Hlavní navigace

Sluneční brýle: jak poznat značku od padělku

2. 6. 2018

Sdílet

 Autor: VašeČočky.cz
Nejde jen o parádu. Nekvalitní sluneční brýle škodí zraku víc než oči bez brýlí, říkají odborníci. Jak poznat originál od padělaných slunečních brýlí?

Sluneční brýle jsou jednou z nejnapodobovanějších kategorií. Obchod s falzifikáty je výnosný a nepoctiví obchodníci se naučili značkové produkty napodobovat velice věrně. Okradení zákazníci pak často za nemalou cenu dostanou kvalitu, která se s originálem nedá srovnávat. A v případě slunečních brýlí platí, že nekvalitní ochrana očí může být pro náš zrak dokonce nebezpečnější, než kdybyste nenosili brýle vůbec.

Podle jakých znaků poznáte originál od falzifikátu, radí odborníci z e-shopu VašeČočky.cz, který sluneční brýle od třinácti nejoblíbenějších světových značek prodává s garancí pravosti. Existují zákazníci, kteří padělky přímo vyhledávají. Koupit si za pár stokorun brýle, které jsou na první pohled k nerozeznání od těch originálních, je lákavé. Za trendy vzhled ale člověk může zaplatit zdravím svých očí. I když v dnešní době už brýlové čočky bez UV filtru prakticky neexistují, a to ani u falzifikátů, jistotu, že kupujete brýle s dostatečnou ochranou, můžete mít pouze u ověřených výrobců.

TIP: Výběr slunečních brýlí: Za stovku, nebo za tisíce? Hledali jsme rozdíl 

Tmavé sklo není zárukou ochrany očí

Panuje mylná představa, že čím tmavší skla, tím lepší ochrana pro oči. „Část čočky, kde je UV filtr, je průhledná, od zabarvení se neodvíjí. Brýle s tmavými skly a nízkým UV filtrem mohou i ublížit, protože se vám kvůli tmavé barvě rozšíří panenky a do oka tak pronikne více škodlivého záření,“ varuje Daniel Szarvas, optometrista e-shopu VašeČočky.cz. Nosit sluneční brýle se špatnou ochranou může být proto nebezpečnější než nenosit brýle vůbec.

Tipy pro výběr správných slunečních brýlí:

  • kvalitní UV filtr nerovná se tmavá skla,
  • kategorie filtru je značena 1–4,
  • čím je kategorie vyšší, tím je čočka tmavší a méně světla propouští,
  • v létě bývá pro běžné účely nejčastěji užívána kategorie 3.

Více v článku: Špatné sluneční brýle jsou horší než žádné

Podle jakých kritérií tedy poznat originál od padělku? Značka od značky se samozřejmě liší, existují ale obecná pravidla, která platí víceméně pro všechny světové designéry. Jak se říká, ďábel tkví v detailu. A přesně tak to bývá i u padělaného zboží. Zaměřte se proto na drobnosti, jako jsou překlepy v brožurkách, kvalita grafického zpracování loga atd. Oproti padělkům můžou být originální brýle o něco těžší, protože jsou vyrobené z kvalitnějších materiálů. V naprostém pořádku musí být nejen brýle, ale i veškeré příslušenství. Pro základní orientaci by mělo stačit, když si pohlídáte následující parametry.

Cena a původ

„Jedinou 100% cestou, jak se padělkům vyhnout, je nakupovat u ověřených certifikovaných prodejců. Pokud jde o e-shopy, čtěte si hodnocení na srovnávačích e-shopů. V orientaci vám pomůže i cena. Originální sluneční brýle od světových značek se pohybují v řádu tisíců korun. A to i na e-shopech, kde jsou ceny často až o 50 % nižší než v kamenných prodejnách. Pokud někde objevíte ‚značkové‘ brýle za pár stovek, raději je tam nechte,” říká Tomáš Bártek z VašeČočky.cz.

Někteří výrobci (např. Ray-Ban) nabízejí na svých webových stránkách možnost ověřit, že prodejce opravdu prodává originální brýle dané značky.

Balení

Ověření prodejci dodají zákazníkovi sluneční brýle v originálním balení spolu s certifikátem pravosti. Brýle přijdou většinou v papírové krabičce, na které je nálepka s čárovým kódem, název výrobce a název (číslo) modelu. Krabička zpravidla obsahuje (většinou kožené) pouzdro, samotné brýle, čisticí hadřík a brožuru. To vše by mělo být opatřené logem. Logo by nemělo jít setřít ani seškrábat, často bývá vyražené.

Pozor si dejte i na provedení, barvy, materiály a proporce, vše by mělo vypadat tak, jak byste u značkového zboží očekávali. V brožuře nejsou chyby a překlepy.

Skla brýlí

Skla značkových brýlí samozřejmě musí na první pohled působit naprosto čistě a nejevit známky poškrábání či jakéhokoli jiného poškození.

Při výběru zohledněte účel slunečních brýlí:

  • běžné denní nošení – skla zabarvená do hněda, případně do šeda či zelena
  • při ostřejším světle – tmavá skla
  • sport (např. běh, cyklistika) – rozjasňující žluté či oranžové odstíny
  • řízení – polarizační skla, tlumí odlesky od mokré vozovky či protijedoucích vozů

Jsou vždy opatřena logem výrobce, zpravidla ho najdete na pravém skle. Logo by mělo působit esteticky a být vryté ve skle, aby nešlo seškrábat nebo jinak mechanicky poškodit. Na skle často bývá také samolepka s logem. Ta by měla jít snadno sloupnout a nezanechat po sobě stopy lepidla. Padělané brýle také mají často čočky vyrobené z plastu, což poznáte, jakmile si je nasadíte. Přes plast se vidění zdá lehce neostré.

Stranice brýlí

Zaměřte se také na vnitřní strany nožiček brýlí. Na té levé byste měli vždy najít číselné označení modelu, barvy a velikosti, na pravé bývá původ, odkud brýle pocházejí, např. Made in Italy nebo Hand Made in Italy (většina designérů vyrábí právě v Itálii, Ray-Ban nebo Oakley pochází z USA). I tyto informace musí být čitelné a neobsahovat žádné chyby nebo neznámé znaky. Na venkovní straně stranic bývá vyobrazené logo značky. Nejčastěji je do materiálu vlisováno, u některých modelů je ale použito i jiných technik. Vždy je ostré, nestírá se. Iniciály značky bývají často vryty i na nosnicích brýlí.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).