábory. Nemocnice Na Bulovce nyní otvírá „neutrální půdu“ – Centrum porodní asistence, kde porody probíhají pouze pod dohledem porodní asistentky. Ale s lékařem v dosahu.

Doba čtení: 5 minut

Vaginální údržba se prováděla už od starověku

Ženská vynalézavost napříč dějinami nezná mezí, ostatně v dobách tvrdého patriarchátu slabšímu pohlaví kolikrát ani nic jiného nezbývalo. Možná by vás mohlo zajímat, jakým způsobem ženy pečovaly o svou vagínu nebo jak se snažily ošálit muže, aby uvěřil v jejich neposkvrněnost.

Doba čtení: 4 minuty

Těhotenství a porod stojí nejméně 44 000 Kč. Císař je o 13 000 dražší

Oborová zdravotní pojišťovna, která loni pomohla na svět osmi a půl tisícům dětí, vyčíslila náklady pojišťoven spojené s narozením nového člověka – těhotenstvím, porodem i poporodní péčí.

4. 1. 2019 15:08
Doba čtení: 2 minuty

Kanibalismus, pojídání placenty a riziko nákazy

Placentu pojídají téměř všichni savci včetně našich nejbližších příbuzných šimpanzů, samice laboratorních potkanů pak tato konzumace uklidňuje. Lidé by si ale měli spíše dávat pozor.

20. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Anestezie při porodu císařským řezem: změní se 40 let starý postup?

„Celková anestetika u císařského řezu mohou vést k dočasnému útlumu novorozence po porodu,“ říká anestezioložka Martina Kosinová, autorka mezinárodně oceněné práce, v níž se věnuje srovnání vlivu léků užívaných více než čtyřicet let s anestetiky, jejichž užívání v rámci císařského řezu je celosvětově teprve v začátcích a jejich efekt na novorozence dosud nebyl zkoumán.

14. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Český výzkum mění pohled na celkovou anestezii u císařských řezů

Anestezie u císařského řezu ovlivní první minuty života novorozence. Lékaři z Fakultní nemocnice Brno získali unikátní ocenění za nový pohled v této oblasti.

17. 9. 2018 12:05
Doba čtení: 3 minuty

Při porodu pomáhají hypnózou

Hypnoporod je v současné době velkým hitem. Dula Michaela Kalusová a její máma, hypnoterapeutka Drahuše Sokolová, jsou spoluzakladatelkami kurzů Jemného Zrození určených ženám, které chtějí své dítě přivést na svět přirozenou cestou.

24. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Porodní asistentka pro každou rodičku? V Německu to jde

Jedno slovo, jedna osoba, která zásadně mění k lepšímu celý dojem z očekávání potomka, jeho příchodu na svět a prvních týdnů mateřství. Tím slovem je „hebamme“ neboli porodní asistentka. V Německu ji má k dispozici každá rodička. Na pojišťovnu. Proč to nejde u nás?

Doba čtení: 5 minut

Mlezivo představuje základ pro imunitu dítěte

Mlezivo (kolostrum) je tekutina předcházející mateřskému mléku, která je první stravou miminka. A stravou velmi důležitou pro jeho další život.

4. 4. 2018 15:00
Doba čtení: 3 minuty

Odběr pupečníkové krve – ano, či ne?

Pupečníková krev je životodárná tekutina, která má v medicíně své využití a může zachraňovat lidské životy. Přesto je po většině porodů likvidována jako biologický odpad. Vedoucí Banky pupečníkové krve však vysvětluje, proč nevidí smysl v jejím rozšiřování.

28. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

V Brně se rodí čím dál víc dětí, počet císařských řezů klesá

V brněnské fakultní nemocnici se loni narodilo 6285 dětí, je to nejvíce od roku 2011. Naopak ubylo případů tzv. císařů, což je žádoucí trend.

20. 3. 2018 16:39
Doba čtení: 2 minuty

Magie, pověry a rituály kolem porodu: některé se drží dodnes

Narození dítěte je považováno za nejnáročnější období v životě ženy. Už od starověku si jej ženy snažily ulehčit. Co všechno se tehdy vědělo o porodu a jak lékaři přistupovali k šestinedělí a kojení?

15. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Porod z pohledu otce: Doma, nebo v porodnici? Zažil jsem obojí

První porod jsme měli v porodnici. Druhý porod byl doma. Dozvíte se, proč to tak nakonec dopadlo, na co je dobré se připravit před porodem, co nepodcenit, co nepřecenit. A proč si myslím, že by se i ti, co chtějí rodit v porodnici, měli připravit na případný porod doma. A naopak.

Doba čtení: 10 minut

Nejoblíbenější benefity pro těhotné. Polovina žen je nevyužije

Zdravotní pojišťovny proplácejí těhotným ženám nejrůznější příspěvky na vyšetření a podpůrné aktivity. U největší zdravotní pojišťovny VZP čerpá benefity každá druhá těhotná. Největší zájem je o prvotrimestrální screening, tzv. screening Downova syndromu.

17. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Lze zabránit císařskému řezu? Komunikací a přípravou

Každé čtvrté dítě u nás se narodí císařským řezem. Jaké jsou pro něj skutečné důvody a lze operaci nějak předejít?

12. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Řada žen nepřenáší, ale má špatně stanovený termín porodu

Nepřesný výpočet porodu. Podceňovaný fenomén, který podle odborníků může za to, že až každé desáté těhotenství končí císařským řezem či uměle vyvolaným porodem.

2. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Historie porodnictví: Málokteré dítě přežilo

Dnešní žena si těžko dokáže představit, že rodí své dítě za asistence medika ve špinavé zástěře zastříkané cizí krví, se špinavýma rukama, kterýma ještě před chvílí pitval nebožtíka. Přitom to není tak dávno.

Doba čtení: 5 minut

Bejby, máme problém aneb Kdo platí péči o dítě bez rodného čísla

Někteří rodiče se s tím setkali, někteří nemuseli vůbec zaznamenat. Novorozeně je sice od porodu pojištěno u pojišťovny matky, ale bez rodného čísla v lékárně platíte za léky jako samoplátce. A teprve s rodným číslem pojišťovna proplatí svůj díl.

Doba čtení: 5 minut

Její miminko vážilo ani ne půl kila: Prosila jsem ho, aby se mnou zůstal

Co prožívají maminky, kterým se dítě narodí předčasně? „Se strachem jsem chodila spát a se strachem jsem se i budila. Radovala jsem se z každého gramu navíc,“ vzpomíná maminka chlapečka, který dnes prospívá i přes svůj těžký start do života.

27. 4. 2017 14:21
Doba čtení: 6 minut

Porodní váha dítěte se dá ovlivnit

Výživa je u nás dnes natolik kvalitní, že kromě kyseliny listové těhotná žena nepotřebuje nutně jiné výživové doplňky. „Bohatý přísun bílkovin a doplňků stravy může přispět k vyšší váze plodu,“ říká primář Martin Gregora.

Doba čtení: 5 minut

Před rokem a půl porodila v kómatu zdravého chlapce. Jak se jí daří dnes?

Před rokem a půl se ve Fakultní nemocnici Brno udál příběh vskutku nevšední, třiatřicetiletá žena, toho času v kómatu, zde porodila zdravého chlapce. Na případ vzpomíná primářka Dagmar Seidlová.

5. 4. 2017 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Menzes, porod, přechod… Co dědí dcery po matkách?

Předávají matky dcerám proklaté dědictví? Dostáváme do vínku dispozice k těžkému porodu, bolestivé menstruaci nebo náročnému klimakteriu? Něco na tom je, ale mnohé může žena ovlivnit sama. „Potratila máma, potratí i dcera,“ neplatí.

23. 3. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Úzká pánev není důvodem k porodu císařským řezem

Je malá, štíhlá a má úzkou pánev. Znamená to automaticky, že takovou ženu čeká porod císařským řezem? Ne nutně, i s úzkou pánví lze rodit přirozeně.

28. 2. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Lékaře nezajímalo, že rodím

Paní Janáková očekávala své třetí, plánované dítě. Porod měl proběhnout na gynekologicko-porodnickém oddělení Masarykovy nemocnice v Rakovníku, avšak situace se nečekaně vyvinula jinak.

Doba čtení: 13 minut

Domácí porody: soud ve Štrasburku zamítl stížnost dvou Češek

Dlouho očekávaný verdikt, který měl ve věci stížnosti údajného porušení práva na respektování rodinného a soukromého života, v tomto případě konkrétně práva na domácí porod, padl. Češky nevyhrály.

15. 11. 2016 14:39
Doba čtení: 3 minuty

Nemocnice Na Bulovce zrušila poplatek za otce u porodu

Od dnešního dne v Nemocnici Na Bulovce již nemusí otec dítěte či jiná osoba blízká platit poplatek za přítomnost u porodu. Tento poplatek v českých porodnicích je dlouhodobě kritizován a situace se v jednotlivých zařízeních liší.

24. 5. 2016 13:17
Doba čtení: 1 minuta

Soud v kauze rodička versus záchranka rozhodl: Lékař není vrchnost

Soud v případu záchranné služby a novorozence odvezeného proti vůli rodičů po neplánovaném domácím porodu znovu rozhodl ve prospěch matky dítěte.

Doba čtení: 4 minuty

Šestinedělí aneb Co je dovoleno a zakázáno

Co zvládá zdravá šestinedělka a čeho by se měla vyvarovat? Kdy lze začít po porodu cvičit a kdy sportovat? „S plaváním a ´skákavými´ sporty počkejte až tři měsíce po porodu,“ říká gynekoložka Radka Gregorová.

29. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 5 minut

U Evropského soudu pokračuje spor o domácí porody v Česku

Na konci minulého roku senát Evropského soudu pro lidská práva zamítl stížnost dvou českých žen, které si stěžovaly na to, že Česká republika znemožňuje péči porodní asistentky při domácím porodu. Včera jej začal znovu projednávat velký senát ve Štrasburku.

Doba čtení: 3 minuty

Je fascinující, že máme tak málo handicapovaných dětí, říká primář o předčasných porodech

Každé desáté dítě na světě se narodí předčasně. V České republice se většinu z nich podaří zachránit, přestože některá miminka váží sotva půl kila a v bezpečí matčina břicha si pobyla zoufale krátkou dobu.

Doba čtení: 5 minut